Miód rzepakowy – wartości odżywcze i właściwości lecznicze

Miód przeważnie kojarzy się nam ze złocistym płynem, rzucającym bursztynowe refleksy i używanym przeważnie w kuchni, do słodzenia lub do wypieków ciast, I ten trop byłby całkiem poprawny, gdyby istniał tylko jeden rodzaj miodu. Ten złocisto-bursztynowy miód to przeważnie wielkokwiatowy, najczęściej bywający na sklepowych półkach, a co za tym idzie, najbardziej dostępny dla ogółu. Jednak znawczy miodów, albo ludzie, którzy są smakoszami, wiedzą, ze miód nie musi oznaczać nudę! Jest tyle różnych gatunków miodów, że to wręcz czysta przyjemność smakować je po kolei, a ileż słodkości przy tym mamy! Co więcej, każdy z tych miodów ma swoje unikatowe właściwości, które wspierają organizm w przeróżnych dolegliwościach. Czy istnieje smaczniejsze lekarstwo? Na pewno nie! Szczególnie na przeróżnych biesiadach miodowych ich różnorodność może bardzo poważnie i pozytywnie zaskoczyć! Poniżej przedstawiamy jedynie nieliczne miody, które warto wypróbować:

 • Wielokwiatowy
 • Lipowy
 • Mniszkowy
 • Spadziowy
 • Gryzany
 • Leśny
 • Malinowy
 • Rzepakowy
 • Wrzosowy
 • Akacjowy
 • Faceliowy
 • Nostrzykowy
 • Nawłociowy
 • Koniczynowy
 • Z dodatkiem propolisu

Jak można łatwo zauważyć, miody biorą swoją nazwę od rośliny, z której pszczoły najwięcej korzystały podczas produkcji naturalnego smakołyku. Wszystkie miody różnią się między sobą kolorem, smakiem oraz zapachem. Kto nie wierzy, musi koniecznie sam się przekonać, jaki to smaczny środek.

Miód jako naturalny antybiotyk

Można powiedzieć, że miód jest najpiękniejszym darem od natury. Jego nieocenione właściwości wykorzystujemy nie tylko w przemyśle spożywczym do produkcji ciast, słodzenia jako alternatywę dla osób nie chcących korzystać z sacharozy, czyli ogólnie dostępnego cukru. Mało jednak kto wie, że miód jest naturalnym antybiotykiem, takim samym, które lekarze przepisują nam na przeróżne choroby, tylko… No właśnie. Jako produkt naturalny nie ma aż tylu skutków ubocznych, co syntetyczne leki, a jego stosowanie nie wymaga użycia preparatów osłonowych. W dodatku każdy, kto stosował agresywne leczenie antybiotykami, na pewno później borykał się z grzybicą. Dzieje się tak dlatego, ze antybiotyki zabijają wszystkie bakterie, nie tylko te szkodliwe, a wówczas, gdy organizm jest osłabiony, grzyby wykorzystują wolne powierzchnie. W myśl zasady, że w przyrodzie nic nie ginie i nic się nie marnuje. I właśnie tutaj trzeba zauważyć, że miód takich dolegliwości nie powoduje. Miód jest nie tylko skuteczny, ale i bezpieczny i niezwykle chętnie wykorzystywany w domowych sposobach jako środek w walce z przeziębieniem, katarem czy stanami ogólnego wyniszczenia, wyczerpania psychicznego i rozbicia.

Miód jest antybiotykiem i probiotykiem w jednym. Oczywiście, zawiera sporo kalorii, ale nie popadajmy w przesadną panikę. Probiotyki to inaczej bakterie, które korzystnie wpływają na florę bakteryjną oraz odporność organizmu. Wniosek nasuwa się sam: smacznie jedząc nie tylko zadbamy o własne zdrowie, ale i ustrzeżemy się przed niechcianymi infekcjami! Bardzo ciekawe badania przeprowadził Uniwersytet Technologiczny w Sydney, który wykazał, że miody mają zdolność poradzenia sobie z takimi zagrożeniami, jak niebezpieczne bakterie typu laseczki siennej, pałeczki okrężnicy, gronkowca złocistego czy pałeczki ropy błękitnej. Miód ma zdolność hamowania rozwoju tych drobnoustrojów, korzystając z niesamowitej mocy danej mu przez naturę.

Szeroki wybór miodów rzepakowych
Kliknij TUTAJ!

Miód rzepakowy: miód, który nie jest żółty!

Tutaj spotykamy się z pierwszym zaskoczeniem, gdy skupimy naszą uwagę na tym konkretnym produkcie. Powstaje z kwiatów kwitnącego rzepaku, który ma czas swego kwitnięcia na początku lata. W słoiczku bardziej kolorytem przypomina smalec, gdyż jest białawo-perłowego koloru. W smaku jest niezwykle kremowy, aksamitny i po prostu rozpływający się w ustach. Nie da się w nim nie zakochać od pierwszego spróbowania.

Cechą charakterystyczną dla miodu rzepakowego jest jego dość szybki czas krystalizacji. W tym miejscu trzeba wspomnieć że krystalizacja jest naturalną cechą każdego miodu pochodzenia naturalnego. Miód sztuczny nie podlega temu procesowi, cały czas pozostaje płynny. Po tym właśnie najprościej rozpoznać miody pochodzenia naturalnego i sztucznego. Jeżeli mamy ochotę na uzyskanie po pewnym czasie na nowo płynnego miodu naturalnego, wystarczy wstawić słoik do naczynia z gorącą wodą, aby uzyskać jego płynność.

Miód rzepakowy charakteryzuje się dużą zawartością glukozy (cukier pochodzenia naturalnego, który znajduje się również w owocach i warzywach) i względnie niską wilgotnością. Dlatego zawdzięcza swoją konsystencję. Zapach może przypominać woń kwiatów rzepaku.

Właściwości lecznicze miodu rzepakowego

Dzięki naturalnemu pochodzeniu tego produktu znajduje on zastosowanie w wielu schorzeniach, do których zalecane jest jego spożycie. Co jest w nim takiego niesamowitego? Otóż miód rzepakowy zawiera między innymi związki goryczowe, flawonoidy, biopierwiastki, cholinę i kumarynę. To wszystko sprawia, że staje się on naturalną skarbnicą wartościowych składników, niezbędnych do utrzymania organizmu w dobrym zdrowiu. Ponadto miód rzepakowy zawiera:

 • Pierwiastek, niezbędny do zachowania równowagi w organizmie. Wykorzystywany przeważnie do budowy tkanki kostnej. Wpływa też na prawidłowe funkcjonowanie tarczycy, która jest odpowiedzialna za produkcję wielu hormonów oraz śledziony, odpowiedzialnej za gromadzenie krwi.
 • Witaminy z grupy B, niezbędne dla utrzymania prawidłowego stanu skóry
 • Witaminy z grupy K, uczestniczące w procesie krzepnięcia krwi
 • Witaminy z grupy C, które wspierają organizm w walce z infekcjami
 • Kwas nikotynowy
 • Żelazo. Ogólna przyswajalność żelaza z pożywienia wynosi zaledwie 25 procent natomiast z miodu rzepakowego to jest aż 63 procent!
 • Kwasy fenolowe
 • Potas
 • Magnez
 • Związki flawonoidowe

Wskazanie do spożywania

Ze względu na dużą zawartość glukozy (51 procent) i fruktozy (47 procent) miód ten polecany jest przede wszystkim osobom z chorobami serca, gdyż wspomaga w leczeniu przypadłości dotyczących głównie układu krążenia i naczyń wieńcowych. Warto też wspomnieć, że nie obciąża wątroby, a pobudza jej właściwości detoksykacyjne, sprzyjające oczyszczaniu. Jego składniki łagodzą leczenie górnych dróg oddechowych i łagodzi objawy kaszlu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.