Miód gryczany – właściwości lecznicze oraz zastosowanie w lecznictwie i kosmetyce

Miód znany był już w starożytnym Egipcie – naczynia nim wypełnione wkładano do grobowców faraonów. Chociaż minęło całe mnóstwo lat, ludzie nie zapomnieli o cudownych właściwościach miodu. Rozróżniamy jego wiele rodzajów i wiemy, który na co pomoże najlepiej. Chętnie wybieranym miodem jest miód gryczany. Choć często sięgamy po niego będąc na zakupach, nie zawsze znamy dokładnie jego lecznicze właściwości.

Miód gryczany jest bardzo charakterystyczny i z pewnością rozpoznanie go nie stanowi dla nikogo problemu. Ma on ciemnobrązową barwę i specyficzny ostry zapach, przez co bardzo często nie jest lubiany przez dzieci.

Właściwości lecznicze

Miód gryczany jest powszechnie znany ze swoich właściwości leczniczych. Przede wszystkim zawiera rutynę czyli substancję, która wzmacnia i oczyszcza naczynia krwionośne. Właśnie dlatego poleca się go w szczególności osobom w podeszłym wieku, cierpiącym na problemu związane z układem krążenia np. miażdżycę. Cukry proste zawarte w miodzie gryczanym wchłaniają się prosto do krwioobiegu, omijając przy tym wątrobę. Dzięki szybkiemu wchłanianiu mogą w krótkim czasie odbudować mięsień sercowy.

Wspomniana wcześniej rutyna hamuje rozkład witaminy C, a dodatkowo znacząco przyspiesza gojenie się ran wewnętrznych i zewnętrznych w związku z tym zaleca się jedzenie go przy złamaniach. W związku z dużą zawartością magnezu miód gryczany koi zszargane nerwy oraz reguluje pracę serca.

Jest on skarbnicą:

  • Białka
  • Żelaza
  • Witaminy C

Dzięki takiemu składowi miód ten jest idealny do leczenie niedokrwistości, która spowodowana jest niedoborem żelaza. Co ciekawe żelazo zawarte w gryczanym miodzie jest w pełni wchłaniane, co odróżnia je od żelaza pochodzącego z warzyw czy też mięsa. Niedawno przeprowadzone badania wykazały, że kuracja miodem gryczanym wzmaga produkcję hemoglobiny, a także wzmacnia organizm po długotrwałych, ciężkich chorobach.  Twierdzi się również, że regularne zażywanie miodu gryczanego poprawia wzrok, słuch, a nawet pamięć i koncentrację.

Zastosowanie

Miód gryczany jest najczęściej wykorzystywany do użytku wewnętrznego. Spożywa się go między innymi przy złamaniach, anemii, osłabionych naczyniach krwionośnych, a także słabej odporności. Można nim słodzić herbatę lub kawę lub dodawać do sosów czy marynat.

Miód gryczany wykorzystywany jest również w kosmetyce. Używa się go ze względu na to, że poprawia wchłanialność witaminy C. Pełni rolę antyoksydantu, w związku z czym najczęściej w kremach przeciwzmarszczkowych, gdyż zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Jego antybakteryjne właściwości sprawiają, że jest również składnikiem wielu maseczek i peelingów oczyszczających. Dodatkowo łagodzi  zmiany skórne powstające przy trądziku różowatym, Miód działa na skórę energizująco, odżywczo i regeneracyjnie.

Spotykany jest także w produktach do pielęgnacji włosów takich jak maski czy odżywki. Dzieje się tak dlatego, że jego składniki skutecznie oczyszczają włosy jak i skórę głowy. Stosowanie kosmetyków z zawartością tego miodu, sprawi że nasze włosy będą miękkie w dotyku i lśniące, a także porządnie wzmocnione i odbudowane.

miod
Miód gryczany
Kliknij i sprawdź ceny!

Kaloryczność

100 gram miodu gryczanego to 340 kalorii – sporo, warto jednak pamiętać, że są to głównie cukry proste, które szybko wchłaniają się do krwioobiegu i odżywiają cały organizm. Ponadto miód zawiera dużo węglowodanów, które jesteśmy w stanie szybko spalić.

Miód gryczany chociaż kaloryczny, powinien znaleźć się w każdym domu. Ma mnóstwo substancji odżywczych i zbawiennie wpływa na cały organizm.

Może ci się spodobać również