Mięśnie Kegla – co to są mięśnie i dlaczego warto je stymulować? Propozycje ćwiczeń mięśni Kegla

Mięśnie Kegla nazywane są inaczej mięśniami dna macicy. Ich regularne ćwiczenia są w ostatnim czasie bardzo proponowane – głównie za sprawą lekarzy ginekologów, jak również portalu kobiecych. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę jak bardzo korzystne jest ćwiczenie tych mięśni. Mowa tutaj nie tylko o kobietach, ale również o mężczyznach.

Dobrze wyrobione za sprawą ćwiczeń mięśnie Kegla zwiększają odczucia płynące że stosunków seksualnych, a także zapobiegają wielu chorobom oraz nieprawidłowościom związanych z funkcjonowaniem układu moczowo-płciowego. Są wskazane dla osób w różnym wieku. Niewątpliwą zaletą ćwiczeń jest ich prostota oraz sposób wykonania – jedynie początkowo ćwiczenia są stosunkowo ciężkie, później ich wykonywanie wchodzi w nawyk. Dodatkowo ćwiczenia mięśni Kegla nie wymagają dużych przygotowywań – ćwiczyć można praktycznie w każdym miejscu i w każdym czasie, bez konieczności rozgrzewki czy rozkładania przyrządów. Mięśnie Kegla idealnie można ćwiczyć podczas wykonywania codziennych domowych obowiązków czy siedząc na krześle w pracy.

Co to są mięśnie Kegla?

Mięśnie Kegla nazywane są również mięśniami łonowo-guzicznymi. Swoją drugą nazwę zawdzięczają przede wszystkim swojej lokalizacji – mięśnie Kegla rozciągają się pomiędzy kością łonową, a kością guziczną. Tym samym utrzymują narządy wewnętrzne położone w obrębie miednicy należące przede wszystkim do układu moczowo-płciowego. U kobiet ściśle otaczają ujście pochwy, zakończenie cewki moczowej oraz odbytnice. Odpowiadają za szereg różnorodnych funkcji oraz prawidłowy przebieg wielu procesów zachodzących w organizmie człowieka.

Trochę historii

Mięśnie Kegla zostały po raz pierwszy opisane przez amerykańskiego ginekologa, który w latach 40. i 50. XX wieku prowadził szereg badań na temat kobiecych problemów z nietrzymaniem moczu. To właśnie od nazwiska tego lekarza nazwane zostały te mięśnie, które w dużym stopniu kontrolują proces oddawania i wstrzymywania moczu. Arnold Kegl już w połowie XX wieku stworzył również zestaw ćwiczeń mięśni dna miednicy, które z powodzeniem są wykorzystywane również obecnie.

Lokalizacja i trening

Mięśnie Kegla bardzo łatwo jest zlokalizować w swoim ciele. Można tego dokonać na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest próba zatrzymania strumienia moczu podczas wizyty w toalecie. Za proces zatrzymania tego procesu fizjologicznego odpowiadają właśnie mięśnie Kegla – podczas wstrzymania strumienia moczu można odczuć ich wzmożone napięcie. Kolejnym sposobem na zlokalizowanie mięśni Kegla jest przyłożenie jednej ręki do miejsca nad spojeniem łonowym oraz narządami płciowymi zewnętrznymi (najlepiej w miejscu, gdzie zaczyna się owłosienie łonowe). Drugą rękę należy przyłożyć do ostatniego odcinka kręgosłupa (miejsce gdzie zaczyna się przerwa pomiędzy dwoma pośladkami).

Następnie należy spróbować napiąć mięśnie Kegla – tak jakbyśmy próbowali zatrzymać strumień moczu podczas wydalania. Pod dłońmi podczas napięcia mięśni dna miednicy powinno odczuć się pulsowanie – może być ono słabiej lub mocniej odczuwalne w zależności od stanu mięśni. Kolejnym sposobem na „odkrycie” mięśni Kegla (przeznaczonym dla kobiet) jest wsunięcie w pochwę dwóch palców i następnie próba zaciśnięcia się na nich. Za skurcze pochwy odpowiedzialne są właśnie te mięśnie.

Trudne początki

Warto pamiętać, że jeśli do tej pory nie ćwiczyliśmy mięśni Kegla to podczas wykonywania tych prób służących do lokalizacji, siła oraz nacisk mięśni mogą nie być nie zbyt silne. Regularnie wykonywane ćwiczenia już po krótkim czasie zmieniają jednak ten stan, a sama odczuwalność mięśni oraz ich pracy jest znacznie silniejsza. Świadczy to przede wszystkim o efektywności ćwiczeń i tym samym wzmocnieniu mięśni dna miednicy.

Dlaczego warto ćwiczyć mięśnie Kegla?

Regularne oraz systematyczne wykonywanie ćwiczeń mięśni Kegla prowadzi do ich wzmocnienia. Wraz z wiekiem obniża się elastyczność i sprawność mięśni, co może prowadzić do dyskomfortu oraz ogólnego obniżenia zdrowia. Efekty ćwiczeń mięśni dna macicy są przede wszystkim profilaktyczne, ponieważ zapobiegają różnorodnym schorzeniom oraz problemom. Regularne ćwiczenia warto jest rozpocząć jak najszybciej oraz kontynuować przez całe swoje życie. U kobiet regularne ćwiczenie mięśni Kegla:

  • zapobieganie problemom ze strony układu moczowego, to jest przede wszystkim problemowi nietrzymania moczu,
  • zapobieganie tak zwanemu wypadnięciu pęcherza bądź wypadnięciu macicy,
  • poprawiają odporność cewki moczowej i dróg moczowych, co między innymi przekłada się na rzadsze infekcje układu moczowego,
  • poprawiają mięśnie i wytrzymałość odbytnicy,
  • pozwalają szybciej wrócić do formy po ciąży i po porodzie naturalnym,
  • zapewniają lepsze podtrzymywanie wszystkich narządów wewnętrznych, które są ulokowane w jamie brzusznej,
  • zwiększają doznania podczas stosunku seksualnego,
  • poprawiają doznania partnera (m.in. większy nacisk mięśni pochwy na członek podczas penetracji),
  • zmniejszenie dyskomfortu i bólu podczas miesiączkowania.

Bardzo ciekawą kwestią, ale często bardzo pomijaną są mięśnie Kegla u mężczyzn. Ich ćwiczenie przez płeć brzydszą jest również bardzo owocne i prowadzi do poprawy ogólnej wydajności oraz pracy układu moczowo-płciowego. U mężczyzn ćwiczenia mięśni Kegla prowadzą przede wszystkim do zwiększenia satysfakcji seksualnej płynącej ze stymulacji oraz lepszego orgazmu. Ćwiczenia mięśni Kegla są polecane wszystkim tym panom, którzy mają problem z przedwczesnym wytryskiem bądź osiągnięciem i utrzymaniem erekcji na odpowiednim poziomie.

Dodatkowo regularne ćwiczenia mięśni dna miednicy zapobiegają między innymi problemom z oddawaniem moczu, które mogą pojawiać się na wskutek problemów związanych z przerostem gruczołu krokowego. Ćwiczenia mięśni Kegla dla mężczyzn są podobne do tych, które są proponowane kobietom. Podobnie jak u pań wskazana jest dużą systematyczność oraz cierpliwość w oczekiwaniu na pierwsze efekty ćwiczeń.

Mięśnie Kegla – polecane ćwiczenia

Ćwiczenia mięśni Kegla są bardzo skuteczne, pod warunkiem, że są wykonywane regularnie i systematycznie przez dłuższy okres czasu. Ćwiczenia zaleca się wykonywać trzy razy dziennie przez około 5 minut, z czasem należy zwiększyć czas ćwiczeń nawet do 10-15 minut.

Na początek warto jest zrobić trzy razy serie po 5 powtórzeń. Spinanie oraz rozluźnianie mięśni powinno trwać około 3-5 sekund. Aby prawidłowo ćwiczyć mięśnie Kegla warto jest pamiętać o tym, żeby nie ćwiczyć mięśni podczas oddawania moczu, nie wstrzymywać oddechu podczas ćwiczeń oraz aby starać się napinać mięśnie dna miednicy, nie natomiast mięśnie brzucha oraz pośladków (na samym początku jest to z reguły bardzo trudne do odróżnienia, ale z czasem jest coraz łatwiej).

Ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać w dowolnej pozycji. Początkowo, aby wykonywać je prawidłowo, warto jest poświęcić się wyłącznie im, tak aby zobaczyć reakcję organizmu oraz nauczyć się prawidłowego sposobu ich wykonywania. Z czasem mięśnie dna miednicy można ćwiczyć podczas wykonywania codziennych obowiązków – pracy biurowej, gotowania czy prasowania, a także podczas oglądania telewizji.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.