Miażdżyca – przyczyny, objawy, leczenie

Miażdżyca to choroba, która przejawia się zwężeniem tętnic. Proces ten spowodowany jest nadmiernym nagromadzeniem płytek cholesterolowych. Inne nazwy miażdżycy to częściej stosowana arterioskleroza lub mniej używane stwardnienie tętnic. Jak dochodzi do miażdżycy i w jaki sposób należy ją leczyć pokrótce zostanie opisane niżej.

Co to jest miażdżyca?

Tętnice w organizmie człowieka pełnią zasadniczą funkcję, ponieważ przenoszoną tlen i substancje odżywcze z serca do reszty ciała. Wraz z upływem lat, tłuszcz i cholesterol mogą (ale nie muszą) gromadzić się w tętnicach i tworzyć szkodliwe dla zdrowia grube warstwy. Tego typu nagromadzenie może wystąpić w dowolnej tętnicy w ciele człowieka. Niebezpieczeństwem okazują się skutki nagromadzenia. Chodzi głównie o niedobór tlenu we krwi oraz w innych częściach ciała. Kawałki takiej warstwy mogą się oderwać i tym samym wytworzyć skrzep. Nieleczona miażdżyca może prowadzić do zawału serca, udaru mózgu lub niewydolności serca. Należy ona do chorób powszechnych, zwłaszcza u osób starszych i otyłych. Ważne jest jednak to, że wcześnie wykryta pozwala uruchomić leczenie, które eliminuje pojawienie się groźnych konsekwencji zdrowotnych, a nawet śmierci.

Jakie są rodzaje miażdżycy?

Miażdżyca występuje w momencie, gdy tłuszcz, cholesterol i wapń ulegają stwardnieniu w tętnicach. Miażdżyca może wystąpić w tętnicy zlokalizowanej w dowolnym miejscu ciała, w tym w okolicach serca, kończyn dolnych i nerkach. Związku z czym, niewykryta miażdżyca może wywołać następujące choroby:

Choroba wieńcowa

Choroba ta występuję, gdy miażdżyca atakuje tętnice wieńcowe serca. Tętnice wieńcowe są naczyniami krwionośnymi, które dostarczają tkance mięśniowej serca tlen i krew. Nagromadzona płyta uniemożliwia  prawidłową pracę serca i blokuje przepływ krwi do serca.

Choroba tętnic szyjnych

Funkcja tętnic szyjnych opiera się na dostarczeniu krwi do mózgu. Nagromadzenie się płytki na ścianach tych tętnicach może spowodować zatrzymanie krążenia, zmniejszenie ilości krwi i tlenu w tkankach i komórkach mózgu, a co za tym idzie nieprawidłowej pracy mózgu.

Chorobę tętnic obwodowych

Niewspółmierne dostarczanie krwi i tlenu przez tętnice kończyn dolnych może spowodować, że nogi zaczynają boleć, puchnąć a krążenie gwałtownie spowolnić w tych obszarach ciała.

Choroba nerek

Tętnice zlokalizowane w okolicy nerek odpowiedzialne są za dostarczenie im krwi. Praca nerek polega na filtrowaniu resztek pokarmowych i wody. Miażdżyca nerek może doprowadzić do nieprawidłowej pracy nerek, a w konsekwencji do ich niewydolności.

Co powoduje miażdżycę?

Główną przyczyną powstania miażdżycy jest nagromadzenie się w wewnętrznych warstwach tętnic pokaźnych ilości substancji tłuszczowych i innych składników pochodzących z krwiobiegu. Tętnice mogą być zatkane przez wiele lat. W skład płytki wchodzą prócz substancji tłuszczowych: cholesterol, wapń, fibryny oraz inne odpady. Na wskutek nagromadzenia, ściany tętnic stają się pogrubione i tracą swój największy atut, jakim jest elastyczność.

Miażdżyca tętnic to powolna, postępująca choroba, która może się rozpocząć już w dzieciństwie. Podstawowym problem przy chorobie miażdżycowej jest stwardnienie tętnic, które ogranicza przepływ krwi, uniemożliwiając przy tym prawidłową pracę organów. Do najczęstszych przyczyn powstania miażdżycy zalicza się:

 • wysoki cholesterol: cholesterol to woskowata, żółta substancja naturalnie występująca w ciele człowieka, ale także w niektórych pokarmach, które są przez niego spożywane. Ta substancja może nagromadzić się we krwi i zatkać tym tętnice. Następnie staje się twardą płytką, która ogranicza lub blokuje przepływ krwi do serca i innych narządów.
 • zbyt dużo tłuszczu: spożywanie pokarmów bogatych w tłuszcz może również prowadzić do gromadzenia się płytki na ścianach tętnic.
 • wiek: Wraz z wiekiem serce i naczynia krwionośne pracują ciężej. Dużo trudności sprawia pompowanie i otrzymywanie krwi. Wraz z upływem lat tętnice mogą osłabnąć i stać się mniej elastyczne, co czyni je bardziej podatnymi na gromadzenie się płytki miażdżycowej.

Czynniki obciążające

Wiele czynników naraża na ryzyko miażdżycy. Niektórym zagrożeniom można zapobiec, a innym nie.

Nadrzędnym czynnikiem negatywnie wpływającym na powstanie choroby jest genetyka. Występowanie tej choroby w rodzinie, zwiększa prawdopodobieństwo jej pojawienia w kolejnych pokoleniach. Schorzenia związane z sercem bardzo często są dziedziczone.

Brak ruchu i bardzo niski poziom aktywności fizycznej może zwiększyć ryzyko powstania choroby. Regularne ćwiczenia są bardzo dobrym motorem dla pracy serca. Utrzymuje się wówczas silny mięsień sercowy i pobudza przepływ tlenu i krwi w całym organizmie. Prowadzenie siedzącego trybu życia zwiększa ryzyko wystąpienia wielu schorzeń, w tym chorób serca.

Kolejnym czynnikiem jest dieta. Spożywanie pokarmów o wysokiej zawartości tłuszczu i cholesterolu zwiększa ryzyko miażdżycy.

Ponadto, wysokie ciśnienie krwi może uszkodzić naczynia krwionośne i osłabić je w niektórych obszarach. Inne czynniki to: palenie papierosów – uszkadza naczynia krwionośne oraz cukrzyca.

Najczęściej występujące objawy

Większość objawów miażdżycy nie ujawnia się, dopóki nie wystąpi zator czy nie stworzy się skrzep. Typowe objawy podręcznikowe to:

 • bóle w klatce piersiowej,
 • bóle górnych i dolnych kończyn,
 • duszności, zmęczenie,
 • zła praca mózgu,
 • osłabienie mięśni w nogach.

Jak diagnozuje się miażdżycę?

Podstawą diagnozy jest przeprowadzenie badań lekarskich. Na początku opierają się one na: sprawdzeniu pulsu, zbadaniu ciała pod względem obecności tętniaka, analizie prędkości przepływu krwi. Ponadto, gdy objawy zgadzają się z opisem, warto skorzystać z usług lekarza kardiologa, który sprawdzi pracę serca i zleci wykonanie innych testów tj. badania krwi pod kątem poziomu cholesterolu, USG, EKG czy rezonansu magnetycznego.

Leczenie miażdżycy

Przede wszystkim leczenie polega na zmianie obecnego stylu życia na taki, który ogranicza ilość spożywanego tłuszczu i cholesterolu. Być może będzie trzeba uaktywnić ćwiczenia fizyczne. W leczeniu stosuje się również środki farmaceutyczne. Leki przeciwko miażdżycy mają obniżać poziom cholesterolu. Ponadto, stosowanymi lekami są:

 • leki przeciwpłytkowe i antykoagulanty, takie jak aspiryna, zapobiegające krzepnięciu krwi i zatykanie tętnic,
 • beta-blokery lub blokery kanałów wapniowych obniżające ciśnienie krwi,
 • leki moczopędne lub tabletki nasenne, które pomagają obniżyć ciśnienie krwi,
 • inhibitory enzymu konwertującego angiotensynę (ACE), które pomagają zapobiegać zwężeniu tętnic.

Ostatnią metodą w leczeniu miażdżycy jest wykonanie zabiegu chirurgicznego polegającego na wyczyszczeniu tętnic.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.