Melisa- właściwości, cena, przeciwwskazania i skutki uboczne

Zbawienne właściwości melisy są powszechnie znane. To wieloletnie zioło z rodziny mięty, o charakterystycznym łagodnym cytrynowym aromacie, jest stosowane przede wszystkim z uwagi na swoje działanie uspokajające. Ponadto melisa pomaga w przypadku niestrawności, bezsenności i zapobiega chorobie Alzheimera. Trzeba jednak pamiętać podczas zażywania jej, że nie jest ona dobra w każdej sytuacji i może wywołać skutki uboczne.

Kiedy nie zażywać naparu z melisy?

Przed planowaną operacją. 

Odradza się spożywanie melisy dwa tygodnie przed planowanym zabiegiem chirurgicznym. Może ona powodować nadmierną senność, gdy połączy się ją z lekami stosowanymi przed i po operacji.

W czasie przyjmowania leków uspokajających.

Ze względu na swoje właściwości uspokajające nie powinno się stosować melisy w trakcie przyjmowania leków, które także mają za zadanie nas wyciszać.

W przypadku uczulenia na tę substancję.

Osoby uczulone na melisę mogą doświadczać takich niepożądanych objawów jak swędzenie oraz zaczerwienienie skóry, trudność w oddychaniu, pokrzywki oraz wysypki, puchnięcia. Ponadto może wystąpić poczucie ucisku w gardle lub klatce piersiowej a nawet zaburzenia świadomości. Z tego powodu natychmiastowo po ich zauważeniu, powinniśmy zaprzestać stosowania tego zioła.

W czasie ciąży i karmienia piersią.

W tym przypadku zdania są podzielone. Jedni eksperci uważają, że nadmierne spożywanie naparu przez kobiety w ciąży może opóźnić występowanie skurczów z powodu swoich właściwości rozkurczowych. Ponadto mogą się zaostrzyć niektóre dolegliwości ciążowe, np. nietrzymanie moczu (przez właściwości moczopędne). Uważa się, że w trakcie ciąży bezpieczną dawką jest ok. czterysta mililitrów naparu, czyli mniej więcej dwie filiżanki, a przed samym porodem zaleca się jej nie stosowanie. W przypadku karmienia piersią składniki melisy wnikają do pokarmu i mogą mieć wpływ na dziecko. Z drugiej strony na rynku dostępne są coraz częściej herbatki dla najmłodszych, które mają w swoim składzie właśnie melisę. Nie zaobserwowano ich negatywnych działań. Szczegółowe badania na ten temat nie zostały przeprowadzone. Jednak według wielu osób dobrze jest dmuchać na zimne.

Maksymalna dawka.

W tym przypadku także możemy znaleźć różne informacje w zależności od źródła, z jakiego korzystamy. Niektórzy za bezpieczną maksymalną dawkę dla osoby dorosłej uważają 500 mililitrów naparu z melisy dziennie. Najlepiej podzielić je na dwie porcje. Inni wypowiadają się, że bardzo trudno przedawkować melisę i bezpiecznie można spożywać nawet do czterech szklanek dziennie. W przypadku dzieci dawka ta jest mniejsza – jedna szklanka.  W przypadku niemowląt bezpieczną ilość herbatki z melisą powinno się skonsultować z lekarzem. Przedawkowanie może skutkować sennością.

Problemy z tarczycą.

Melisa wpływa na czynność tarczycy– gruczołu znajdującego się w okolicy szyi, który produkuje kilka ważnych hormonów w naszym organizmie. Osoby, które przyjmują leki na tarczycę, powinny przed spożyciem melisy skonsultować to ze swoim lekarzem.

Melisa
Kliknij i sprawdź ceny!

Osoby kierujące pojazdem lub pracujące na wysokości.

Kierowcy i osoby, które pracują na dużych wysokościach, powinny ostrożnie obchodzić się z ekstraktem z melisy. Powodem tego jest możliwość występowania wspomnianej senności, która może być niebezpieczna podczas wykonywania tego typu zadań.

Problemy z jaskrą.

Badania przeprowadzone na zwierzętach wykazały, że spożywanie melisy może powodować zwiększenie ciśnienia w oku. Z tego powodu nie zaleca się używania melisy w przypadku osób, które chorują na jaskrę.

Skutki uboczne spożywania ekstraktu z melisy.

Skutki uboczne, jakie możemy zaobserwować po wypiciu naparu z melisy nie są poważne i występują bardzo rzadko. Ogólnie melisa jest uważana za stosunkowo bezpieczną pomoc przy różnego rodzaju dolegliwościach. Wiele lekarzy wręcz twierdzi, że stosowanie melisy jest wskazane dla większości osób. Pomimo tego w nielicznych przypadkach mogą wystąpić niepożądane objawy. Zaliczamy do nich:

  • Senność i osłabienie koncentracji.
  • Wymioty.
  • Nudności.
  • Zawroty głowy.
  • Bóle brzucha.
  • Świszczący oddech.
  • Podrażnienie skóry – w przypadku zewnętrznego zastosowania melisy.

Melisa – napar, herbata czy parzenie ziół?

Ponadto badania wykazały, że poszczególne postacie melisy nie są sobie równe.Jest ona dostępna w kilku formach: świeża, suszona i w tzw. postaci fix- czyli jako mała torebka ze zmielonym suszem. Skupiając się na tej ostatniej, doktor Henryk Różański przeprowadził jej analizę farmakognostyczną. W torebkach fix znanych producentów, jak się okazało, znajdowała się nie tylko wysuszona melisa, ale także sproszkowane łodygi, ogonki listków, piasek, kamienie i rożnego rodzaju trawy, poziewniki.

Natomiast samej melisy, którą torebka fix ma docelowo zawierać, było stosunkowo niewiele. Z tego powodu każdy rozsądny fan melisy powinien wybrać jej inną formę. Zdrowa i wysokiej jakości melisa zawiera 0,5% wartościowego olejku eterycznego. Najlepsza melisa to ta hodowana samodzielnie. Ewentualnie także można ją przywieźć z krajów śródziemnomorskich takich jak Hiszpania, Grecja czy Włochy. Jeśli nie mamy takich możliwości- nie posiadamy własnego ogródka ani nikogo, kto uprawia melisę oraz nie mamy możliwości zakupu śródziemnomorskiej melisy, a do wyboru mamy tylko jej wersje suszoną lub fix, najlepiej wybrać tę pierwszą. Warto także się upewnić, że zakupiona roślina pochodzi z dobrego sklepu zielarskiego. Tym sposobem mamy największą szansę na jej optymalne zadziałanie i spełnienie naszych oczekiwań.

Stosowanie melisy nie ma wielu skutków ubocznych ani przeciwwskazań, co nie znaczy, że takowe nie istnieją. Jednak pojawienie się negatywnych objawów możemy zaobserwować niezwykle rzadko, a nawet jeśli się już, nie są szczególnie poważne. Dodatkowo melisa ma wiele cech leczniczych: w przypadku napadów lęku, depresji, nerwic, opryszczek czy problemów z łojotokiem skórnym. Łącząc te fakty, możemy uznać melisę za świetny i bezpieczny środek na wiele dolegliwości, który możemy stosować bez większych obaw. Zdecydowanie warto mieć melisę w swojej kuchni, cieszyć się jej aromatem oraz właściwościami.

Melisa- właściwości, cena, przeciwwskazania i skutki uboczne
5 (100%) 6 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.