Meduza: pierwsza pomoc w przypadku poparzenia, objawy, skutki poparzenia

Większość ludzi, którzy zostali kiedyś ukąszeni przez meduzę, zdaje sobie sprawę, że w pobliżu musiała być ona obecna. W ten sposób pozostawienie żądła meduzy w ciele jest wysoce prawdopodobne.  Większość użądleń meduz jest bolesna, ale nie niebezpieczna. Jednak kilka meduz wydziela silny jad w skórę. Ukłucia tych gatunków, jeśli nie są leczone, mogą być niebezpieczne, a nawet śmiertelne. Leczenie ukąszenia meduzy musi być szybkie i dość sprawne. Ponieważ meduza jest istotą, która wytwarza niebezpieczne substancję. Należy szybko złagodzić ból i zapobiec pogarszaniu się ukłucia.

Meduza – pierwsza pomoc w przypadku poparzenia

Meduza może być malutka lub olbrzymia i może mieć różne kształty i rozmiary. Niektóre mają małe komórki parzące zwane nematocystami w swoich mackach. Żądło od nematocysty może być lekko irytujące, wyjątkowo bolesne, a nawet zagrażające życiu.

Znaki niebezpiecznego żądła meduz

Większość użądleń czy poparzeń meduz nie jest poważna, ale niektóre gatunki mogą mieć potencjalnie śmiertelne użądlenia. Większość użądleń meduz jest bolesna, ale nie niebezpieczna. Ale dla ludzi z alergią na meduzę, osób z osłabionym układem odpornościowym, bardzo starych lub bardzo młodych, żądło może mieć bardzo niebezpieczny charakter. Wszelkie oznaki wstrząsu lub reakcji alergicznej uzasadniają pilną pomoc w nagłych wypadkach. Znaki ostrzegawcze obejmują:

 • trudności w oddychaniu
 • zawroty głowy
 • szybko rozprzestrzeniająca się wysypka
 • nudności
 • zmiany w świadomości

Każdy, kto doświadcza tych objawów, powinien zadzwonić pod numer alarmowy 113 lub natychmiast udać się na pogotowie.

Warto wiedzieć, że garstka meduz i zwierząt przypominających meduzę jest potencjalnie śmiertelna, szczególnie po wielokrotnych użądleniach.

Jednak zgony z meduz są niezwykle rzadkie. Na przykład najniebezpieczniejsza odmiana meduz, australijska meduza, zabija tylko kilka osób każdego roku. W każdym przypadku, jeśli istnieje obawa o żądło, ważne jest, aby opuścić na ranę wodę tak szybko, jak to tylko możliwe. Wiele zgonów związanych z meduzami jest w rzeczywistości wynikiem utonięcia po skurczach mięśni, które występują po użądleniu.

Ponadto, macki meduz zawierają jad, który w najgorszym razie może zniszczyć układ sercowo-naczyniowy w ciągu kilku minut. Trujące i toksyczne meduzy są najbardziej rozpowszechnione w wodach u wybrzeży Australii, więc pływacy ukąszeni przez meduzy w tym regionie powinni rozważyć natychmiastową pomoc w nagłych wypadkach.

Osoby z innymi alergiami, w szczególności na użądlenia owadów, mogą być bardziej podatne na reakcję alergiczną na meduzę. Co więcej, osoby cierpiące na alergie powinny zawsze mieć przy sobie zastrzyk  adrenaliny oraz wszelkie inne leki przeciwalergiczne przepisane przez lekarza.

Kiedy ofiary żądła nie widzą meduzy, nie jest możliwe natychmiastowe ustalenie, czy źródło żądła było nieszkodliwe lub potencjalnie śmiertelne. Zasadniczo, każdy powinien zdecydować na natychmiastową opiekę medyczną, jeśli :

 • Ukąszeniu meduzy, towarzyszą takie objawy, jak nudności, problemy z oddychaniem lub utrata przytomności. Takie sytuację wymagają natychmiastowej pomocy lekarskiej.
 • w okolicy odnotowano bardzo jadowite meduzy
 • meduza była bardzo duża
 • w miejscu użądlenia są liczne macki, ponieważ oznacza to, że więcej jad może zostać dostarczonych
 • użądlenie dotyczyło oka lub ust
 • występują oznaki ciężkiej reakcji, takiej jak trudności w oddychaniu, szybkie bicie serca, utrata przytomności lub skurcze mięśni
 • wysypka pojawia się na dowolnym obszarze ciała, nawet jeśli nie znajduje się w pobliżu miejsca użądlenia.

Pierwsza pomoc dla nieszkodliwych użądleń

Badanie przeprowadzone w 2017 roku wykazało, że prosty zabieg może zmniejszyć ból związany z użądleniem meduz. Badanie dotyczyło w szczególności specyficznej odmiany meduzy, które mają duże macki, powodując bardzo bolesne użądlenia. Jednak badania te prawdopodobnie mają zastosowanie do większości użądleń meduz.

Co należy zrobić?

Następujące kroki powinny być zrealizowane, tak szybko jak to możliwe, po poparzeniu meduzą:

 • Dokładnie wypłucz zanieczyszczone miejsce octem lub dostępnym w handlu rozpylaczem, jeśli jest dostępny.
 • Usuń macki, równocześnie płucząc ranę. Macki mogą utrzymywać kłucie tak długo, jak długo mają kontakt ze skórą, dlatego zakładaj rękawice lub zakładaj plastikowe torby na ręce.
 • Zastosuj pakiet cieplny lub zanurz uszkodzony obszar w wodzie o wysokiej temperaturze co najmniej przez 40 minut.
 • Jeśli ocet i gorąca woda są niedostępne, należy ostrożnie usunąć macki.
 • Po ukąszeniu przez meduzę, należy moczyć ranę w wodzie przez resztę dnia. Musi być to słodkowodna woda, ponieważ słona woda może pogłębić ból.

 Kiedy macka meduzy przebije skórę i zacznie pobierać krew, rana może ulec zakażeniu. Osoby, które nie są na bieżąco w swoich szczepieniach, mogą również potrzebować zastrzyku na tężca. Ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem w ciągu kilku godzin, jeśli występuje otwarta rana.

Domowe środki

Niektóre użądlenia meduz powodują ból i swędzenie przez kilka dni. Niektóre domowe środki mogą pomóc. Należą do nich :

 • Gorące kompresy, aby zmniejszyć obrzęk i stan zapalny .
 • Niesteroidowe leki przeciwzapalne , takie jak acetaminofen i ibuprofen.
 • Miejscowy krem antybiotyczny, w celu zmniejszenia ryzyka infekcji.

Jeśli obszar stanie się bardzo bolesny, zacznie pojawiać się obrzęk, lub z rany zacznie wydobywac się ropa należy szybko interweniować, ponieważ może dojść do infekcji. W takim przypadku dana osoba powinna zgłosić się do lekarza w ciągu 24 godzin.

Czego unikać po użądleniu meduzą?

Niektóre popularne domowe środki mówią o tym, aby na miejsce oparzenia zastosować niekonwencjonalne środki tj. oddać mocz lub zastosować sok z cytryny. Nie należy tego robić. Mogą one potencjalnie pogorszyć objawy i najlepiej ich unikać.

Popularnym mitem jest równie to, że oddawanie moczu na żądło meduzy może zneutralizować jad. W rzeczywistości mocz może nasilić ból. W niektórych przypadkach mocz może nawet wzmocnić jad. Inne środki domowe takie jak sok z cytryny i krem do golenia, są również nieskuteczne. Ważne jest jednak to, że dobrym środkiem na zneutralizowanie jadu z meduzy jest gorąca woda lub zimne kompresy. Oczywiście, ciepłe okłady bardziej uśmierzają ból. Co więcej, niektórzy ludzie używają sody oczyszczonej, aby zneutralizować jad żądła meduzy.

Zapobieganie

Najprostszym sposobem uniknięcia użądlenia przez meduzę jest trzymanie się z dala od wody oceanu.

Niektóre plaże ostrzegają przez obecnością meduz podczas najbardziej niebezpiecznych okresów w roku. Podczas pływania w obszarach, w których mogą żyć jadowite meduzy, ludzie powinni przestrzegać tych ostrzeżeń i trzymać się z dala od wody.

Poza tym, noszenie kombinezonu może ochronić przed użądleniem meduz. Płukanie stóp w płytkiej wodzie może odstraszyć meduzę i inne klujące morskie stworzenia. Pomocny może też być nowy środek odstraszający meduzę.

Meduza – informacje w pigułce

 • Ponad 2000 gatunków meduz zaludnia światowe oceany. Nie wszystkie z nich żądlą, a większość nie jest niebezpieczna.
 • Leczenie użądlenia meduzy zaczyna się od oceny, czy żądło jest potencjalnie niebezpieczne.
 • Ludzie ukąszeni przez potencjalnie śmiertelną meduzę wymagają natychmiastowego leczenia (w nagłych wypadkach).
 • Ludzie użądleni przez meduzę z łagodnymi użądleniami mogą zwykle same sobie udzielić pierwszej pomocy
Może ci się spodobać również