Masło klarowane – co warto o nim wiedzieć

Masło klarowane, w kuchni hinduskiej nazywane ghee, jest bardzo zdrowe i praktyczne w użyciu. Nadaje potrawom niepowtarzalny smak, a także podnosi ich wartość odżywczą. Wywodzi się z terenów Azji, Bliskiego Wschodu i Afryki. W zależności od regionu wytwarza się je w nieco inny sposób. Masło klarowane to po prostu masło oczyszczone. W trakcie procesu powolnego podgrzewania warstwa substancji stałych (zanieczyszczeń) oraz ciekłych (czyste masło) oddzielają się od siebie. W efekcie można otrzymać bardzo zdrowy tłuszcz, który nadaje się do różnych działań kulinarnych. Co ważne, masło klarowane ma również dużo właściwości, które są korzystne dla naszego zdrowia.

Masło klarowane jest bardzo dobrym tłuszczem do smażenia. Dzięki odparowaniu wody i usunięciu zanieczyszczeń jego temperatura dymienia (czyli temperatura, w której tłuszcz zaczyna się palić i dochodzi do wytwarzania toksyn) wynosi 252oC, więc jest o około 100 stopni Celsjusza wyższa od temperatury dymienia masła. Dzięki temu masło klarowane nadaje się nawet do długotrwałego smażenia w głębokim tłuszczu.

Zalety masła klarowanego:

  • Bardzo długa przydatność do spożycia – zamknięte w słoiku masło klarowane można przechowywać w temperaturze pokojowej nawet do 9 miesięcy, a w lodówce do 15 miesięcy. Ten długi termin przydatności do spożycia wynika ze zniszczenia bakterii w podwyższonej temperaturze oraz odparowania wody, która w zwykłym maśle umożliwia rozwój drobnoustrojów oraz psucie się produktu.
  • Jest bezpieczne dla alergików i osób nietolerujących laktozy – to wszystko właśnie dzięki sklarowaniu, czyli oddzieleniu białek i innych substancji od tłuszczu mlecznego. Warunkiem stosowania go przez osoby uczulone na białka mleka jest dokładne oczyszczenie masła.
  • Jest źródłem witamin rozpuszczalnych w tłuszczach: A, D, E, K.

Wartość odżywcza masła klarowanego

Wielkość porcji – 1 łyżka stołowa

Wartość energetyczna – 112 kcal

Zawartość tłuszczu – 14 g

Zawartość nasyconych kwasów tłuszczowych – 7,9 g

Cholesterol – 36,5 mg

Sód – 0,0 g

Białko – 0,04 g

Witamina A – 438 IU

Witamina D – 15 µg

Witamina E – 0,4 mg

Witamina K – 1,2 µg

Cholina – 2,7 mg

Masło klarowane dobroczynne dla zdrowia

Masło klarowane jest wykorzystywane w medycynie ajurwedyjskiej od tysięcy lat jako środek leczniczy. Przypisuje się mu wiele właściwości zdrowotnych, między innymi: wpływ na poprawę pamięci i zdolności poznawczych, wzmacnianie tkanki łącznej, leczenie alergii czy poprawę trawienia i wchłaniania składników pokarmowych. Badania naukowe potwierdziły także, że ekstrakty ziołowe są lepiej wchłaniane przez organizm, gdy podaje się je z masłem klarowanym niż w postaci tabletek.

  • Masło klarowane nie stanowi istotnego czynnika ryzyka chorób układu krążenia. Jest uważane za niekorzystne dla pracy serca, ponieważ zawiera tłuszcze nasycone, jednak nie jest to w pełni zgodne z prawdą. Jedzenie dużych ilości masła klarowanego faktycznie podniesie poziom cholesterolu we krwi, ale znacznie bardziej podniesie poziom tego “dobrego” cholesterolu, a nie tego “złego”.
  • Mimo wysokiej zawartości cholesterolu nie stwierdza się obecności cholesterolu utlenionego, który jest uznawany za czynnik ryzyka miażdżycy. Do jego wytwarzania dochodzi dopiero podczas długotrwałego smażenia (ponad 60 minut).
  • Masło klarowane może zmniejszać stany zapalne przewodu pokarmowego dzięki obecności kwasu masłowego. Może również wpływać na wyciszenie długotrwałych procesów zapalnych toczących się w obrębie całego organizmu. Jest również skuteczne w leczeniu objawów łuszczycy – choroby autoimmunologicznej o podłożu zapalnym.
  • Masło klarowane jest korzystne dla przebiegu trawienia oraz ma zbawienny wpływ na zdrowie przewodu pokarmowego. Jest tak dzięki obecności kwasów tłuszczowych o krótkich łańcuchach, szczególnie kwasu masłowego, który odżywia komórki jelitowe i usprawnia wydalanie toksyn.
  • Masło klarowane może być również pomocne w odchudzaniu, a to za sprawą obecności krótko- i średniołańcuchowych kwasów tłuszczowych oraz kwasu CLA. Przyspiesza to metabolizm oraz zwiększa wykorzystanie zgromadzonego już przez organizm tłuszczu.
  • Obecność witaminy K i D w maśle klarowanym jest korzystne dla układu kostnego.

Jak zrobić domowe masło klarowane?

W suchym garnku o grubym dnie rozpuścić masło dobrej jakości (ważne jest to, żeby było świeże i niesolone). Powinniśmy garnek ustawić na średnim ogniu. Gdy masło się roztopi i lekko zagotuje, na wierzchu pojawi się pianka. Wtedy trzeba zredukować ogień do minimum i gotować bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając. Zbieraj łyżką to, co wypłynęło na powierzchnię – to są właśnie zanieczyszczenia (tak zwana szumowina), której musimy się pozbyć. Trzeba uważać na to, aby nie przypalić masła. Czas gotowania jest zależny od wielkości porcji – 1/2 kg masła gotujemy przez 15 minut, 1 kg przez 30 minut.

Gotowe masło klarowane powinno być przezroczyste i mieć złoty kolor. W celu pozbycia się ciemnych, stałych substancji osiadających na dnie garnka, można przelać je przez gazę. Można również odstawić masło na chwilę, a gdy zanieczyszczenia opadną na dno, delikatnie przelać czyste masło do szklanego lub ceramicznego naczynia. Nie powinno się go przykrywać dopóki nie schłodzi się do temperatury pokojowej. Masło klarowane odstawione w chłodne miejsce stężeje. Z 1 kg zwykłego masła otrzymuje się około 700-800 g masła klarowanego.

Oczywiście masło klarowane można też kupić gotowe. Znajdziemy je w większości sklepów spożywczych oraz marketów. Jeśli jednak mamy trochę wolnego czasu, warto przygotować je samemu.

Masło klarowane – co warto o nim wiedzieć
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również