Masaż stóp i jego zdrowotne właściwości, jakich kosmetyków użyć

Kto z nas nie uwielbia masażu stóp? Odpowiednio przygotowany, będzie uwielbiany nawet przez najbardziej skłonne do łaskotek stopy. Często traktujemy go z pobłażaniem nie myśląc, że faktycznie może przynieść ulgę w wielu schorzeniach oraz pomóc chociażby przy problemach z płaskostopiem! Chińska medycyna oraz akupunktura twierdzi wręcz, że na stopach możemy znaleźć odzwierciedlenie całego naszego ciała, ba! Każdego organu z osobna! Odpowiednio wykonywany może przynieść ulgę oraz wspomagać leczenie, zatem jak powinien wyglądać taki masaż? Jak się do niego przygotować? Na te i wiele innych pytań postaramy się dzisiaj odpowiedzieć!

Czy masaż stóp jest zdrowy

Wiele osób bagatelizuje dobroczynne działanie masaży stóp. Odpowiednio wykonany może być relaksacyjny, a kiedy naszymi stopami zajmie się fizjoterapeuta lub osoba z odpowiednimi uprawnieniami i po szkoleniach to taki masaż może wręcz być leczniczy. Co rozumiemy pod pojęciem odpowiednio wykonany? Masaż musi być wykonany z odpowiednim przygotowaniem, jednak jego kluczowym aspektem jest siła nacisku oraz umiejętność uciskania odpowiednich miejsc! Chociaż mało kto zdaje sobie sprawę to masaż stóp to nie tylko ucisk, ale również odpowiednie ruszanie stawami palców, śródstopia i kostki, dzięki temu nasze mięśnie są w stanie się rozluźnić, krew zaczyna szybciej krążyć, a co za tym idzie odżywiać nasze mięśnie, stawy i ścięgna oraz oczyszczać je z toksyn!

Pamiętaj! Temperatura masażu

Na reakcję organizmu ogromny wpływ ma temperatura otoczenia oraz temperatura dłoni czy narzędzi masujących. W zależności od rodzaju wykonywanego masażu warto przestrzegać zaleceń co do temperatury.

Masaż stóp jako forma leczenia niektórych schorzeń

Jak już wspominaliśmy masaż stóp odpowiednio wykonany jest stosowany jako środek leczniczy. Nasza współczesna medycyna potwierdza jedynie kilka przypadków kiedy masaż faktycznie przynosi ulgę, jednak o tym opowiemy w dalszej części. Teraz skupmy się na prawdach starożytnej medycyny ludowej. Według zapisków tamtejszych uczonych na stopach możemy „zobaczyć” odbicie całego nasze organizmu, od lewej półkuli mózgu, po prawe płuco, śledzionę aż po końcówki palców stóp. Odpowiednie uciskanie i masowanie tych punktów pozwala na lepszy przepływ krwi w danym organie oraz poprawia jego stan podobnie do działania homeopatii. Tak przynajmniej twierdzi chińska medycyna oraz akupunktura.

Na co pomagają masaże stóp

Jednak według naszej współczesnej medycyny z pewnością masaże stóp mają korzystny wpływ głównie na stopy: ich mięśnie, ścięgna oraz stawy, a także co ciekawe często również na ogólną poprawę stanu nóg. Wszystko to zawdzięczamy odpowiedniemu rozluźnieniu oraz odprężeniu stóp dzięki któremu krew płynie wartko, nie ma zastojów, które mogły by powodować zwyrodnienia i stany zapalne. Według licznych badań można potwierdzić, że masaż stóp pozytywnie wpływa na:

  • wyraźną poprawę, często aż do zniwelowania objawów płaskostopia

  • zmniejszenie dotkliwości bólu i doraźne leczenie ostrogi

  • w przypadku stanów zapalnych w połączeniu z odpowiednią terapią lekami

  • przy cieśniach i problemach z dużą ilością skurczów mięśni stopy

  • podczas rehabilitacji po złamaniu w celu odzyskania pełnej sprawności mięśni i ścięgien

Masaż stóp w domu a w profesjonalnym salonie

Kiedy zdecydujemy się na masaż stóp często zastanawiamy się gdzie go wykonać i jak. Jeżeli zależy nam na relaksacyjnym masażu możemy go śmiało wykonać w domu, a nawet poprosić partnera lub partnerkę aby uprzyjemnili nam czas. Z kolei w lokalach typu SPA i salony urody, możemy być pewni że nawet relaksacyjny masaż będzie odmładzał oraz dbał o skórę naszych stóp. Ceny są stosunkowo niedrogie, gdyż wahają się w granicach 50 złotych. Jednak w przypadku masażu leczniczego jest wskazane aby udać się do fizjoterapeuty lub jeżeli nasz stan zdrowia na to pozwala udać się do salonu medycyny chińskiej czy akupunktury, gdzie osoby odpowiednio wykwalifikowane zadbają o nasze stopy a jednocześnie unikniemy możliwości zrobienia sobie krzywdy poprzez źle wykonany masaż!

Rozgrzewający olejek do masażu

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak wykonać relaksacyjny masaż stóp

Zanim podejmiemy się masażu warto rozgrzać stopy, możemy to zrobić w ciepłej kąpieli z olejkami eterycznymi, aby nieco rozluźnić mięśnie oraz zmiękczyć skórę. Wystarczy 10 minut takiej kąpieli jako przygotowanie. Następnie należy osuszyć stopy i najlepiej robić to ciepłym ręcznikiem, wtedy mamy pewność, że masaż przyniesie więcej relaksujących efektów. Kiedy już stopy są zadbane możemy przygotować odpowiednie kosmetyki dzięki którym masaż będzie jeszcze przyjemniejszy. Rozgrzewamy je w dłoniach i dopiero wtedy zaczynamy nasz masaż! Podczas masażu należy pamiętać o tym, aby dotyk i nacisk był zdecydowany, nie należy zapominać o delikatnym ruszaniu stawami oraz zadbaniu o każdy skrawek naszej stopy, od pięty i kostki po najmniejszy paluszek u stopy!

Uważaj! Bezpieczeństwo

Pamiętaj, że bez odpowiedniego przygotowania fizjoterapeutycznego czy samego terapeuty nie odbędzie się żaden prawdziwie skuteczny masaż leczniczy!

Czy nastrój ma znaczenie podczas masażu stóp

Chociaż może się wydawać, że nastrój podczas takiego zabiegu jak masaż stóp to kwestia mało istotna, to jest to duży błąd. Zwłaszcza podczas masażu relaksacyjnego, który ma na celu odprężyć nie tylko stopy, ale także nasz umysł. Warto więc zadbać o temperaturę w pomieszczeniu, odpowiednią wilgotność, przyjemny zapach ze świec lub olejków zapachowych oraz warto umilić sobie czas przyjemną muzyką. Takie połączenie zapewni rozluźnienie nie tylko zmęczonych i spiętych stóp ale całego naszego ciała. Po odpowiednio przeprowadzonym zabiegu relaksacyjnym będziemy czuć się niczym nowo narodzeni! Dlatego też podczas przygotowywania nawet własnego domowego spa postaraj się zadbać o te wszystkie aspekty, a odczujesz niesamowitą różnicę!

Samodzielnie czy z kimś – kto i jak powinien wykonywać masaż stóp

Oto jest pytanie! Oczywiście możemy przygotować sobie samemu taki masaż i może być on równie kojący dla zmęczonych stóp. Jednak należy pamiętać, że podczas samodzielnego wykonywania masażu niezbędna jest prawidłowa pozycja nie obciążająca kręgosłupa oraz kości i stawów naszych nóg, a do tego musi zapewniać odpowiedni dostęp do stóp w celu wymasowania ich. Z tego również powodu znacznie wygodniej jest kiedy to ktoś wykonuje nam masaż stóp a do tego pozwala to na rozluźnienie i odprężenie całego organizmu!

Jakich kosmetyków używać przy masażu stóp

Kiedy już zdecydujemy się na masaż stóp w domowym zaciszu warto dobrać odpowiednie kosmetyki. Do kąpieli polecamy olejki oraz płyny, które nawilżą Twoją skórę, a przy okazji pięknie pachną. Zaś do samego masażu najlepiej nadadzą się dedykowane olejki do masażu, ale również oliwki czy kremy do stóp, które mają aktywne składniki silnie nawilżające. Zupełną nowością są świece do masażu, które mogą być ciekawym dodatkiem zwłaszcza do masażu jako gry wstępnej.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.