Marakuja – passiflora, męczennica jadalna. Wartości odżywcze i właściwości

Marakuja jest egzotycznym owocem o bogatym nazewnictwie. Inaczej nazywana jest passiflora, ale jej nazwa botaniczna to męczennica jadalna. Marakuja pochodzi z Ameryki Południowej, a dokładniej Amazonii. Tam, gdzie jest spożywana, zwykło się cenić odmienne jej właściwości. Marakuja łagodzi kaszel, wzmacnia serce, koi do snu, obniża ciśnienie krwi. Za każdą czynność odpowiada inna cześć owocu.  Passiflora przybyła do Europy  z Ameryki, przez Australię i Nową Zelandię aż w końcu z Hawajów. Stało się to w XIX wieku. Najbradziej popularna w Polsce jest marakuja żółta. Marakuja fioletowa natomiast pochodzi z Kolumbii, Ekwadoru i Peru.

Jeśli chodzi o smak i wygląd passiflory to  obydwie odmiany mają skórzasta skórę a w środku smakują słodko – kwaśno. Druga z odmian – fioletowa, jest jednak słodsza i bardziej soczysta.

Wartości odżywcze marakui

100 gram owocu zaopatruje organizm w 97 kilokalorii. Taka porcja zawiera również 2,20 gram białka, 10,4 gram błonnika i aż 24 gramy węglowodanów, z czego aż połowa to cukry proste. Oprócz podstawowych składników odżywczych marakuja zawiera mnóstwo witamin:

A także inne składniki, będące makro i mikroelementami:

  • Wapń,
  • Magnez,
  • Żelazo,
  • Fosfor,
  • Sód,
  • Potas.

Właściwości marakui

Marakuja generalnie bogata jest w związki bioaktywne, co sprawia że jej działanie prozdrowotne charakteryzuje się szerokim spektrum. Zakres wpływu marakui w diecie na organizm obejmuje między innymi: działanie przeciwzapalne, wspomagające leczenie ran, przeciwgrzybicze, moczopędne, łagodzące kaszel, wzmacniające układ krwionośny i pielęgnacyjne. Z tego względu marakuja świetnie nadaje się do wspomagania leczenia wielu dolegliwości a także do wykorzystania jej słodkiego aromatu w kosmetykach, nie zapominając przy tym przede wszystkim o jej niezaprzeczalnych wysokich  walorach smakowych. W medycynie zwykło stosować się passiflorę na drgawki, bóle spowodowane stanami zapalnymi, rany, cellulit i utraconą jędrność skóry. Ważnym działaniem jest niwelowanie stresu i działanie rozkurczowe, głównie żołądka.  Ponadto napar z  męczennicy stosuje się  wspomagająco w leczeniu osób borykających się z uzależnieniem od narkotyków i uzależnieniem alkoholowym.Klarowniej jednak będzie przedstawić właściwości marakui poprzez przyporządkowanie ich konkretnym przeznaczeniom.

Nadciśnienie

Głównie w Portoryko marakuja jest antidotum leczącym z nadciśnienia. Wszystko za sprawą potasu, którego wysoka zawartość ( bo aż 280 mg w 100 gramach)  obniża ciśnienie. Nasiona marakui redukują tez ogólny poziom trójglicerydów i nadtlenków lipidowych oraz cholesterolu zapobiegając chorobie wieńcowej serca, miażdżycy oraz innym dolegliwościom ze strony układu krwionośnego.

Astma

Badania naukowców z Uniwersytetu w Arizonie i Iranie dowiodły, ze jedzenie marakui z fioletowa skórką, a w zasadzie ekstraktu ze skórki u 76% pacjentów z astmą spowodowało złagodzenie objawów w postaci: kaszlu a także świstania płucnego. !0 % pacjentów nie odczuło poprawy.

Bezsenność

Marakuja nada się świetnie jeśli marzymy o spokojnym, nieprzerwanym śnie. Już stare plemiona amerykańskie stosowały marakuję jako kojący zmysły środek uspokajający. Takie działanie marakui zawdzięczamy jej nasionom, które współcześnie  są stosowane jako środek nasenny, a w niektórych krajach również jako sposób na uspokojenie dzieci z nadpobudliwością ruchową.

Zaburzenia trawienia

Marakuja łagodzi stany zapalne dróg układu pokarmowego, wpływa na poprawę trawienia a nawet pomaga w nerwicy żołądka.  Praktykowane jest to na Maderze poprzez picie soku z marakui.

Cukrzyca

Ze względu na wysoką zawartość cukrów prostych wydawać by się mogło, że marakuja nie jest wskazana diabetykom, gdyż powoduje nagłe skoki poziomu cukrów we krwi. Jest to prawda . Jednak warto zauważyć, że indeks glikemiczny nie jest wysoki. Wynosi on 30. Może to być mylące dla wielu osób. Dlatego lepiej być przezornym i nie spożywać tego owocu przez osoby mające problem z cukrzycą.

Marakuja w kosmetyce

Marakuja stała się częstym gościem w składach kosmetyków do pielęgnacji ciała. Najbardziej popularny jest olejek z marakui, który nadaje się do wcierania w każdy rodzaj cery. Jednak to cera naczynkowa czerpie  z niego najwięcej dobroci. Zawartość witamin C i K skutecznie radzi sobie z niedoskonałościami, uszczelnia naczynia krwionośne i wyrównuje koloryt. Przebarwienia stają się delikatniejsze, a skóra rozświetla się.

Ponadto olejek z marakui stosuje się na suche i zniszczone włosy w celu nawilżenia.

Marakuję dodaje się m.in. do produktów kosmetycznych takich jak:

i-floslek-natural-body-balsam-do-ciala-mango-marakuja-200-ml

Produkty z marakują
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak jeść marakuję?

Marakuję kroi się na pół i wybiera miąższ z nasionami za pomocą łyżeczki. Nasiona są jadalne, ale nie poleca się ich kobietom w ciąży. Jeśli jednak nie chcemy spożywać nasion możemy przetrzeć miąższ przez sitko. Otrzymujemy papkę. Jak każdy owoc jemy ja na surowo lub  możemy wykonać z niej galaretkę lub dżem. Ponadto marakuja nadaje się na marmoladę albo dodatek do deserów, lodów, puddingów. Z marakuja możemy przygotować również dania wytrawne z mięsem lub rybą, co nada potrawie egotyczny smak i aromat. Powszechnie znane są jogurty z dodatkiem marakui, gdyż owoc ten świetnie pasuje do produktów mlecznych.  Również możemy znaleźć marakuję jako składnik na etykietach bezalkoholowych napojów owocowych.

Jak wybierać marakuję?

Im cięższy  i im bardziej twardy owoc tym lepiej. Dodatkowo sięgajmy po te owoce, które są widocznie większe od innych. Kolor skórki powinien być żółty, pomarańczowy lub fioletowy. Jeśli kupimy zielony owoc powinniśmy przechowywać go w temperaturze pokojowej aż dojrzeje. Marakuja jest dojrzała, kiedy jej skórka zaczyna się marszczyć.

Marakuja – passiflora, męczennica jadalna. Wartości odżywcze i właściwości
5 (100%) 8 votes
Może ci się spodobać również