Mąki bezglutenowe – rodzaje i ich właściwości

Gluten jest mieszaniną białek roślinnych, które znajdziemy w wielu zbożach, na przykład jęczmieniu, pszenicy, życie oraz owsie. Substancją muszą wystrzegać się jak ognia osoby, które chorują na celiakię, już nawet niewielka ilość glutenu może im zaszkodzić. Są jednak także ludzie, którzy przechodzą na dietę bezglutenową, ponież chcą poprawić swoje samopoczucie lub wygląd skóry. Oni nie muszą obawiać się domieszek glutenu w mąkach. Jeżeli już jednak podejmiemy decyzję o zmianie swoich nawyków żywieniowych, skąd mamy wiedzieć, która mąka do czego się nadaje? Czas poznać właściwości poszczególnych mąk bezglutenowych.

Mąka bez glutenowa – rodzaje

Istnieje wiele rodzajów mąk bez zawartości glutenu. Zanim świadomie zaczniemy z nich korzystać, musimy zdać sobie sprawę z tego, ze wypieki przygotowane z tego rodzaju mieszanek mąk nie będą równie puszyste, jak te z mąki pszennej. Będą on raczej kruche i sypkie, głównie ze względu na to, że gluten charakteryzuje się właściwościami wiążącymi oraz nadaje ciastu elastyczności.

  • Mąka amarantowa czyli mąka z szarłatu wyniosłego – jest bogata w białko oraz błonnik. Można wykorzystywać ją do ciemnych ciast, na przykład czekoladowych oraz korzennych. Będzie odpowiednia również do panierowania oraz przy pieczeniu ciasteczek. Ten rodzaj mąki nada naszym potrawom delikatnie orzechowy posmak. Popping z amarantusa możemy ogrzać gorącym powietrzem, by uzyskać z niego coś w rodzaju popcornu. Należy pamiętać, że dodatek tej mąki w różnych mieszankach powinien wahać się między 15 a 25%. Najlepiej przechowywać mąkę w lodówce lub innym chłodnym i ciemnym miejscu, a także kupować ją w potrzebnych ilościach.

Mąka amarantowa
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąką kukurydziana – charakteryzuje się żółtą, słoneczną barwą. Można stosować ją do pieczenia chlebów oraz bułek. Będzie również świetną bazą do ciasta na naleśniki, tortillę czy wafle. Możemy ją także dodawać do zagęszczania zup i sosów, robiąc na jej bazie zasmażkę lub beszamel. Mąkę powinno się przechowywać szczelnie zamkniętą w chłodnym miejscu.

Mąka kukurydziana
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka ziemniaczana czyli skrobia ziemniaczana – sama mąką ziemniaczana posiada brązową barwę i pozyskuje się ją z całych ziemniaków. W naszych domach obecna jest natomiast zazwyczaj skrobia ziemniaczana, której używamy chętnie do zagęszczania sosów oraz zup. Trzeba uważać przy jej mieszaniu gdyż łatwo powstają z nie gluty. Ponadto mąkę ze skrobi warto dodać do ciasta biszkoptowego lub sernika, by było nieco bardziej wilgotne. Można ją wykorzystać także do przygotowania naturalnego kisielu. Kiedyś wytwarzano z niej krochmal, który miał za zadanie zabezpieczyć pościel, można było w nim również kąpać dzieci o wrażliwej i delikatnej skórze.

Mąka ziemniaczana
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka ryżowa – jest nieco trudniej dostępna od wyżej wymienionych mąk. Można ją wytworzyć zarówno z ryżu białego, jak i brązowego. Mąka z drugiej odmiany będzie nieco bogatsza w składniki odżywcze. Mąka stosowana jest często jako baza do wypieku pieczywa. Dodaje się ją także do deserów takich jak budyń czy kisiel. Można nią także zagęszczać sosy i zupy. Ma ona również korzystny wpływ na naszą skórę. Kiedy wymieszamy ją z mlekiem uzyskamy świetną maseczkę nawilżającą. Z kolei nałożona bezpośrednio na skórę, będzie działała jak puder matujący. Możemy ją także dodawać do domowej roboty nawilżających masek do włosów.

Mąka ryżowa
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka sojowa – posiada żółtą barwę i charakterystyczny orzechowy posmak, w związku z czym idealnie nadaje się do czekoladowych, orzechowych i owocowych wypieków. Zawiera ona duże ilości białka i tłuszczu. Powinno się na nią szczególnie uważać, ponieważ posiada silne właściwości alergiczne. Jej popularna w kuchni chińskiej do wytwarzania pasty miso i kuchni wegańskiej, gdzie często jest zamiennikiem jajka, ponieważ ma właściwości lepiące. Nadaj się również do wytwarzania makaronu oraz pierogów.

Mąka sojowa
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka z tapioki – wytwarza się ją z bule manioku, podobnych do ziemniaka. Nie posiada żadnego smaku oraz zapachu. Ma charakterystyczną śnieżnobiałą barwę, przy czym nie zabiela potraw, jest za to świetnym zagęstnikiem. Dlatego możemy dodawać ją do zup i sosów w celu ich zagęszczenia.

Mąka z tapioki
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka gryczana – produkuje się ją ze zmielonych ziaren białej gryki. Charakteryzuje się szarym kolorem i bardzo wyrazistym dla kaszy gryczanej smakiem. Dodaje się ją do blinów, makaronów oraz w małej ilości do chleba. Zalicza się ją do najbardziej kleistych mąk niezawierających glutenu. Możemy przygotować ją sami mieląc kaszę gryczaną w młynku do kawy lub przy użyciu blendera.

Mąka gryczana
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka konopna – produkowana jest z ziaren konopi siewnej. Poleca się dodawanie jej do wypieków, dań na zimno i ciepło czy koktajli, ze względu na dużą zawartość aminokwasów egzogennych.

Mąka konopna
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka orzechowa – można wyróżnić kilka jej rodzajów, między innymi mąka kokosowa, kasztanowa, żołędziowa; do jej przygotowania możemy wykorzystać dostępne akurat pod ręką orzechy, wystarczy zmielić je w drobny pył. Każda odmiana posiada charakterystyczny dla siebie smak, w zależności od tego z czego ją wykonano. Mąki orzechowe używane są jako dodatek do gotowych mieszanek. Możemy dodawać je do ciast i ciasteczek, żeby wzbogacić ich smak.

Mąka orzechowa
Kliknij i sprawdź ceny!

  • Mąka bananowa – charakteryzuje się jasną barwą i brakiem smaku. W związku z tym możemy ją stosować w słodkich wypiekach, jak i słonych daniach. Najlepiej sprawdza się jako dodatek do gofrów, naleśników oraz placków.

Mąka bananowa
Kliknij i sprawdź ceny!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.