Łuszczyca plackowata – przyczyny, objawy i sposoby leczenia

Łuszczyca plackowata jest niezwykle wstydliwą chorobą. Przez objawy, jakie są dla niej charakterystyczne, często osoby nią dotknięte mają problem z kontaktami z innymi. Jest to choroba, która widoczna jest na skórze, ale nie jest to jedyny obszar życia, jaki ona dotyka. Łuszczyca sprawia, że pojawiają się problemy z psychiką. Warto więc wiedzieć co przyczynia się do powstawania tej choroby, jakie daje objawy i jak skutecznie ją zwalczać.

Przyczyny łuszczycy plackowatej

Jak w przypadku innych rodzajów łuszczycy, to w przypadku łuszczyc plackowatej nieznana jest przyczyna występowania tej choroby. Warto jednak zaznaczyć, że znacznie więcej osób ma z nią problemy, kiedy w rodzinie również się one pojawiały. Tak więc, jeśli ty jesteś chory na łuszczycę plackowatą, to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że twoje dzieci będą cierpiały z powodu tej choroby. Badania genetyczne nie wykryły jednak dziedziczenia predyspozycji do zachorowania na łuszczycę guzowatą i jej inne odmiany.

Jest to choroba, która często atakuje osoby, mające słabą odporność. Jeśli często pojawiają się infekcje bakteryjne, czy wirusowe, to może pojawić się łuszczyca. Występuje przy przewlekłych chorobach migdałek i powiększonych węzłach chłonnych. Powoduje ona, że nasz organizm nie jest w stanie odróżnić obcych komórek, a swoje uznaje za wroga i zaczyna je niszczyć. Przez to na skórze pojawiają się zmiany charakterystyczne dla łuszczycy guzowatej.

Czy łuszczyca guzowata jest zaraźliwa

To pytanie zadaje sobie wiele osób. Nie tylko obawa przed zarażeniem, ale również byciem nosicielem zmusza nas do zastanawiania się, czy łuszczyca plackowata jest chorobą zakaźną. Przez niewiedzę, wiele osób unika jakiegokolwiek kontaktu z osobą chorą, boi się, że może się zarazić nawet przez minimalny kontakt skóry. Nie jest to jednak potrzebne. Mimo że nie wiele informacji udało się ustalić na temat łuszczycy plackowatej, to wiadomo jedno. Nie jest to choroba zakaźna. Nie możemy zarazić się nią poprzez dotyk ani blisko kontakt z chorym. To bardzo ważna informacja, ponieważ zmienia pogląd na ten rodzaj choroby.

Kto najczęściej choruje na łuszczycę plackowatą

Jest to choroba, która pojawić się może u każdego. Nie określa się wieku, w którym najczęściej pojawia się łuszczyca plackowata, ponieważ nie jest ona charakterystyczna dla żadnej grupy wiekowej. Może pojawiać się u osób nawet poniżej dziesięciu lat. Często jej pierwsze objawy zaczynają być widoczne po pierwszym roku życia.

Jednak są osoby, które w dzieciństwie niemały żadnych objawów w dzieciństwie, a zaczynają się one pojawiać po osiemnastym roku życia. Choroba ta może pojawiać się również u wiele starszych osób. Zdarzają się przypadki, że choroba ujawnia się dopiero po czterdziestce. Nie jest to choroba zależna od wieku. Pojawia się u bardzo młodych osób i tych starszych.

Maść konopna na łuszczycę
Kliknij i sprawdź ceny!

Objawy łuszczycy plackowatej

Nie trudno jest zdiagnozować łuszczycę plackowatą. Daje ona bowiem bardzo charakterystyczne objawy. Na skórze pojawiają się duże stany zapalne, które wyglądem mogą przypominać placki, stąd właśnie pochodzi nazwa tego schorzenia. Placki są duże i mogą obejmować nawet całe ciało. Jednak w większości przypadków, łuszczyca atakuje poszczególne części ciała. Skóra jest czerwona i mocno podrażniona. Każdy dotyk może spowodować, że pojawią się na niej malutkie krwawiące ranki. Widoczne są również żółte i szare guzki podskórne.

Przy tej chorobie skóra może przypominać nam łuski rybie. A na jej powierzchni pojawiać się mogą srebrne wykwity. Skóra przy łuszczycy plackowatej jest bardzo wrażliwa i sucha. Przez to pojawiać się może potrzeba drapania pojawiających się zmian. Wiele osób właśnie to robi, ponieważ szuka ulgi, jednak drapanie może doprowadzić jedynie do zaostrzenia objawów choroby i jej przeniesienia się na większy obszar ciała, co może być bardzo groźne dla zdrowia i zmniejszać komfort chorego. Najczęściej łuszczyca plackowata pojawia się na łokciach, fałdkach skóry, zgięciach kolan i karku. Występować może razem z łuszczycą stawową. W niewielu przypadkach mogą pojawić się takie dolegliwości jak, ból głowy, gorączka, katar i kaszel. Jednak znacznie częściej objawy te występują u osób młodszych.

Sposoby leczenia łuszczycy plackowatej

Przy łuszczycy plackowatej leczenie opiera się na łagodzeniu objawów choroby, zatrzymaniu jej rozwoju i przedłużenia czasu jej remisji. Łuszczyca ma zdolność do samoistnego pojawiania się, znikania i szybkiego nawracania. Tak więc ważne, jest, by przedłużyć komfort chorego i zmniejszyć częstotliwość nawrotów. Nie znaleziono jeszcze żadnych leków, które mógłby wyleczyć łuszczycę plackowatą raz na zawsze. Jeśli tylko przerwie się proces leczenia, to możliwe są nawroty. Pojawiają się one również w trakcie leczenia, jednak to nie powinno być zniechęcające dla osób dotkniętych tą chorobą. Ważne jest wsparcie bliskich, ponieważ przez częste nawroty osoba chora może stracić chęć do walki, a przerwanie leczenia może spowodować rozwijanie się choroby i jej przejścia na inne części ciała.

W przypadku łuszczycy plackowatej najczęściej stosuje się maści, które zmiękczają naskórek, zapobiegają rozrostowi zmian skórnych i zapobiegają kolejnym stanom zapalnym. Często wybiera się maść salicylową, jednak nie może ona być używana zbyt długo i na duże obszary skóry, ze względu na to, jak szybko się wchłania. Lekarze zalecają leczenie pochodnymi witaminy, a ponieważ mają one zdolność do przyśpieszenia regeneracji naskórka i jego odżywiania, dzięki czemu nasza skóra ma czas na walkę z chorobą. Istnieje również możliwość fototerapii.

Polega ona na naświetlaniu chorej tkanki skóry przez promienie UVB. Dzięki temu do krwi wpływa więcej witaminy D, która ma wpływ na poprawę wyglądu i kondycji skóry. Leczenie świetlne jest jednak długotrwałą terapią i na dłuższą metę może być dla nasz niebezpieczne. Nie możemy zapominać, że promienie słoneczne przyczyniają się do wzrostu komórek rakowych w naszym organizmie. 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.