Łuszczyca paznokci – objawy, przyczyny powstawania i sposoby na leczenie

Łuszczyca paznokci często jest spotykana przy innego rodzaju chorób skóry. Najczęściej występuje przy łuszczycy zwyczajnej i stanowej. Jest to choroba, która może znacząco utrudniać nam wykonywanie nawet codziennych czynności. I nie jest to dolegliwość, która jest uderzeniem dla naszego zdrowia, ale również w psychikę, ponieważ nadal jest ona niezwykle wstydliwą i rzadką chorobą, która może powodować, że inni starają się na unikać. Dla własnego komfortu warto wiedzieć jakie objawy towarzyszą łuszczycy paznokci i jakie ją zwalczać.

Łuszczyca paznokci – kto jest najbardziej narażony

Niestety nieznana jest dla nas przyczyna powstawania łuszczycy paznokci. Mimo tego, że jest to coraz częstsza choroba i przeprowadzona nad nią wiele badań, nie wiemy, jakie są czynniki, które sprawiają, że ta choroba występuje właśnie u nas, a nie u kogoś innego. Należy jednak pamiętać, że jak w przypadku wielu innych chorób, występują czynniki, które zwiększają ryzyko powstawania łuszczycy paznokci. Do najczęstszych przyczyn zalicza się genetyka. Jeśli nasi jeden z rodziców chorował na łuszczycę paznokci, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy mieli z nią problemy. Warto zaznaczyć, że to ryzyko znacząco zwiększa się, kiedy i mama i tata mieli łuszczycę paznokcia.

Kolejnym czynnikiem jest stan fizjologiczny. Wiele kobiet w ciąży cierpi z powodu łuszczycy. W okresie ciąży organizm kobiety może być osłabiony i narażony na infekcje, które wywołują łuszczycę paznokcia. Warto również wiedzieć, że w przypadku ciąży mnogiej, mówimy o bliźniętach dwujajowych, jedno z dzieci ma łuszczycę paznokci, to istnieje ryzyko w wysokości dwudziestu pięciu procent, że drugie dziecko będzie również chore. Jednak w przypadku bliźniaków jajowych, to ryzyko podnosi się aż do osiemdziesięciu procent.

Większość osób, które mają łuszczycę innego rodzaju, są znacznie bardziej narażone na występowanie łuszczycy paznokci, niż te, które nie są chore. Te wszystkie czynniki wpływają niekorzystnie dla osób należących do tej grupy. Nie znane są inne przyczyny, które mogą prowadzić do łuszczycy paznokci. Istnieje jednak duże prawdopodobieństwo, że choroba ta pojawi się u osób, które przeszły przez poważne infekcje, lub nie zostały one leczone. Wiele specjalistów jest zdania, że łuszczyca paznokci może pojawiać się razem z odrą, różyczką infekcjami na podłoży wirusowym i bakteryjnym. Jednak nie udowodniono tego żadnymi badaniami.

Łuszczyca paznokci – jakie daje objawy

Jest to choroba, która daje charakterystyczne dla siebie objawy. Często jest mylona z grzybicą paznokci, przez co jest bagatelizowana. Niestety przedłużony czas trwania łuszczycy paznokci może prowadzić do wielu poważnych i nieprzyjemnych dolegliwości. W początkowych fazach choroby na płytce paznokcia pojawiają się brązowe przebarwienia. I to właśnie one najczęściej są mylone z grzybicą paznokcia. Ważne jest jednak, by nie ignorować tego objawu.

Należy jak najszybciej udać się do lekarza, który stwierdzi, czy jest to zmiana grzybicza, czy pierwszy objaw łuszczycy paznokcia. Jeśli zostanie stwierdzona łuszczyca, to natychmiast powinniśmy rozpocząć leczenie, ponieważ nieleczona łuszczyca paznokcia może rozwijać się na szersze elementy paznokcia i niszczyć je co znacząco utrudnia funkcjonowanie. Jeśli nie zaczniemy leczenia, kolejnym objawem będą pokazujące się łuski na powierzchni paznokcia. Po ich zdrapaniu będzie widoczna błyszcząca część paznokcia.

Preparat na łuszczycę paznokci
Kliknij i sprawdź ceny!

Kolejnym etapem, jest pojawienie się łusek na opuszkach palców. Przez to może dojść do samoistnego skrócenia się palców. Często przy łuszczycy paznokci pojawiają się także inne schorzenia paznokci. Jest to możliwe, ponieważ na uszkodzonej płytce mogą gromadzić się bakterie, które wywołają zapalenie, a nawet zakażenie. Taki stan może powodować bóle i krwawienia paznokci. Często osoby z łuszczycą paznokci mają trudności z wykonywaniem nawet najprostszych czynności, ze względu na ból i odchodzące paznokcie. Ważne jest, więc by nie ignorować nawet pierwszych objawów łuszczycy paznokci, które dla nas mogą wyglądać jak grzybica. Warto udać się do lekarza, by móc jak najwcześniej rozpocząć leczenie uchronić się przed rozwojem choroby i zaostrzeniem jej dolegliwości.

Kiedy udać się do lekarza

Wizyta u lekarza jest konieczna już przy pierwszych objawach łuszczycy paznokci. Jest to konieczne, ponieważ ta choroba rozwija się w bardzo szybkim tempie i może prowadzić do wielu poważnych powikłań. Nie możemy ignorować pierwszego objawu choroby, jakim jest brązowienie płytki paznokcia. Nawet jeśli jest to objaw charakterystyczny dla grzybicy paznokcia, należy pamiętać, że ta choroba również powinna być jak najszybciej wyleczona. Dzięki szybkiej reakcji możemy zatrzymać rozwój choroby i rozpocząć leczenie, które pozwoli się nam z nią uporać. Jeśli nie zrobimy tego w odpowiednim czasie, pojawić się u nas mogą zaostrzone objawy choroby, których nie łatwo jest się pozbyć.

Leczenie łuszczycy paznokci

Niestety mimo tego, że łuszczyca paznokci jest chorobą dobrze znaną medycynie, to często jej leczenie polega jedynie na łagodzeniu objawów. Jest to choroba, którą często jest wyleczyć do końca, raz na zawsze, ponieważ ma ona tendencję do nawracania. Leczenie zazwyczaj zamyka się na smarowaniu miejsc odpowiednimi maściami, które łagodzą objawy, zatrzymują rozwój choroby i zapobiegają powstawaniu zakażeń. Jednak nie są one w stanie całkowicie cofnąć choroby.

Do najczęściej stosowanych produktów przy łuszczycy paznokci, jest i witamina A i jej pochodne. Ma ona za zadanie wzmocnić płytkę paznokcia, dzięki czemu niemożliwy będzie dalszy rozwój choroby. Lekarze zalecają odpowiednią pielęgnację, która żadna o zdrowie paznokci. Należy zadbać o prawidłową higienę dłoni, dzięki czemu dolegliwości związane z łuszczycą paznokci złagodnieją. Konieczne jest wykluczenie z pielęgnacji, produktów, które mogą uszkodzić płytkę paznokcia i przyczynić się do zaostrzenia choroby. Warto więc obserwować swoje ciało i jego reakcje na poszczególne składniki.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.