Łuszczyca leczenie domowymi sposobami – kąpiele solne, dieta, maści i witaminy

Osoby dotknięte łuszczycą doskonale zdają sobie sprawę, że nie istnieje żadne lek i sposób na wyleczenie całkowite tej choroby. Wszystkie sposoby i terapie odgraniczają się jedynie do złagodzenia objawów i wydłużenia remisji choroby, która często nawraca. Dalego szukają one domowych sposobów na leczenie łuszczycy. Czy takie sposoby istnieją, a jeśli tak to czy są skuteczne?

Czym jest łuszczyca

Może warto zacząć od określenia czym, jest łuszczyca i jakie są przyczyny jej powstawania. To może okazać się pomocne w określeniu skutecznych domowych sposobów na jej leczenie. Łuszczyca jest chorobą skóry. Jest to schorzenie ciężkie i przewlekle. Wiele osób zastanawia się, czy łuszczyca jest zaraźliwa. A odpowiedź ta to pytanie może być tylko jedno. Nie, łuszczyca nie jest chorobą zakaźną, więc nie możemy się nią zarazić przez kontakt z osobą chorą. Warto o tym pamiętać, przy kolejnym kontakcie z osobą cierpiącą na łuszczycę.

Choroba ta może pojawić się u każdego. Nie określono dokładnych przyczyn wstępowania tego schorzenia, chociaż uważa się, że jest ono spowodowane predyspozycjami genetycznymi. To dzieci, mające chorych rodziców, najczęściej mają problemy z łuszczycą. Jednak badania genetyczne nie wykazały, w jaki sposób i kiedy łuszczyca przekazywana jest w genach. Częstą przyczyną łuszczycy jest osłabiony organizm.

Może pojawiać się ona, kiedy mamy przewlekłe choroby migdałek i często pojawiają się u nas infekcje bakteryjne i wirusowe. Łuszczyca jest podzielona na dwa rodzaje. Pierwszy to kiedy pojawia się ona przed czterdziestym rokiem życia. W takich przypadkach to najczęściej geny są odpowiedzialne za występowanie choroby. I drugi typ, kiedy pierwsze objawy łuszczycy stają się widoczne po czterdziestym roku życia. Nie określono przyczyn występowania łuszczycy w tak późnym etapie życia. Nie wyklucza się oczywiście genetycznej predyspozycji, jednak wielu specjalistów twierdzi, że w takich przypadkach choroba przez wiele lat była w remisji, a wybudził ją jakiś czynnik. Z wiekiem organizm staje się bardziej podatny na infekcje i to może być jedna z przyczyn.

Dieta jako domowy sposób na łuszczycę

Skoro wiemy już, jakie są przyczyny powstawania łuszczycy i czym ona tak naprawdę jest, to możemy zająć się sposobami na jej zwalczanie. Jednym ze skutecznych sposobów na zmniejszenie dolegliwości związanych z tą chorobą, jest zmiana nawyków żywieniowych. Przy łuszczycy ważne, jest, by zachować jak największą ostrożność w dobieraniu diety. Nie zaleca się diet odchudzających, które nie są bezpieczne dla naszego zdrowia, ponieważ mogą one osłabiać organizm i jego zdolność do walki z chorobą. Konieczne jest prowadzenie zdrowego stylu życia. Należy ograniczyć spożywanie tłustych dań, słodyczy i węglowodanów.

Najlepiej zminimalizować produkty pochodzenia zwierzęcego, ponieważ mają one dużo tłuszczu, co może podnosić ryzyko nawrotów łuszczycy. Oczywiście nie musimy na zawsze rezygnować ze słodkości, czy fast foodów, jednak nie możemy jeść ich częściej niż raz na dwa tygodnie. Zaleca się wyeliminowanie z diety używek, które również mogą być czynnikami wywołującymi łuszczycę. Lekarze są zdania, że w diecie osób z łuszczycą powinno znaleźć się jak najwięcej warzyw i owoców. Jest to konieczne, ponieważ nie może zabraknąć im odpowiedniej ilości niezbędnych składników odżywczych. Należy przestrzegać zasad zdrowego żywienie, co zdecydowanie poprawi funkcjonowanie całego organizmu, w tym skóry.

Maść na łuszczycę
Kliknij i sprawdź ceny!

Picie odpowiedniej ilości płynów, również jest niezbędne, ponieważ odwodnienie może prowadzić do zaburzeń w organizmie, co przyczyni się do zaostrzenia dolegliwości związanych z łuszczycą i powodować jej nawroty. Warto również wiedzieć, że produkty z glutenem mogą być czynnikiem wywołującym łuszczycę. Nie jest to potwierdzone badaniami, jednak wiele osób twierdzi, że wykluczenie glutenu z diety pomogło im w walce z łuszczycą. Warto więc zrezygnować na jakiś czas ze spożywania gluteny i obserwować zamiany zachodzące na skórze. Jeśli dieta bezglutenowa sprawi, że objawy choroby zaczynają znikać, to warto przejść na taką dietę. Jednak należy skontaktować się z lekarzem, by ustalił on, czy rezygnacja z glutenu jest dla nas bezpieczna.

Kąpiele solne, a leczenie domowe łuszczycy

Niedawno badania wykryły, że sól z Morza Martwego może jest doskonałym sposobem na leczenie łuszczycy. A to dzięki zawartym w niej substancji odżywczych, które regenerują naskórek i przyśpieszają gojenie się ran. Nie trzeba jedna wybierać się nad Morze Martwe. Z łatwością możemy znaleźć sól z Morza Martwego w sklepach i aptekach. Taką kąpiel każdy, kto ma łuszczycę może wykonać w swoim domu. Wystarczy wsypać odrobinę soli do wody i moczyć w niej chorą skórę.

Taki sposób leczenie przynosi zadowalające efekty już po pierwszym zabiegu. Skóra staje się miękka i bardziej odżywiona. Znika uczucie swędzenia. Po kilku takich kąpielach możemy pozbyć się objawów łuszczyc. Warto jednak pamiętać, że nie jest to sposób na całkowite wyleczenie łuszczycy. Kąpiele w soli morskiej mogą jedynie złagodzić dolegliwości związane z łuszczycą. Po przerwaniu ich stosowania objawy wrócą i konieczne będzie leczenie od początku. Warto więc wykonywać kąpiele w soli z Morza Martwego, nawet kiedy objawy łuszczycy znikną całkowicie, by uniknąć jej szybkiego nawrotu.

Aktywność fizyczna, jako sposób na walkę z łuszczycą

Każdy z nas wie, że ruch jest potrzebny, by organizm był silny i miał lepszą kondycję. Przy walce z łuszczycą jest to niezwykle ważne. Jeśli nasz organizm jest osłabiony, to niemal niemożliwa jest walka z łuszczycą. Konieczne więc jest wzmocnienie odporności organizmu. A doskonałym na to sposobem jest sport. Ważne jest, by wybierać taki rodzaj aktywności fizycznej, jaki jest dla nas najbardziej odpowiedni. Tak, więc jeśli wybierzemy sobie trening zbyt wymagający, to możemy jedynie pogorszyć sprawę. Na dobry początek możemy codziennie wybierać się na basen popływać, na wycieczkę rowerową, czy szybki spacer. Takie aktywności poprawią kondycję organizmu i przyśpieszą walkę z łuszczycą.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.