Łuszczyca dłoni – objawy, przyczyny powstawania i sposoby na leczenia

Łuszczyca dłoni jest niezwykle niebezpieczną chorobą. Jest ona nieuleczalna i możemy jedynie złagodzić dolegliwości z nią związane. Jeśli nie zdiagnozujemy łuszczycy dłoni w szybkim tempie, to może się on przenieść na inne części naszego ciała i rozwinąć się do takich rozmiarów, że jest w stanie znacząco utrudniać wykonywanie nawet podstawowych czynności. Warto więc wiedzieć, jak szybko rozpoznać łuszczycę dłoni i jak z nią walczyć.

Przyczyny powstawania łuszczycy dłoni

Nieznane są przyczyny powstawania łuszczycy dłoni. Mimo częstego występowania tego schorzenia to nadal nikt nie jest w stanie stwierdzić co, jest jednoznaczną przyczyną łuszczycy dłoni. Do najbardziej narażonych osób, na to schorzenie są ci, którzy cierpią z powodu innej odmiany łuszczycy. Jest to choroba, która ma tendencje do przeskoków również na inne części ciała. Należy również pamiętać, że jeśli mieliśmy już do czynienia z łuszczycą dłoni, to istnieje niemal stuprocentowe prawdopodobieństwo, że ponownie się ona u nas pojawi. Łuszczyca dłoni i jej inne odmiany często nawracają, dlatego uznawane są one za chorobę przewlekłą, której nie da się w żaden sposób zwalczyć.

Łuszczyca dłoni, często pojawia się razem z łuszczycą paznokci tak, więc jeśli pojawia się u nas jedno z tych schorzeń, to warto szybko rozpocząć leczenie, by uniknąć przejścia na pobliską część ciała. Wiele badań wykazało, że łuszczyca znacznie częściej pojawia się u osób, które w pierwszej linii są spokrewnione z kimś, kto również był dotknięty łuszczycą. Tak więc jednym z czynników przyczyniających się do występowania łuszczycy, jest genetyka. Warto o tym pamiętać i szczególnie dać o swoje zdrowie, jeśli znajdujemy się w grupie ryzyka.

Coraz więcej kobiet w ciąży jest dotkniętych tą chorobą i jest to przyczyną tego, że w czasie błogosławione są znacznie bardziej narażone na choroby skóry. Jest to stan, w którym choroba może przenieść się na płód. Prawdopodobieństwo występowania choroby skóry dziecka w takim przypadku zwiększa się aż o dwadzieścia pięć procent. Warto zaznaczyć, że jeśli ciąża jest mnoga i jedno z dzieci ma łuszczycę, to może ona przejść na drugiego potomka. W przypadku bliźniąt dwujajowych prawdopodobieństwo takiego zdarzenia to zaledwie dwadzieścia procent. Jednak, jeśli jest to ciąża jednojajowa mnoga, to ryzyko przeniesienia się choroby z jednego dziecka na drugie, podnosi się do osiemdziesięciu procent.

Jakie objawy pojawiają się przy łuszczycy dłoni

Jest to charakterystyczne schorzenie, które łatwo rozpoznać. Pierwszymi objawami, jakie daje nam ta choroba, jest przesuszona skóra, która zaczyna się łuszczyć. Przez to na skórze pojawiają się zgrubienia przypominające łuski. Mogą występować guzki podskórne nabierające koloru żółtego. Po oderwaniu się suchej warstwy skóry będziemy mogli widzieć łuszczący naskórek. Choroba często przenosi się na paznokcie i wtedy możemy już mówić o łuszczycy paznokci.

Na początku na płytce paznokcia pojawiają się brązowe przebarwienia. Następnie widoczne są powstające łuski, które z czasem odchodzą od paznokcia i mogą powodować uszkodzenie jego płytki. Przy obu schorzeniach może pojawić się skrócenie dłoni. Jest to rodzaj amputacji, jaki zapewnia nam nasz organizm. Dzieje się tak, ponieważ choroba atakuje wrażliwe części placów, czyli opuszki. Powstają na nich zgrubienia, skóra staje się uszkodzona i to zwiększa bóle odczuwany podczas choroby.

Musimy pamiętać, że konieczna jest wizyta u lekarza, od razu po zauważeniu pierwszych objawów choroby. Jeśli nie zatrzymamy jej rozwoju, to może dojść do skrócenia opuszków palców, ponieważ zostaną one zbyt mocno uszkodzone. Taki stan choroby może sprawiać, że utrudnia ona wykonywanie jakichkolwiek czynności przy użyciu rąk. Silny ból, jaki towarzyszy tej chorobie sprawia, że jest to bardzo uciążliwa. Konieczne jest więc szybkie leczenie, które pomoże cofnąć chorobę i uciszyć jej dolegliwości

Maść na łuszczycę
Kliknij i sprawdź ceny!

Sposoby na leczenie łuszczycy dłoni

Na łuszczycę dłoni i inne jej rodzaje nie wynaleziono jeszcze żadnego lekarstwa. W przypadku tej choroby stosuje się jedynie środki łagodzące, które mogą pomoc na w pozbyciu się przykrych dolegliwości związanych z łuszczycą dłoni. Nie możemy czekać, aż choroba się rozwinie i ignorować jej objawy, ponieważ jest ona niezwykle bolesna ii groźna. Należy jak najszybciej udać się do dermatologa, który zdiagnozuje stadium choroby i powie nam, jak powinniśmy pielęgnować skórę dłoni. To właśnie pielęgnacja skóry dłoni jest najważniejsza w przypadku tego schorzenia. Nie możemy używać chemicznych produktów, które mogą podrażnić skórę.

Przed myciem naczyń, należy nałożyć rękawiczki na dłonie, by nie miały one kontaktu z chemicznymi substancjami. Nie zaleca się wykonywania maseczek z cytryną, które są modne wśród kobiet. Mogą one wysuszyć i podrażnić chorą skórę i zaostrzyć objawy łuszczycy. Lekarze zalecają zmianę kremów do rąk na płynną witaminę A jej pochodne. Możemy je znaleźć w aptece lub w sklepach internetowych.

Witamina A jest jednym z najskuteczniejszych antyoksydantów i doskonale nawilża i odżywia skórę. Warto smarować skórę dłoni kilka razy dziennie witaminą A, co ułatwi w złagodzeniu dolegliwości związanych z łuszczycą, a po pewnym czasie stanie się to sposobem na zapobieganie nawrotów choroby. Nie możemy przerywać leczenia, kiedy stan naszej skóry się poprawi. Może to skutkować nagłym nawrotem choroby i to jeszcze z zaostrzonymi objawami. Łuszczyca skóry dłoni wymaga od nas ciągłej i odpowiedniej dla nas pielęgnacji i nie możemy o tym zapominać. Każde przerwanie leczenia jest czynnikiem, który sprzyja nawrotowi.

Czy łuszczyca dłoni jest zakaźna

Wiele osób zastanawia się, czy mogą zarazić lub, czy mogą zostać zarażone, jeśli mają kontakt z osobą dotkniętą łuszczycą dłoni. Nic dziwnego, przecież codziennie możemy mieć kontakt z osobą chorą. A ponieważ jest to choroba bardzo ciężka i przewlekła, zrozumiałe są nasze obawy. Jednak nie są one konieczne, ponieważ łuszczyca dłoni, tak samo, jak jej pozostałe odmiany, nie są zaraźliwe. 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.