Liszaj – wyjątkowo nieestetyczna i przewlekła choroba skóry

Liszaj zwykle atakuje osoby między 30 a 60 rokiem życia. Ta choroba skóry objawia się przede wszystkim pojawianiem się charakterystycznych, czerwonych wykwitów. Potem się one ze sobą zlewają i tworzą poważne zmiany. Jakie są zatem najczęstsze przyczyny i objawy tej choroby, jak ją diagnozować oraz leczyć?

Główne przyczyny liszaja

Liszaj to choroba, która może mieć różne rodzaje – najpopularniejszy jest liszaj płaski, nazywany także liszajem czerwonym. Poza nim, wyróżniamy również liszaj rumieniowaty oraz twardzinowy. Mimo długich badań ciągle nie udało się do końca dojść do tego, jakie są przyczyny tej choroby. Uważa się jednak, że najczęściej jest ona spowodowana przez takie czynniki, jak:

 • cukrzyca
 • poważne choroby wątroby – na przykład jej przewlekłe, aktywne zapalenie
 • reakcje immunologiczne po niektórych skomplikowanych zabiegach
 • stosowanie niektórych leków czy też środków farmakologicznych, takich jak na przykład penicylamina

Co ciekawe, niektórzy uważają, że liszaj może być też spowodowany nieraz bardzo silnym wstrząsem psychicznym. Nie ma jednak wątpliwości, że wciąż nie wiemy wszystkiego na temat przyczyn liszaja płaskiego.

Objawy choroby

Na początku u chorych na liszaja pojawiają się charakterystyczne grudki na skórze, najczęściej koloru czerwonego, purpurowego, czasem również niebieskiego czy granatowego. Zazwyczaj ich średnica nie przekracza trzech milimetrów. Chorobie często towarzyszą pieczenie oraz świąd. Pojawiać mogą się zupełnie nagle, choć zdarza się, ze dzieje się to stopniowo i powoli. W obrębie zmian na skórze można najczęściej zobaczyć delikatną siateczkę, nazywaną siateczką Wickhama. Powstaje ona wskutek przerostu warstwy ziarnistej w naskórku. Zmiany mogą wystąpić właściwie w każdym miejscu na ciele, jednak najczęściej dotyka to takich miejsc, jak:

 • dłonie oraz nadgarstki
 • przedramiona
 • okolice krzyża
 • okolice narządów płciowych
 • pępek

Liszaj może również występować na twarzy, wtedy tworzy się na niej charakterystyczna linia. Liszaj na twarzy jest uważany za stosunkowo łagodną odmianę tej choroby, jednak chociażby ze względu na swędzenie, i ona może być niezwykle uciążliwa.

Chociaż choroba najczęściej dotyka osób w średnim wieku, to może dotyczyć również dzieci. U nich liszaj pojawia się zwykle latem oraz wiosną, często dotyka jedynie paznokci, ale pojawia się też nieraz na nadgarstkach, nogach oraz w okolicach organów rozrodczych.

Niestety, liszaj jest chorobą przewlekłą, która może trwać kilka, a nawet i kilkanaście lat. Nieraz choroba ma remisje oraz zaostrzenia, lecz gdy zmiany już znikną, to na ogół nie pozostawiają wyraźnych blizn.

Diagnoza różnych rodzajów liszaja

Podobnie jak ciągle nie stwierdzono przyczyn występowania liszaja, tak nie opracowano wciąż doskonałej metody diagnozy tej choroby. Zazwyczaj lekarz po prostu przeprowadza wnikliwy wywiad z pacjentem oraz śledzi zmiany na ciele. Pacjentów można poddać też badaniom histopatologicznym. Nieraz lekarze decydują się również na biopsję oraz badania krwi, by wykluczyć inne choroby przy podobnych objawach.

Leczenie liszaja

Ponieważ dokładnie przyczyny choroby nie są znane, liszaja leczy się jedynie objawowo, a nie przyczynowo. Głównym celem takiego leczenia jest zatem złagodzenie wszystkim zmian na skórze oraz zapobieganie wszelkim nadkażeniom. Robi się to na przykład takimi metodami, jak:

 • stosowanie sterydów, przede wszystkim w celu złagodzenia pieczenia oraz świądu, a czasem również cytostatyków
 • stosowanie leków przeciwhistaminowych
 • podawanie leków z lidokainą
 • stosowanie miejscowe różnych maści oraz preparatów, najlepiej takich bardzo bogatych w witaminę A
 • podawanie sulfonów i niektórych antybiotyków

Oczywiście przy podawaniu sterydów wskazana jest jak największa ostrożność. Należy je nakładać tylko w potrzebnych miejscach i bardzo małymi ilościami preparatu. Coraz częściej pojawiają się jednak alternatywne pomysły na walkę z liszajem. Ciekawym pomysłem jest na przykład fototerapia, która opiera się na dobroczynnym działaniu światła. Jak jednak większość innowacyjnych metod, tak i ta nie zawsze musi być skuteczna. Warto też pamiętać, by przy leczeniu osoby chorej stosować bardzo dużą ostrożność. Można używać na przykład specjalnych, gumowych rękawiczek, by nie dopuścić do kontaktu chorych miejsc z chemikaliami, bo to może spowodować jeszcze poważniejsze problemy u chorej osoby. Cały proces leczenia powinien się również odbywać pod ścisłą kontrolą lekarza.

Jak zminimalizować ryzyko zachorowania na liszaja

Chociaż na temat tej choroby ciągle nie mamy bardzo dużej wiedzy, to na pewno warto stosować nieco zasad, które z pewnością pomogą nam zminimalizować ryzyko zachorowania. Lekarze oraz eksperci radzą przede wszystkim, by dbać o skórę, a zatem używać rękawiczek ochronnych podczas kontaktów z materiałami chemicznymi oraz aby jak najczęściej ją nawilżać – sucha skóra jest bowiem znacznie bardziej narażona na podobne schorzenia. Gdy liszaj już pojawi się na naszej głowie, najlepiej bez zbędnej zwłoki wymyć całą głowę siemieniem lnianym. Niektórzy dermatolodzy łączą liszaj z nieunormowanych, niezdrowym stylem życia, przemęczeniem oraz stresem. Choć więc zazwyczaj nie jest to zbyt proste – warto tego wszystkiego unikać.

Liszaj we wszystkich swoich odmianach nie jest może bardzo niebezpieczną chorobą, natomiast bardzo negatywnie wpływa na komfort życia, a jego efektem jest ciągły świąd oraz pieczenie. Poza tym choroba jest zwyczajnie nieestetyczna, zwłaszcza jeśli zmiany dotyczą bardzo widocznych oraz intymnych miejsc. Problemem jest też oczywiście przewlekłość tej choroby – można na nią stosować zaawansowane preparaty, a nawet sterydy, a mimo to liszaj nieraz utrzymuje się na skórze latami. W walce z tą nieprzyjemną i nieestetyczną chorobą nie pomaga też fakt, że świat medycyny ciągle do końca jest poznał. Wciąż w końcu nie wiadomo, co właściwie ją powoduje. Pozostaje zatem mieć nadzieję, że niebawem to się zmieni i wreszcie medycyna znajdzie sposób na liszaja. Póki co jednak najlepszą metodą, by uniknąć tej choroby, jest zdrowy styl życia i dbanie o skórę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.