Liczi – wartości odżywcze i właściwości. Jak obierać liczi?

Liczi nazywana jest inaczej śliwka chińską. Wbrew nazwie, liczi pochodzi nie z Chin, a z Kambodży, gdzie uprawa trwa już od ponad 2000 lat. Uprawa tego owocu rozpowszechniła się na rejony obejmujące południowo- wschodnią Azję, część Australii i Oceanii  a także południowe kraje Afryki oraz Florydę i Hawaje będące stanami USA. Liczi rosnie na drzewach osiągających wysokość 5 metrów. O owocach liczi w Polsce nie jest tak głośno jak w ciepłych krajach, ale tak jak informacje o wszystkim, tak i świadomość o istnieniu liczi zaczyna docierać do coraz większej rzeszy odbiorców. Liczi definiuje się jako podłużny owoc pestkowy.  Jednak zazwyczaj liczi ma kształt małych kuleczek o różowej skórce nakrapianej ciemnymi plamkami, rozłożonymi regularnie na całym owocu. Ich kolor możne być również karminowy, żółty a nawet brązowy. Jeśli chodzi o smak, jest on różnie odbierany przez osoby kosztujące tego owocu. To wszystko przez ciężki do zdefiniowania smak i konsystencję, które, upraszczając, można przyrównać do białej, delikatnej, lekko ściętej galaretki. Ze względu na kształt i rozmiar owocu największy problem pojawia się przy obieraniu liczi.  Warto zatem wiedzieć jak to zrobić.

Ponadto liczi jest cennym składnikiem wielu dostępnych na rynku kosmetyków. Dobrze wpływają między innymi na skórę, zapobiegając jej starzeniu i ujędrniając ją.

Kosmetyki z liczi
Kliknij i sprawdź ceny!

Jak obierać liczi?

Liczi zrywa się już dojrzałe. Inaczej niż w przypadku np. bananów, liczi zerwane z drzewa nie dojrzewa i nie zmienia smaku. Liczi, które zerwie się z drzewa ma przydatność do spożycia trwająca nie dłużej niż 3 dni. Skórka z liczi ma guzkowate wypustki, jest lekko twarda ale cieniutka. Tylko z zupełnie dojrzałego owocu skórka schodzi bez najmniejszych problemów.   Zdejmowanie skórki rozpoczynamy od nacięcia jej ostro zaostrzonym nożykiem. Należy naciąć skórkę wokół „równika” owocu. Skórkę należy następnie podważyć nożykiem i ściągnąć ją palcami.  W środku znajdziesz białą, może lekko żółtą galaretowatą materię. Zrób z nią to samo co ze skórką – nakrój wokół kulki. Pamiętaj, żeby uważać na to, aby nie naciąć pestki, gdyż jest ona niejadalna a w dodatku trująca. Liczi to owoc, który spożywa się na surowo.

Wartości odżywcze liczi

Miąższ liczi charakteryzuje się zawartością wysokiej ilości witaminy C a także polifenoli. Działanie tych związków jest oczywiste. Witamina C to przodowniczka w walce z chorobami wirusowymi i bakteryjnymi, gdyż zwiększa odporność, wspierając układ immunologiczny.  Polifenole zaś chronią organizm przed chorobami atakującymi układ krążenia i stanami zapalnymi. To jednak nie wszystko, co można powiedzieć o liczi.

Jeśli mowa o wartościach odżywczych, warto znać dokładna zawartość poszczególnych składników. W 100 gramach jadalnej części owocu znajduje się:

 • 66 kilokalorii,
 • 0,8 grama białka,
 • 16,5 grama węglowodanów,
 • 0,4 grama tłuszczu,
 • 71,5 mg witaminy C,
 • 171 mg potasu,
 • Fosfor,
 • Magnez,
 • Mangan,
 • Selen,
 • Wapń,
 • Żelazo,
 • Witaminy z grupy B,
 • Witamina E.

Przykładowym pomysłem na posiłek z liczi, skomponowany tak, aby czerpać z niego jak najwięcej składników odżywczych jest owsianka z liczi.  100 gramów takiej mieszanki to tylko 66 kcal. Owoce liczi dodają energii, zatem to idealny pomysł na poranne śniadanie, które dostarczy nam witalności. DO owsianki dodaj orzechy, banana, otręby i liczi, zagotuj wszystko na mleku i czerp z gamy witamin i minerałów, w jakie obfituje Twój posiłek.

Właściwości liczi

W parze ze składnikami odżywczymi i innymi związkami zawartymi w liczi idą funkcje spełniane przez te związki.

 • Owoce liczy powinny znaleźć się w rozpiskach żywieniowych osób pragnących zgubić zalegające tu i ówdzie kilogramy zbędnego tłuszczu. Nie dość, ze liczi zawiera niewiele kalorii, to w to miejsce wchodzi błonnik, którego zawartość jest imponująca. Walorów błonnika nie sposób podważyć. Wspomaga on trawienie, oczyszcza przewód pokarmowy i światło jelit a także hamuje nadmierny apetyt. W duecie z wodą pracują ciężko na to, aby utrzymać odpowiednią gospodarkę wodną organizmu, dzięki czemu zapobiegają wystąpieniu zaparć. W procesie odchudzania uczestniczą również polifenole broniące organizm przed odkładaniem się zbędnych ilości tłuszczu.
 • Flawonoidy, jak powszechnie wiadomo, mają właściwości blokujące proces proliferacji komórek nowotworowych. Flawonoidami zawartymi w liczi, biorącymi aktywny udział w tych procesach są polifenole i witamina C. Ich funkcja polega na zwalczaniu wolnych rodników i hamowaniu procesów apoptozy, czyli zaprogramowanej śmierci komórek.
 • Liczi mogłoby z powodzeniem zostać składnikiem eliksiru młodości. Ten egzotyczny owoc ma właściwości odmładzające. Wszystko za sprawą oligonolu. Oligonol znany jest właśnie z odwlekania procesów starzenia się skóry. Chroni on cerę przed szkodliwymi promieniami nadfioletowymi. Galaterowata substancja owocu to nie przypadek. Konsystencja jest lekka  i sprężysta, gdyż liczi zawiera dużo wody. Jedzenie liczi pomaga utrzymać równowagę elektrolitową. Nie powinien zatem nikogo dziwić fakt, ze następnego dnia po zjedzeniu liczi, poczujemy dodatkowy przypływ energii.
 • Poliefenone zawarte w liczi nie tylko odmładzają, ale też przyczyniają się do zmniejszenia odczuć bólowych związanych z przechodzeniem stanów zapalnych. Witaminy z grupy B oraz minerały, którymi są miedzy innymi: wapń, fosfor, magnez przyczyniają się do prawidłowego funkcjonowania układów: krwionośnego i nerwowego. Wapń odpowiada za prawidłową kurczliwość  mięśnia sercowego a także za dobrą kondycję układu kostno-szkieletowego.

Jak jeść liczi?

Liczi smakuje nie tylko jako owoc, ale także może być komponowane z innymi produktami, współtworząc egzotyczne, pełne smaku dania. Zaleca się, aby smażyć je na oleju kokosowym we wcześniej przyrządzonym cieście, do którego warto dodać pieprz cayenne. Ma on za zadanie zrównoważyć słodki i ostry smak potrawy. Liczi można także serwować w bardziej przystępny sposób, np. wrzucając je do sałatki czy do koktajli.  Liczi jest również zdatne do mrożenia i suszenia. Suszone liczi to koncentrat zawierający niezbędne minerały, takie jak: żelazo, potas, wapń i magnez.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.