Leukocyty w moczu u kobiety w ciąży. Norma, przekroczenie normy, objawy podwyższonego stanu.

Morfologia krwi i badanie moczu to podstawowe badania diagnostyczne zalecane kobietom w ciąży. Umożliwiają one ocenę ogólnego stanu zdrowia pacjentki a także zdiagnozowanie występujących zapaleń, zatruć czy innych nieprawidłowości i schorzeń w organizmie. Krew dociera do każdej komórki ciała dostarczając jej tlen, enzymy oraz hormony i substancje odżywcze niezbędne do realizowania swoich fizjologicznych obowiązków. Krew składa się z czerwony krwinek, czyli erytrocytów, białych krwinek, czyli leukocytów, płytek krwi – trombocytów oraz płynnego osocza.

Leukocyty – białe ciałka krwi

Zadaniem leukocytów w organizmie jest obrona przed wirusami, bakteriami i wszelkimi patogenami chorobotwórczymi. U dorosłego człowieka norma leukocytów powinna wynosić 4,0-10,8 K/L. Kobiety w ciąży mają zwykle podwyższone wszystkie wartości, w tym przypadku również tak się dzieje i norma dla leukocytów u kobiety w ciąży wynosi 13,0-14.3K/L. Dopóki każdorazowo badanie wykazuje taki właśnie przedział, nie ma powodu do obaw. Jeżeli za którymś razem wyniki dla poziomu leukocytów wyraźnie się podniosą, niezbędne jest dotarcie do przyczyn takiego stanu.

Leukocyty w moczu u kobiety w ciąży

Leukocyty wydalane są z moczem. U zdrowej osoby nie będącej w ciąży powinno ich być w polu wodzenia w osadzie moczu nieodwirowanego nie więcej niż 3, przy 5 prowadzi się już diagnostykę i stawia diagnozę leukocyturii. U kobiety w ciąży, gdy w polu widzenia znajduje się w moczu więcej niż 10 oznacza to, że w jej organizmie toczy się stan zapalny. Podczas infekcji liczba białych krwinek w moczu znacznie się zwiększa z uwagi na konieczność zwalczania patogenów lub innych chorób.

U kobiety w ciąży o podwyższonej liczbie leukocytów w moczu toczy się proces zapalny. Bezpośrednią przyczyną podwyższonej normy mogą być:

  • grzybica pochwy
  • infekcja bakteryjna pęcherza
  • infekcja górnych dróg moczowych

Poziom i normy leukocytów u kobiety w ciąży

U kobiet w ciąży norma leukocytów we krwi jest wyższa niż u kobiet niespodziewających się dziecka i wynosi od 10 do 15 tys leukocytów na mikrolitr krwi. Natomiast norma leukocytów w moczu u kobiety w ciąży nieznacznie tylko przekracza wynik jaki powinien cechować dorosłą osobę, u której dobrym wynikiem są 3 leukocyty w polu widzenia a diagnostykę podejmuje się przy 5. U kobiety ciężarnej wartość optymalna to 5 leukocytów w polu widzenia a diagnostykę wprowadza się przy 10 leukocytach.

Leukocyty w moczu

Gdy pojawia się wysoki poziom leukocytów w moczu diagnoza może wskazać na leukocytonurię. Najczęstsze przyczyny podwyższonej wartości należy upatrywać w: 

  • Śródmiąższowym zapaleniu nerek objawiającym się gorączką, tępymi bólami w okolicy lędźwiowej, wysypką na skórze oraz bólami stawów. Mocz może mieć czerwone zabarwienie, wówczas mówi się o krwiomoczu, a jego objętość może spadać.
  • Kłębuszkowym zapaleniu nerek o postaci przewlekłej choroby, objawiającym się osłabieniem, niedokrwistością, zaburzeniami gospodarki wapniowo-fosforanowej oraz w rzadkich przypadkach objawami choroby niedokrwiennej serca. Z kolei w przypadku ostrej postaci pojawiają się objawy zespołu nefrytycznego: krwiomocz, białkomocz, nadciśnienie tętnicze, czasami ostra niewydolność nerek. Objawem charakterystycznym dla kłębuszkowego zapalenia nerek jest pieniący się mocz o zmienionej barwie: różowy, czerwonawy lub brunatny.
  • Odmiedniczkowym zapaleniu nerek  objawiającym się bólem o różnym nasileniu występującym w okolicy lędźwiowej. Może on być jedno lub obustronny i promieniować aż do pachwiny. Zwykle objawom towarzyszy gorączka lub stan podgorączkowy, co wiąże się z ogólnie złym samopoczuciem. Mogą wystąpić także bóle brzucha, nudności i wymioty, a także tzw. objawy dyzuryczne.
  • Kamicy nerkowej charakteryzującej się bólem o charakterze kolkowym – przerywanym występującym w okolicy lędźwiowej, czasem promieniującym do pachwiny, warg sromowych i jąder, a także nudnościami lub wymiotami oraz dyskomfortem w jamie brzusznej a także krwiomoczem i objawami dyzurycznymi. Ponadto pojawiają się objawy ogólne: podwyższona temperatura ciała, osłabienie organizmu. Bardzo  często pierwszym objawem kamicy nerkowej jest kolka nerwowa.

Leukocyty w moczu – niski poziom

Odwrotną sytuacją dla leukocytonurii stanowi leukopenia, czyli niski poziom leukocytów. Wiąże się on najczęściej z chorobami zakaźnymi, przeważnie wirusowymi oraz chorobami hematologicznymi. U kobiety w ciąży może być spowodowany niektórymi z chorób:

Niski poziom leukocytów może też być spowodowany uszkodzeniem szpiku kostnego. Czasami leukopenię wywołuje ciężkie zakażenie bakteryjne, np. posocznica, dur, paradury, wstrząs anafilaktyczny, niektóre białaczki i przerzuty nowotworowe. 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.