Leukocyty – co oznacza ich zbyt niski i zbyt wysoki poziom?

Leukocyty potocznie nazywane są białymi krwinkami. Ich funkcja w organizmie człowieka należy do niezwykle istotnych – odpowiadają one za ochronę przed niebezpiecznym działaniem różnych drobnoustrojów oraz wirusów. Z tego właśnie względu poziom leukocytów w moczu sprawdza się bardzo często podczas podstawowych badań – ich wynik może wiele powiedzieć o stanie zdrowia pacjenta. Czym dokładnie są leukocyty i co oznacza ich obecność w moczu? Jak interpretować wyniki? Co oznacza ich za wysoki poziom, a co zbyt niski? Sprawdźmy.

Czym są leukocyty?

Leukocyty, czyli inaczej białe ciałka krwi lub białe krwinki, są komórkami układu odpornościowego. Posiadają one zdolność ruchu, dzięki temu niszczą wszelkie patogeny – wirusy, bakterie, grzyby, priony. Sposób, w który to robią, zależy od konkretnego typu komórki. Leukocyty pochłaniają patogeny, ale też wytwarzają przeciwciała, które pomagają z nimi walczyć. Kiedy przez organizm przetacza się choroba, ilość leukocytów gwałtownie wzrasta. Ich podwyższona wartość może świadczyć o stosunkowo niegroźnej grypie, którą niedawno przebyliśmy, ale równie dobrze może być oznaką poważnej choroby nerek. Z tego względu nie należy ignorować niepokojących wyników i wszelkie wątpliwości skonsultować z lekarzem. Należy przy tym pamiętać, że sama obecność leukocytów w moczu nie powinna nikogo niepokoić – jest ona całkowicie normalna, dopóki ich ilość nie przekracza dopuszczalnych wartości.

Normy leukocytów w moczu

Leukocyty występują w moczu fizjologicznie w liczbie do 5 komórek w polu widzenia mikroskopu – jest to odpowiednik liczby bezwzględnej 5mln na dobę. Wynik niższy lub równy 5 nie daje powodów do obaw.  Mówiąc najprościej, nie trzeba martwić się zbyt niskim poziomem leukocytów w moczu. Odpowiednia ilość leukocytów świadczy o ich pomocnej roli w walce z drobnoustrojami w układzie moczowym, jeśli jednak są one podwyższone, mamy wtedy do czynienia z leukocyturią. W takim przypadku konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych badań, w celu pogłębienia diagnozy i odnalezienia przyczyn takiego stanu. W przypadku dzieci norma białych krwinek w moczu wynosi do 10 komórek w polu widzenia mikroskopu.

Kiedy należy wykonać badanie na poziom leukocytów w moczu?

Oznaczenie poziomu białych krwinek w moczu należy wykonać w przypadku diagnostyki zakażenia dróg moczowych lub schorzeń nerek i przy typowych dla nich objawach. Badanie koniecznie trzeba wykonać także wtedy, gdy zauważymy niepokojące zmiany w wyglądzie, zapachu i innych cechach fizycznych moczu. U kobiet w ciąży poziom leukocytów bada się kilkukrotnie w celach profilaktycznych,

Co oznacza leukocyturia – zbyt wysoki poziom leukocytów w moczu?

Kiedy w badaniu zostaje stwierdzona podwyższona wartość leukocytów, mówimy wtedy o leukocyturii. Zanim jednak wpadniemy w panikę, warto sprawdzić, jakie oznaczenia przyjęło laboratorium, w którym wykonaliśmy badanie – w zależności od miejsca referencyjne wartości mogą wyglądać nieco inaczej.

Najpowszechniejszą z przyczyn leukocyturii jest zakażenie układu moczowego spowodowane najczęściej bakteriami, grzybami lub wirusami. Podwyższona ilość białych krwinek w moczu pojawiać się może podczas zapalenia cewki moczowej, które objawia się pieczeniem przy oddawaniu moczu (czasem występuje też krwiomocz), a także w przypadku często występującego u kobiet zapaleniu pęcherza moczowego, podczas którego bakterie przedostają się do pęcherza poprzez cewkę moczową. Jednak zbyt duża liczba leukocytów w moczu może wskazywać też na inne, poważne jednostki chorobowe. Wśród nich są:

  • kłębuszkowe zapalenie nerek
  • kamica nerkowa
  • zapalenie przydatków
  • zapalenie wyrostka robaczkowego
  • odmiedniczkowe zapalenie nerek
  • zakażenie bakteriami atypowymi
  • śródmiąższowe zapalenie nerek
  • schorzenia prostaty
  • nowotwór pęcherza moczowego
  • rak jajników

Podwyższony poziom białych krwinek w moczu nie zawsze oznacza jednak poważną chorobę. Czasem może to być błahostka, z którą można się uporać z łatwością. Czasem zbyt wysoki poziom białych krwinek pojawia się okresowo u zdrowych osób, na przykład podczas przyjmowania niektórych leków – w tym na przykład tych, na nadciśnienie oraz pewnej grupy antybiotyków. Na wysoki wynik leukocytów w moczu może wpłynąć także intensywny i długotrwały wysiłek fizyczny, stany podgorączkowe, odwodnienie, obecność cewnika moczowego lub odwodnienie.

Jak uporać się z za wysokim poziomem leukocytów w moczu?

Leukocyturia nie jest chorobą samą w sobie, a jedynie objawem i konsekwencją innych stanów chorobowych, dlatego sposób jej wyleczenia zawsze będzie zależny od dokładnej diagnozy. Nie należy próbować samemu dociec przyczyn wysokiego poziomu białych krwinek w moczu. Najlepiej od razu udać się do lekarza, który poda nam odpowiednie leki albo wyśle do specjalisty, który pomoże nam uporać się z problemem. Nade wszystko nie należy ignorować niepokojąco wysokiego poziomu leukocytów w moczu – szczególnie powinno się zwracać na niego uwagę u dzieci oraz u kobiet w ciąży, które są w grupie najbardziej narażonej na zapalenia układu moczowego. Nieleczone infekcje mogą natomiast przenieść się na nerki, a w niektórych przypadkach doprowadzić do przedwczesnego porodu bądź zaburzyć rozwój płodu.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.