Leki hamujące apetyt – kiedy stosuje się leki anorektyczne?

Dieta i aktywność fizyczna to nie jedyne sposoby na walkę z nadmiarem kilogramów. W szczególnych przypadkach podczas odchudzania stosuje się tzw. leki anorektyczne, które hamują apetyt poprzez wpływ na układ nerwowy.

Leki anorektyczne (anorektyki) to dość kontrowersyjny temat. Ze względu na mechanizm działania oraz możliwe skutki uboczne terapii, zostały one wycofane z obrotu na terenie Polski oraz wielu innych krajów, jednak nadal może je kupić między innymi przez Internet.

Leki na zahamowanie apetytu nie są polecane dla każdego i właśnie dlatego przestały być przepisywane przez naszych lekarzy osobom walczącym z nadwagą. Aspektem przemawiającym za wycofaniem anorektyków z obrotu jest przede wszystkim ich skład – większość z tego typu preparatów zawiera silnie działające pochodne amfetaminy, więc ich wpływ na organizm może być trudny do przewidzenia. Jednym z takich leków był adipex, który obecnie jest już wycofany, zobacz opis leku.

Kiedy stosuje się leki anorektyczne w terapii nadwagi i otyłości?

Podstawowym wskazaniem do zastosowania anorektyków w leczeniu otyłości i nadwagi jest brak efektów innych kuracji odchudzających. Ten typ leków na odchudzanie powinien być stosowany jedynie u osób ze znaczną nadwagą i otyłością kliniczną o BMI równym lub wyższym 27, u których nadmiar kilogramów jest zagrożeniem dla zdrowia i życia oraz uniemożliwia normalne funkcjonowanie.

Zagrożenia związane ze stosowaniem anorektyków

Leki anorektyczne poprzez swój wpływ na układ nerwowy, przede wszystkim ośrodek głodu i nagrody sprawiają, że osoba je przyjmująca nie ma już tak dużego apetytu, więc łatwiej jest jej wytrwać na diecie. Co ważne, preparaty na bazie sibutraminy, fenterminy, czy efedryny zawsze wymagają doboru odpowiedniej diety i aktywności fizycznej.

Leki anorektyczne – jedyny ratunek w przypadku otyłości zagrażającej zdrowiu i życiu

Niestety mimo efektywnego działania i szybkiego wpływu na redukcję wagi, anorektyki posiadają także wiele wad. Przede wszystkim mogą powodować szereg nieprzyjemnych dolegliwości między innymi bezsenność, kołatanie serca czy problemy z zachowaniem równowagi emocjonalnej. Lista działań niepożądanych, które mogą mieć związek z przyjmowaniem leków anorektycznych, jest długa, jednak czasami tego typu środki są jedynym ratunkiem dla osób z postępującą nadwagą oraz otyłością. Podczas stosowania sibutraminy i innych farmaceutyków, które wpływają na odczuwanie głodu, warto być w stałym kontakcie z lekarzem i bardzo rygorystycznie przestrzegać zasad przyjmowania leków, gdyż samodzielne zwiększanie dawek w celu szybszego spadku wagi czy rezygnacja z diety podczas kuracji, mogą w niekorzystny sposób wpłynąć na i tak już osłabiony nadmiarem kilogramów i towarzyszącymi mu chorobami organizm.

Anorektyki należą do leków, które stosowane są przez bardzo krótki czas, najczęściej kilka miesięcy. Może się zdarzyć, że efektywność ich działania będzie malała z każdą kolejną kuracją, dlatego należy pamiętać, że nie są to „cukierki”, a silnie działające środki, więc podczas odchudzania z ich pomocą konieczny jest zdrowy rozsądek, samozaparcie, rygorystyczne przestrzeganie diety, a także częsta aktywność fizyczna. W przypadku zaobserwowania jakichkolwiek niepokojących objawów należy skontaktować się z lekarzem.

Jeżeli szukasz dodatkowych informacji na temat leków anorektycznych, przyjmowałeś tego typu środki i chcesz podzielić się efektami kuracji, lub chcesz znaleźć ciekawe porady na różne tematy, już teraz kliknij medicot.pl/leki-anorektyczne dodatkowo a artykule, znajdziesz pełen wykaz leków o podobnym działaniu, które możesz uzyskać od lekarza.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.