Lekarz tarczycy – jak znaleźć, badania tarczycy, termin oczekiwania, prywatnie czy NFZ?

Hormony tarczycy wpływają na każdą komórkę ciała, tym samym oddziałując na wygląd, sposób myślenia i samopoczucie. Bez ich dostatecznej ilości człowiek zaczyna popadać w depresję i zmęczenie. Włosy mogą wypadać, a ciało nieoczekiwanie przybiera na wadze. Zwiększa się również ryzyko choroby Alzheimera. Około 20 procent kobiet i 10 procent mężczyzn ma nieprawidłowo niski poziom hormonów tarczycy. Jeśli należysz do tego grona, pomocą może okazać się odpowiedni lekarz tarczycy.

Jak znaleźć odpowiedniego lekarza tarczycy?

Kiedy pojawiają się problemy z tarczycą, pacjenci zastanawiają się, jakiego lekarza tarczycy wybrać. Jakimi kryteriami kierować się więc podczas tego typu poszukiwań? Podobny dylemat może pojawić się także wtedy, gdy obecny lekarz nie spełnia w pełni oczekiwań pacjenta. Najprościej byłoby zapytać znajomych o rekomendację lub poszukać informacji na ten temat w Internecie. Czy jednak jest to dobre roziązanie? Rzeczywistość jest taka, że każdy musi być swoim adwokatem w tej sprawie. Jeśli cierpisz na dolegliwości związane związane z tarczycą, powinieneś udać się do endokrynologa. Specjalista ten zajmuje się gruczołami wydzielania wewnętrznego, a do takich właśnie zalicza się tarczyca. Poniżej przedstawiliśmy kilka ogólnych wskazówek, które pomogą Ci w znalezieniu lekarza spełniającego wszelkie Twoje wymagania.

Zastanów się nad priorytetami

Każdy z nas marzył o lekarzu idealnym. Miałby on miłą aparycję oraz otwarte podejście do pacjenta, wiedziałby wszystko na temat naturalnych sposobów leczenia, pracowałby zarówno wieczorami, jak i w weekend, nigdy by się nie spóźniał i rzecz jasna posiadałby gabinet nie dalej niż 15 minut od naszego domu. Lekarz endokrynolog, który spełnia wszystkie te oczekiwania jest oczywiście mitem. Dlatego też najlepiej jest wykonać listę priorytetów przedstawiających osobiste wymagania i preferencje, które kierujemy w stronę medyka.

Ostatecznie wybór konkretnego lekarza tarczycy, uzależniony jest od wielu czynników, włączając w to stan zdrowotny pacjenta, jego możliwości finansowe, miejsca zamieszkania, dostępność specjalistów w okolicy oraz wiele, wiele innych.

Czym się sugerować przy szukaniu?

Przede wszystkim warto sprawdzić, czy lekarz tarczycy polega tylko i wyłącznie na badaniu TSH (pozwala ono jedynie na sprawdzenie poziomu tyreotropiny). Dlaczego? Najprościej mówiąc dlatego, iż testy TSH nie dają pełnego obrazu stanu gruczołu. Badania te w bezpośredni sposób dotyczą przysadki mózgowej, podczas gdy do tarczycy odnoszą się jedynie pośrednio. Można zapytać lekarza wprost: “W jaki sposób wykonuje Pan badania pod kątem chorób tarczycy?” Jeśli specjalista od razu wspomina o szerszym zakresie badań tarczycy, jaki według niego warto przeprowadzić, warto poważniej zastanowić się nad skorzystaniem z jego usług.

Poza tym szukając lekarza od tarczycy, warto zapytać  go, jakie badanie krwi wykonuje, by postawić diagnozę. Pomoże to w dokładniejszym ustaleniu stężenia odpowiednich hormonów, a co za tym idzie – szybszym dotarciu do przyczyn choroby. Dodatkowo lekarz powinien przeprowadzać badania obejmujące rozszerzony profil tarczycowy, a nie jedynie pojedyncze jego elementy

Znajdź wykwalifikowanego lekarza tarczycy

Uniwersytety medyczne zazwyczaj nie wymagają od swoich studentów kursów dotyczących odżywiania się, co w efekcie powoduje, iż wielu lekarzy nie jest dobrze zorientowanych w teoriach dietetycznych wspierających leczenie. Oprócz prawidłowej diety, osoby mające problemy autoimmunologiczne oraz tarczycowe mogą odnieść korzyść z dodatkowych terapii rehabilitacyjnych, takich jak masaże. Ponadto lekarze endokrynolodzy współpracujący z innymi specjalistami uzupełniają swoje braki wiedzy z różnych dziedzin medycyny, tym samym usprawniając i przyspieszając proces leczenia.

Znajdź lekarza tarczycy, który potrafi słuchać

Podczas gdy badania laboratoryjne są nieodłączną częścią diagnozy, nie jest to jednak wszystko, co należy zrobić. To bardzo ważne, aby ze szczegółami opowiedzieć lekarzowi tarczycy o doświadczanych objawach. Jest to jeden z najważniejszych elementów przyczyniających się do postawienia prawidłowej diagnozy. Dobrego lekarza tarczycy powinna charakteryzować także otwartość oraz chęć słuchania i obserwacji pacjenta – nawet wtedy gdy wyniki są “normalne”. Same symptomy mogą wyraźnie wskazywać, że coś jest nie tak, co wykwalifikowany specjalista musi uwzględnić podczas ustalania diagnozy, przepisywania leków oraz w pozostałych elementach procesu leczenia.

Niemniej istotne znaczenie ma otwartość endokrynologa na nowe informacje oraz chęć przyswajania wiedzy. Czy uwzględnia on najnowsze techniki leczenia? Godny zaufania specjalista nie wyśmiewa, ani nie lekceważy opinii wyrażanych przez pacjenta, tym bardziej, gdy są one wsparte poważnymi źródłami lub autorytetami. Możesz mieć pewność, że znalazłeś dobrego lekarza również wtedy, gdy wyraża on chęć poszukiwania nowych informacji, a także wdrażania ich w praktyce. Gdy natomiast okazuje on zatwardziałość w swoich poglądach oraz zamknięcie na inne źródła, to znaczy, iż nadszedł czas, by poszukać innego specjalisty.

Aby dowiedzieć się, czy wymienione wyżej elementy charakteryzują danego lekarza od tarczycy, po prostu zadzwoń do biura placówki, w której on pracuje. Zazwyczaj odpowiedzialna osoba z personelu lub koordynator pacjentów ma możliwość krótkiego przedstawienia samej osoby medyka oraz metod, którymi posługuje się on w swych badaniach tarczycy.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.