Laktoza oraz jej nietolerancja – co powinieneś wiedzieć

Laktoza jest substancją organiczną, cukrem naturalnie występującą w mleku. Od kilku lat głośno mówi się na temat jej szkodliwości na zdrowie dorosłych ludzi i zaleca się ograniczenie spożywania produktów mlecznych. Nie dzieje się tak zupełnie bez powodu, bo rzeczywistym problemem występującym u części dorosłych ludzi jest nietolerancja laktozy.

Czym jest laktoza

Laktoza jest węglowodanem, cukrem występującym w mleku ssaków. Odpowiada za naturalnie słodki posmak mleka. Kiedy trafia do przewodu pokarmowego ssaka, jest trawiona przez enzym zwany laktazą. Jej niedobór w organizmie odpowiada za niewłaściwe trawienie laktozy, a co za tym idzie – dolegliwości żołądkowe. Zjawisko permanentnego niedoboru laktazy w organizmie jest określane mianem nietolerancji laktozy.

Ciekawe! Nietolerancja laktozy

Co raz więcej osób cierpi na nietolerancję czyli ich organizm pozbawiony jest enzymu trawiącego cukier nazywany laktozą.

Laktaza

Laktaza występuje w jelicie cienkim. Jest enzymem odpowiedzialnym za przemianę laktozy w glukozę i galaktozę. Najwięcej laktazy występuje w jelicie noworodków i niemowląt pijących mleko matki, później stopniowo zanika. Prawdopodobnie jest to związane z porzuceniem zwyczaju picia mleka wraz z wprowadzaniem innych pokarmów. Szacuje się, że obecność laktozy u osób dorosłych jest do nawet 90% mniejsza niż u noworodków. Niezbadany pozostaje nadal wpływ picia mleka obcego gatunku w wieku dorosłym, z czym mamy często do czynienia współcześnie.

Co ciekawe, zdolność trawienia laktozy jest powszechna głównie wśród Europejczyków i mieszkańców rejonów Afryki hodujących bydło. Potwierdza to fakt, że zdolność do trawienia tego cukru jest związana z ciągłym jego przyjmowaniem.

Kolejnym dowodem potwierdzającym ów fakt miałyby być badania archeologiczne z których wynika, że wśród ludzi z okresów neolitu, czyli epoki w której nie upowszechniła się jeszcze hodowla bydła dojnego, nie występowała zdolność do hydrolizy laktozy wśród dorosłych osobników.

Występowanie laktozy w produktach

Laktoza występuje nie tylko w mleku. Najwięcej jest to w sproszkowanym krowim mleku, następnie w zagęszczonym krowim mleku i w słodkim owczym mleku. Najmniej zaś w serze typu feta, serze żółtym i serze topionym. Niestety, mleko w proszku jest dodawane także do wielu innych produktów, w których mogłyby nie występować. Zaczynając od lodów, przez ciastka, czekolady, chipsy, pieczywo i wiele innych produktów. O ile zjedzenie czekolady „mlecznej” nie powinno wywołać znacznych objawów nietolerancji laktozy, o tyle jest już podstawą do reakcji alergicznej. Mimo, że substancje potencjalnie uczulające są zapisywane grubą czcionką w składzie, to nadal trzeba włożyć nieco wysiłku w odnalezienie tych informacji.

Czy laktoza jest szkodliwa

Szkodliwość laktozy jest tematem który rodzi napięcie między zwolennikami i przeciwnikami picia mleka. Trudno dać jednoznaczną odpowiedź, czy laktoza jest szkodliwa. Z pewnością jest grupa osób, które nie mają żadnych oczywistych objawów takich jak biegunki, wzdęcia czy gazy po spożyciu produktów mlecznych. Kolejnym często przytaczanym argumentem jest argument „historyczny” – moja mama piła mleko, babcia piła mleko i prababcia też i nic im nie było. Poza tym, mleko jest źródłem wapnia, jest tańsze od napojów roślinnych i jest ogólnodostępne. Temat szkodliwości lub nieszkodliwości laktozy prawdopodobnie nie zostanie prędko rozstrzygnięty. Każdy najlepiej wie, czy jego organizm radzi sobie z trawieniem laktozy, czy też nie. Sądzę jednak, że nim sięgniemy po kolejną szklankę pysznego mleka czy jogurtu, dobrze byłoby się zastanowić czy istnieje zamiennik, wokół którego nie krążyłoby tak wiele sprzecznych opinii. Wszak zdrowie mamy tylko jedno.

Hormony w mleku i laktozie

Przeciwnicy spożywania mleka także mają swoje racje. Krowie mleko spożywane przez dorosłe kobiety i mężczyzn jest dawką hormonów – krowa przekazuje cielęciu hormony niezbędne do rozwoju organizmu i prawidłowego jego funkcjonowania. Te same hormony trafiają do naszych organizmów, tylko że my ich nie potrzebujemy. Organizm, szczególnie wątroba i nerki są nieustannie zmuszane do neutralizowania obcych ciał. Traci on więc energię, która jest potrzebna także w przeziębieniach czy poważniejszych chorobach . Nawet jeśli nasz układ trawienny nie daje wyraźnych sygnałów, warto się zastanowić czy inne schorzenia które nam dokuczają nie mają źrodła w codziennej szklance mleka.

Bleko 3,8% bez laktozy

Kliknij i sprawdź ceny!

Czy mleko jest wystarczającym źródłem wapnia

Ponadto istnieją badania zaprzeczające mocnemu twierdzeniu, że mleko jest świetnym źródłem wapnia. Owszem, jest – ale niekoniecznie dla ludzi. Ze względu na niewłaściwy stosunek wapnia do fosforu nie możemy go przyswoić.

Kolejnym problemem występującym w sąsiedztwie laktozy jest kazeina, czyli… substancja odpowiedzialna za wzrost kopyt i rogów u krów. Ponieważ u ludzi (i u kotów, którym także często podawane jest mleko) rogi i kopyta nie występują, organizm jest zmuszony do wydalenia tej substancji jako szkodliwej dla organizmu. Może to powodować nieprzyjemne konsekwencje żołądkowe zwłaszcza u osób z wyższą nietolerancją laktozy.

Uważaj! Nietolerancja laktozy

Jeżeli cierpisz na nietolerancję wycofaj z diety wszelkie produkty bogate w laktozę w celu uniknięcia nieprzyjemnych konsekwencji.

Nietolerancja laktozy – na czym polega

Co raz częściej słyszymy o problemie nietolerancji laktozy, jednak nie zdajemy sobie sprawy co to tak naprawdę oznacza. Nietolerancja dotyka co raz większej części społeczeństwa na co szybko odpowiadają producenci produktów mlecznych, ponieważ jak się okazuje to nie kwestia mleka a właśnie laktozy czyli specyficznego cukru w nim zawartego. Naturalnie człowiek posiada enzymy trawienne służące rozkładowi laktozy, jeżeli ich brakuje wtedy mówimy o nietolerancji laktozy. Zatem wystarczy nam wyeliminować produkty bogate w laktozę aby uniknąć nieprzyjemnych konsekwencji.

Objawy nietolerancji laktozy – po czym ją rozpoznać

Większość objawów pojawia się jedynie na krótko po spożyciu produktów z laktozą, w zależności od nasilenia naszej nietolerancji tym więcej objawów oraz tym intensywniejsze są.

  • ból brzucha

  • biegunki

  • nudności

  • wzdęcia

  • wysypka

  • pokrzywka

  • nudności

  • wstręt do jedzenia

Jak radzić sobie z nietolerancją laktozy

Współcześnie nie jest problemem aby zakupić produkty bez laktozy, w sklepach są całe działy produktów, w których wypłukana została laktoza oraz w zamian mogły zostać dodane inne substancje słodzące. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych konsekwencji spowodowanych nietolerancją, takie produkty prawdopodobnie będą nam towarzyszyć do końca życia, gdyż nie da się sztucznie przyjmować enzymów trawiennych laktozy. Obecnie możemy dostać takie produkty jak mleko bez laktozy, jogurty bez laktozy a nawet masło bez laktozy!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.