Laktacja, czyli karmienie piersią najlepsze dla niemowlęcia

Karmienie piersią jest bezsprzecznie najlepszą metodą karmienia niemowląt. Zaleca się je do minimum szóstego miesiąca życia dziecka. Niestety, laktacja nie zawsze przebiega bezproblemowo i młoda mama zmaga się z takimi problemami, jak na przykład zbyt mała ilość pokarmu. Jest to bardzo stresująca sytuacja, jednak nie warto się zniechęcać. Laktację można pobudzić dzięki delikatnym ziołowym preparatom, a korzyści, które z niej wynikają są nieocenione zarówno dla maluszka, jak i matki.

Laktacja – samo zdrowie dla Twojego maluszka

Podczas karmienia piersią zapewniasz swojemu dziecku nie tylko intymną i stwarzającą poczucie bezpieczeństwa i miłości relację, ale także dajesz cenny i niezwykle wartościowy pokarm. Warto więc podjąć wszelkie działania i pokonać dotychczasowe problemy z laktacją. Ale czy wiesz dlaczego mleko matki jest tak ważne dla rozwijającego się organizmu?

  • Zawiera laktozę, która chroni jelita przed bakteriami, a także:

  • tłuszcze nienasycone, które wpływają na rozwój mózgu,

  • proteiny, sole mineralne, witaminy A, B, C, D i E,

  • cholesterol, który zabezpiecza przed miażdżycą,

  • aminokwasy, które biorą udział w rozwoju systemu nerwowego,

  • enzymy trawienne, ułatwiające przyswajanie żelaza, opóźniające rozwój komórek nowotworowych, wzmacniające układ odpornościowy i chroniące przed takimi chorobami, jak: cukrzyca, alergia, anemia, celiakia, krzywica, próchnica zębów, infekcje dróg oddechowych, nadciśnienie, astma i wiele innych,

  • glikoproteiny, które są pożywką dla pożytecznych bakterii jelitowych, ograniczających występowanie szkodliwych bakterii.

Co robić, gdy pojawia się problem z laktacją?

Przede wszystkim nie załamuj się i nie rezygnuj z przystawiania dziecka do piersi! Problem z laktacją ma wiele kobiet, dlatego specjaliści opracowali bezpieczne i skuteczne preparaty, które ją pobudzają – więcej na ich temat na: http://humana-baby.pl/piulatte-plus/. Są to tak zwane galaktogogi, czyli preparaty pochodzenia roślinnego, które można stosować już od pierwszego dnia karmienia piersią. Choć charakteryzują się one dużą skutecznością, to możesz dodatkowo wspomóc ich działanie na kilka sposobów:

  • Jedz zdrowo i odpowiednio do potrzeb organizmu. Nie przejmuj się dodatkowymi kilogramami, ponieważ jedną z korzyści, wynikających z karmienia piersią, jest szybsze dochodzenie do wagi ciała sprzed ciąży.

  • Nawadniaj organizm. Najlepsza jest niegazowana woda mineralna, soki owocowe i herbatki ziołowe. Nie musisz pić w nadzwyczajnych ilościach, wystarczy tyle, by nie czuć pragnienia, lecz nie mniej niż 2 litry płynów dziennie.

  • Unikaj sytuacji stresowych. Stres i nerwy mogą przyczynić się do problemów z laktacją, dlatego w miarę możliwości zapewnij sobie i dziecku spokój.

Bądź dobrej myśli i nie spiesz się z dokarmianiem dziecka butelką. Powyższe sposoby najczęściej okazują się wystarczające. Cierpliwość połączona z uważną obserwacją dzidziusia popłaca, ponieważ jest to jedyny taki czas w życiu mamy i dziecka. Nigdy już nie będziecie tak blisko siebie! Nigdy też nie będzie okazji, żeby wytworzyć tę wspaniałą i wyjątkową więź między dwoma zależnymi od siebie pokoleniami.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.