Łąkotka – urazy, przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie

Łąkotka, z łacińskiego menisci, to dwie struktury (elastyczne) znajdujące się w kolanie w kształcie półksiężyca. Stawi ona główny amortyzator tej części. Absorbują bowiem wstrząsy, chronią stawową tkankę przed ścieraniem się, a także przenoszą obciążenia w stawie. Jest umiejscowiona dokładnie pomiędzy kością piszczelową a udową. Wyróżnia się jej dwa rodzaje – łąkotkę boczną i łąkotkę przyśrodkową. Jeśli w okolicy kolana dojdzie do jakiegoś urazu, istnieje duże prawdopodobieństwo, że dotyczyć będzie ono łąkotki.

Przyczyny, objawy, podejrzenia

Przyczyny

Łąkotka uszkadza się najczęściej, gdy staw kolanowy, w wyniku za bardzo intensywnych ćwiczeń lub przy silnych urazach, ulega przeciążeniu. Najczęściej przyczynami problemów z łąkotkami są:

  • aktywność sportowa – wchodzi w to zarówno np. hobbystyczne bieganie, jak i bycie sportowcem i granie w piłkę nożną,
  • codziennie wykorzystywanie kolan – brzmi to dziwnie, a nawet śmiesznie, ale nawet te osoby, które nie uprawiają sportu, a nawet panicznie go unikają, mogą dorobić się urazów łąkotki. Powodują to niektóre codzienne ruchy typu kucanie lub spacer.
  • starość – wpływ na to mają zmiany zachodzące w ciele człowieka. Struktura łąkotek po pewnym czasie ulega osłabieniu, w środku stawu kolanowego powstają torbiele, lub występują zmiany zwyrodnieniowe.

Objawy

Najczęstszym i najbardziej charakterystycznym symptomem, gdy doszło do uszkodzenia łąkotki jest ból w kolanie. Pojawia się nagle i jest ostry. Jeśli człowiek chodzi albo klęka, może się on nasilać. Czuje się go na wysokości stawowej szpary, po stronie przyśrodkowej lub bocznej kolana – to właśnie stąd też rodzaje łąkotek wzięły swoje nazwy.

Oprócz bólu, ludziom z uszkodzoną łąkotką mogą blokować się kolana lub sztywnieć. Czasami sam zakres zginania i prostowania nogi w kolanie zostaje ograniczony. Niekiedy, w stawie pojawiają się trzaski, wygląda ono inaczej, a samo kolano ma wyższą temperaturę niż reszta ciała.

Podejrzenia

Jeśli powyższe objawy pojawiają się u pacjenta, śmiało może on zacząć podejrzewać u siebie uraz łąkotki. W związku z tym powinien podjąć pewne kroki, mające nie pogorszyć jego obecnego stanu. Przede wszystkim nie obciążać kontuzjowanej nogi, odpoczywać i ograniczać ruch. Jeśli zmniejszenie aktywności nie jest możliwe, warto zastosować bandaże uciskowe, a ciężar ciała skupiać na drugiej nodze. W wolnych chwilach schładzać staw. Trzeba oczywiście, i to jest w zasadzie najważniejszy punkt, skontaktować się z lekarzem w celu diagnozy i podjęcia dalszych kroków.

Czy łąkotka jest ważna?

Łąkotka jest ciekawą strukturą. Chociaż pełni bardzo ważną rolę, przez wiele lat po prostu się ją bagatelizowało. Ponadto, zdaniem lekarzy, usunięcie jej fragmentu (jeśli został uszkodzony), nie miało wpływu, a przynajmniej nie dużego, w zmianach zwyrodnieniowych, do których dochodziło później w stawie kolanowym.

Diagnoza

Ostateczną diagnozę, czy łąkotka jest uszkodzona, może być postawiona tylko przez lekarza ortopedę. Na szczęście łatwo jest rozpoznać schorzenie i wystarczy szczegółowa rozmowa z pacjentem i podstawowe badanie. Polega ono na uzyskaniu informacji o powstaniu urazu oraz fizykalnej analizie stawu, który może być uszkodzony. Czasami, w przypadku specjalisty, pacjent ma za zadanie wykonać dodatkowe badania typu rezonans magnetyczny czy USG. W ich wyniku da się uzyskać pełniejszy wygląd choroby – gdzie występują uszkodzenia i jak wielkie one są. Dodatkowo umożliwione jest wykluczenie złamań czy pęknięć w okolicy stawu.

Artroskopia kolana

Nie jest poprawnym nazwanie jej leczeniem, ale raczej jego częścią. Polega na wykonaniu małego nacięcia w skórze i wprowadzeniu narzędzi i kamer. W taki sposób lekarz jest w stanie stwierdzić gdzie występuje uszkodzenie i jaki jest jego poziom. Wszystko trwa około 60 minut i wykonuje się ją stosując znieczulenie miejscowe albo ogólne.

Leczenie

Uraz łąkotki jest leczony w uzależnieniu od jego stopnia i wieku pacjenta. W większości przypadków potrzebne jest wykonanie operacji. Wyjątek stanowią niewielkie uszkodzenia w przypadku ludzi dorosłych, a także uszkodzenia u dzieci. Jeśli urazy są poważne, ale dotyczą aktywnych i młodych pacjentów, łąkotkę naprawia się poprzez szycie, przeszczep lub regenerację. Przy zmianach zwyrodnieniowych popularne jest częściowe usunięcie łąkotki.

Leczenie zachowawcze

Ma na celu zmniejszyć obrzęk u ból łąkotki. Stosuje się leki przeciwzapalne i schładza się kolana kompresami. Zaleca się także odpoczynek, a gdy nie jest on możliwy – stosowanie kul podczas chodzenia. Musem jest zaczęcie rehabilitacji. Ma ona wzmocnić wytrzymałość i siłę mięśni. Zakres ruchu zostanie w pełni przywrócony, a stabilizacja się poprawi.

Usunięcie

Usunięcie fragmentu uszkodzonej łąkotki jest gorszą, z dostępnych możliwości rozwiązania problemu. Niby jest ona mniej skomplikowana, a pacjent szybko wraca do sprawności sprzed urazu – kolano już tak nie boli, może być na powrót obciążane itp.. Jednakże, według obecnych badań, kolanowa chrząstka stawowa zużywa się szybciej oraz szybciej powstają zmiany zwyrodnieniowe. W końcu kolano nie ma już naturalnego amortyzatora więc przyszłe kłopoty przychodzą szybciej, niż powinny.

Szycie

Uważa się że to najlepsza i pierwsza rzecz jaką powinno się wybrać przy urazie łąkotki. Chociaż rekonwalescencja po założeniu szwów trwa dłużej, podczas chodzenia trzeba używać kul, a rehabilitacja może trwać nawet kilka miesięcy, to uzyskuje się wysoką szansę na całkowity powrót do sprawności, a do tego ciągłe posiadanie naturalnego amortyzatora. Zmiany zwyrodnieniowe nie pojawią się tak szybko jak przy poprzedniej metodzie „leczenia”. Jednakże szyta łąkotka może łatwo się uszkodzić przy następnym urazie. Ryzyko się zmniejszy przy rehabilitacji mającej na celu uzyskanie siły mięśniowej, stabilizacji stawu oraz jego kontroli motorycznej.

Implant/regeneracja

Implant łąkotki jest odpowiedzią nowoczesnej medycyny na usunięcie łąkotki lub przy uszkodzeniu jej w taki sposób, że na da się jej już naprawić. Możliwe jest zrekonstruowanie wyciętego amortyzatora, albo tylko jej części, sztucznym implantem. W przypadku regeneracji łąkotki otacza się ją błoną kolagenową. Działa ona w taki sposób, że wygojenie się jej zostaje umożliwione.

 

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.