Kwas hialuronowy na stawy

Hialuronian sodu, zwany potocznie kwasem hialuronowym, szturmem zawojował współczesną medycynę. Na sklepowych półkach oraz w aptekach możemy przebierać w preparatach na bazie tego wszechstronnego składnika, zarówno w postaci kapsułek i tabletek doustnych, jak również kropli do oczu czy też niezwykle popularnych w kosmetyce kremów przeciwstarzeniowych oraz preparatów do skóry z takimi schorzeniami dermatologicznymi, jak chociażby atopowe zapalenie skóry.

Kwas hialuronowy jest również coraz chętnie stosowany w ortopedii, gdzie znajduje zastosowanie w leczeniu różnego rodzaju schorzeń i kontuzji stawów. Czy jednak rzeczywiście stosowanie hialuronianu sodu w tym wypadku może przynieść długotrwałą ulgę? Postanowiliśmy bliżej przyjrzeć się tej coraz bardziej popularnej kwestii.

Czym jest kwas hialuronowy?

Pod względem budowy chemicznej substancja ta jest niczym innym jak solą kwasu hialuronowego. Należy ona do grupy organicznych związków chemicznych, a dokładniej polisacharydów. Związek ten cechuje się doskonałymi właściwościami higroskopijnymi, co oznacza, że doskonale wchłania cząsteczki wody, po czym wiąże je na trwale w swoim wnętrzu.

Kwas hialuronowy występujący w tabletach czy też innych gotowych preparatach najczęściej powstaje w drodze syntezy biochemicznej, lecz warto mieć na uwadze, że substancja ta jest naturalnie wytwarzana przez ludzki organizm. Hialuronian sodu występuje przede wszystkim w głębokich warstwach skóry właściwej oraz jest jednym z głównych składników mazi stawowej. Niestety, wraz z wiekiem zdolność organizmu do produkcji kwasu hialuronowego znacznie spada. Już w wieku około 50 lat w ludzkim ciele syntezowane jest zaledwie 10% w stosunku do ilości, jak jest organizmowi potrzebna do prawidłowego funkcjonowania. To właśnie wówczas obserwujemy zazwyczaj wyraźny spadek gęstości i elastyczności skóry oraz pierwsze poważne problemy z funkcjonowaniem stawów.

Kwas hialuronowy na stawy – czy warto stosować?

Za prawidłowe funkcjonowanie stawów odpowiedzialne są w ogromnym stopniu maź stawowa oraz chrząstka stawowa, która jest niejako chroniona przez wspomnianą maź. W przypadku występowania niedoborów w produkcji kwasu hialuronowego maź stawowa ulega niekiedy znacznej degradacji, w efekcie czego panewka stawowa nie posiada już prawidłowego poślizgu dla poruszających się kości.

Może wówczas dochodzić do takich groźnych schorzeń układu kostno-stawowego jak zwyrodnienia chrząstki stawowej czy też intensyfikacji objawów powiązanych z reumatyzmem. W takiej sytuacji uzupełnienie niedoborów kwasu hialuronowego może przynieść naprawdę fenomenalne efekty. Kwas hialuronowy na stawy może w ogromnym stopniu przyczynić się do odbudowy prawidłowego poziomu mazi stawowej oraz zregenerowania zniszczonej chrząstki. W rezultacie wszelkie dolegliwości bólowe oraz wszelki dyskomfort związany z codziennym poruszaniem się z pewnością ulegną znacznej redukcji.

Panaceum na wszelkiego rodzaju urazy.

Stawy są również niezwykle podatne na wszelkiego rodzaju urazy i kontuzje. Wówczas często przymusowe unieruchomienie, na przykład na czas pobytu w szpitalu i rekonwalescencji po zabiegu operacyjnym, przyczynia się do znacznego zwiększenia dyskomfortu i spowolnienia efektów późniejszej rehabilitacji. Wówczas niezwykle pozytywne rezultaty można uzyskać stosując suplementację kwasem hialuronowym. W przypadku pourazowych uszkodzeń chrząstki stawowej czy też przeciążeniowych urazów łękotki powstałych na skutek jej odwodnienia przyjmowanie kwasu hialuronowego znacznie przyśpiesza powrót do pełnej sprawności i daje niezwykle szybko odczuwalne rezultaty. Oprócz tego obserwuje się wówczas znaczne ograniczenie symptomów bólowych i zmniejszenie dyskomfortu podczas poruszania się oraz w czasie ćwiczeń rehabilitacyjnych. Kwas hialuronowy działa również przeciwzapalnie i zmniejsza ryzyko pojawienia się wszelkiego rodzaju zwyrodnień.

f-usp-zdrowie-artresan-efekt-30-kaps-krem-na-stawy-75ml Kwas hialuronowy na stawySzeroki wybór suplementów na stawy
Kliknij TUTAJ!

Jaką metodę wybrać?

W zasadzie, jeśli chodzi o zastosowanie kwasu hialuronowego na stawy, mamy do wyboru dwa główne sposoby – suplementację zakupionymi w aptece tabletkami bądź kapsułkami lub dużo bardziej skuteczną i dającą niezwykle szybkie rezultaty wiskosuplementację. Wiskosuplementacja jest to zabieg polegający na wstrzyknięciu kwasu hialuronowego bezpośrednio do wnętrza stawu, gdzie ma on możliwość zadziałać bezpośrednio w miejscu objętym zwyrodnieniem czy też kontuzją. Daje on znacznie lepsze efekty aniżeli doustna suplementacja, w przypadku której cenny kwas hialuronowy przechodzi przez cały układ pokarmowy, gdzie podlega wielu przemianom metabolicznym.

W przypadku doustnego przyjmowania kapsułek czy też tabletek z kwasem hialuronowym musimy liczyć się również z tym, że składnik ten trafi nie tylko w miejsce, na które chcielibyśmy zadziałać, ale oprócz tego skumuluje się również w skórze właściwej oraz dotrze do wszystkich stawów w naszym organizmie. Jest to z pewnością efekt, który będzie pożądany w przypadku osób cierpiących na reumatyzm czy też osteoporozę. Natomiast w przypadku chęci wzmocnienia stawów po wystąpieniu różnego rodzaju urazów, zdecydowanie bardziej rekomendowana jest właśnie wiskosuplementacja. Jej pierwsze efekty są widoczne już po kilku dniach od zaaplikowania hialuronianu sodu w miejsce docelowe. Sam zabieg jest praktycznie bezbolesny i przebiega stosunkowo szybko. W zasadzie jedyną zaletą wiskosuplementacji jest jej dość wysoka cena, która kształtuje się na poziomie kilku tysięcy złotych, Zabieg ten powinien być także powtarzamy co około dwanaście miesięcy, celem uzyskania długotrwałych pozytywnych efektów.

Jak widać, kwas hialuronowy daje naprawdę fenomenalne rezultaty, jeśli chodzi o leczenie różnego rodzaju schorzeń i urazów stawów. Warto zainteresować się tym składnikiem, jeżeli doskwierają nam bóle reumatyczne oraz zwyrodnienia stawów. W przypadku planowego zabiegu operacyjnego w obrębie stawów warto zapytać swojego ortopedę o suplementację kwasem hialuronowym w tabletach bądź – jeżeli kondycja finansowa nam na to pozwala – rozważyć niezwykle skuteczną wiskosuplementację.

Kwas hialuronowy na stawy
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również