Kwas borny – zastosowanie i przeciwwskazania

Kwas borny zwany również borowym to chemiczny związek, który występuje w niektórych roślinach, minerałach oraz soli morskiej. Kwas ten wykorzystuje się przede wszystkim w przemyśle, ponieważ jest on bardzo tani, a oprócz tego nie wykazuje zbyt dużej toksyczności, jednak warto również wiedzieć, iż w niektórych przypadkach wykorzystywany jest również w medycynie. Stosowanie kwasu bornego w odpowiednich dawkach jest całkowicie bezpieczne, jednak należy uważać z jego ilością, ponieważ może wywołać bardzo poważne skutki uboczne zagrażające nawet życiu. Jakie zastosowanie w przemyśle i w medycynie znalazł kwas borny? Czy stosowanie tego produktu jest bezpieczne dla zdrowia?

Kwas borny – zastosowanie w przemyśle

Kwas borny to bardzo łatwo dostępny oraz tani konserwant, jednak nie jest on wykorzystywany do zabezpieczania żywności przed rozwojem pleśni, ponieważ w zbyt dużych ilościach jest on niebezpieczny dla organizmu. Pomimo tego, iż w przemyśle nie jest on wykorzystywany, to jednak można go znaleźć w produktach służących do impregnacji drewna, w sztucznych nawozach oraz środkach mających na celu eliminację owadów, oraz insektów. Kwas borny wykorzystywany jest również podczas produkcji kosmetyków a w szczególności talków do stóp i dłoni, które pomagają uporać się z problemem, jakim jest nadmierna potliwość.

Jak kwas borny działa na skórę?

Z medycznego punktu widzenia kwas borny wykazuje właściwości antyseptyczne, ściągające oraz wysuszające. Kwas ten w niewielkim stopniu ulega wchłonięciu w skórę, o ile oczywiście nie aplikuje się go na podrażnioną skórę, na której toczy się stan zapalny. W sytuacji, gdy kwas borny zetknie się nawet przez przypadek z uszkodzonym naskórkiem, błonami śluzowymi lub delikatną skórą małego dziecka, to może niestety wniknąć w jej głąb, wywołując tym samym wiele bardzo nieprzyjemnych dolegliwości. Jest to również o tyle niebezpieczne, ponieważ kwas borny może odkładać się w organizmie, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla życia. Z tego też względu decydując się na stosowanie kwasu bornego, należy bardzo uważać, pamiętając o tym, aby chronić dzieci przed stycznością z tą substancją.

Jakie są wskazania do stosowania kwasu borowego?

Kwas borny w medycynie dodawany jest do produktów, które wspomagają leczenie grzybicy paznokci i stóp, bakteryjnego i grzybiczego zapalenia pochwy, a także stanów zapalnych jamy ustnej oraz błon śluzowych nosach.

Zastosowanie kwasu bornego

Kwas borny wykazuje wiele cennych właściwości, dlatego też znalazł szerokie zastosowanie zarówno w medycynie, jak i w przemyśle. Produkt ten można wykorzystać w domu na kilka różnych sposobów. Z czym jednak pomaga uporać się kwas borny?

Grzybica

Zakażenia grzybicze bywają bardzo nieprzyjemne i w niektórych przypadkach walka z nimi bywa bardzo ciężka. Grzybica najczęściej atakuje paznokcie u stóp, ale również u dłoni, dlatego też, aby pozbyć się uporczywego swędzenia praz pieczenia warto sięgnąć po kwas borny, ponieważ wspomoże on walkę z infekcją, a także załagodzi nieprzyjemne objawy. Kwas borny sprawdza się idealnie jako środek do butów, ponieważ pomaga usunąć z nich nieprzyjemny zapach.

Kwas borny do domowych porządków

Czytaj także

Kwas borny może z powodzeniem zostać wykorzystany podczas sprzątania mieszkania, ponieważ pomaga on usunąć różnego rodzaju plamy, wykazuje właściwości dezynfekcyjne, a także pomaga wyeliminować nieprzyjemny zapach. Kwas borny idealnie nadaje się jako środek do czyszczenia armatury łazienkowej, jednak nie trzeba nim szorować powierzchni (np. fug), tylko wystarczy nałożyć na czyszczoną powierzchnię na około 30 minut. Po tym czasie preparat należy usunąć, przemywając powierzchnię ciepłą wodą.

Kwas borny wspomaga leczenie trądziku

Kwas borny wykazuje właściwości antybakteryjne, dzięki czemu wspomaga leczenie trądziku. Jest on dodawany do wielu kosmetyków przeciwtrądzikowych, jednak tylko w bezpiecznym stężeniu, tak aby nie uszkodzić skóry.

Kwas borny w walce z karaluchami

Karaluchy pojawiają się wszędzie, jednak najczęściej można je spotkać w restauracjach oraz mieszkaniach. Na szczęście można się ich pozbyć, wykorzystując w tym celu kwas borny. Wystarczy go jedynie rozsypać w niewielkiej ilości na powierzchni, dzięki czemu karaluchy będą trzymały się z daleka od mieszkania i już więcej się nie pojawią.

Stosowanie kwasu borowego

Kwas borowy można zakupić bez problemu w każdej aptece, najczęściej w postaci roztworu (1-3%), który jest bardzo łatwy w stosowaniu. Taki roztwór można bez problemu przygotować w domowym zaciszu, wykorzystując w tym celu specjalne kryształki kwasu bornego, ponieważ bardzo dobrze rozpuszczają się one w wodzie. Decydując się jednak na taki zabieg, należy pamiętać o tym, aby odmierzyć odpowiednie proporcje, tak aby roztwór nie przekraczał 3%,co jest niezwykle trudnym zadaniem. Kwas borny należy stosować trzy razy dziennie niezależnie od posiadanego problemu skórnego. Odrobinę kwasu wystarczy zaaplikować na wacik kosmetyczny, przemywając nim następnie skórę. Roztworem kwasu bornego można również płukać gardło, pamiętając jednak o tym, iż kwas borowy może wspomóc leczenie, jednak go nie zastąpi.

f-kwas-borny-substancja-30-g Kwas borny - zastosowanie i przeciwwskazaniaZamów kwas borny
Kliknij TUTAJ!

Przeciwwskazania do stosowania kwasu bornego

Najważniejszym przeciwwskazaniem do stosowania kwasu bornego jest przede wszystkim alergia na ten związek. Produkt nie jest polecany do stosowania u małych dzieci, ponieważ ich skóra jest bardzo delikatna i wchłania niestety różnego rodzaju substancje. Stosowanie kwasu bornego jest całkowicie bezpieczne dla zdrowia, ale tylko w odpowiednich ilościach i w sytuacji, gdy nie jest on aplikowany na bardzo rozległe rany. Kwas borny, który odkłada się w organizmie, wydalany jest tylko w niewielkim stopniu, co jest bardzo niebezpieczne zarówno dla zdrowia, jak i dla życia. Kwas borny, który odkłada się w narządach wewnętrznych, może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń, dlatego tez lepiej nie stosować go w zbyt dużych ilościach. Zbyt duże ilości kwasu bornego mogą doprowadzić do:

  • drgawek
  • niedokrwistości
  • stanu zapalnego skóry
  • łysienia
  • zaburzeń miesiączkowania
Kwas borny – zastosowanie i przeciwwskazania
4.5 (90.67%) 15 votes
Może ci się spodobać również