Kwas alfa liponowy – właściwości, skutki uboczne i preparaty

Co to jest kwas alfa-liponowy?

Kwas alfa-liponowy, w skrócie nazywany ALA jest jednym z suplementów diety, podobnie jak witaminy, które dostarczamy do organizmu, aby mógł w pełni swoich możliwości zdrowo funkcjonować. Kwas alfa-liponowy, w przeciwieństwie do witamin nie jest jednak syntetyzowany wewnątrz naszego ustroju, co oznacza, że musimy dostarczyć go razem z pożywieniem, jeżeli chcemy zadbać, aby nie zabrakło go nam w naszej dziennej porcji witamin. Kwas alfa-liponowy zasługuje na miano panaceum, wszak leczy wile bolączek, które trapią nas na co dzień. Skutecznie wspomaga organizm w walce z cukrzycą, miażdżycą, chorobami wątroby, a także spowalnia procesy starzenia. Jest to niezwykle istotne dla każdego, kto chce jak najdłużej cieszyć się świeżym i młodym wyglądem.

Szczególnie kobiety powinny uwzględnić go w swojej diecie, bo nie tylko zadbają o swój organizm od wewnątrz, ale i zachowają na dłużej młody i promienny wygląd. Kwas alfa-liponowy jest bardzo często używany przez sportowców, ze względu na swoje możliwości ułatwiające odchudzanie. Ponadto, jako substancja niezwykle korzystnie wpływająca na nasz organizm wspomaga pracę serca, sprawiając, ę mięsień sercowy pracuje wydajniej, a także poprawia tolerancję wysiłku, co jest niezwykle istotne dla każdego, kto trenuje dowolną dyscyplinę sportową.

Wszechstronne zastosowanie kwasu alfa-liponowego

Jako związek pełni w organizmie człowieka dwie podstawowe funkcje. Po pierwsze jest idealnym przeciwutleniaczem, czyli substancją, która neutralizuje wodne rodniki w całym organizmie, zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym. Nie ma też znaczenia, gdzie się dokładnie owe rodniki znajdują: jako przeciwutleniacz kwas alfa-liponowy zadziała na zewnątrz  i wewnątrz komórek. Wolne rodniki są to cząstki chemiczne o niepełnym składzie elektronowym. Dzieje się tak, ponieważ utraciły pewną ilość elektronów na skutek na przykład zanieczyszczenia środowiska albo niewłaściwego trybu życia. Aby nadal funkcjonować, muszą skądś pozyskać utracony elektron i w ten sposób dochodzi do okaleczenia komórki, a co gorsza, może dojść nawet do zniszczenia białka lub DNA. Jak w reakcji łańcuchowej, po takim problemie organizm staje się bardziej podatny na wszelkie choroby, a w rezultacie szybciej się starzeje. W tym momencie z pomocą przychodzą przeciwutleniacze.

Drugą ważną rolą, jaką spełnia w organizmie kwas alfa-liponowy to jest udział w szlakach metabolizmu komórkowego, a dokładniej mówiąc pomaga przekształcić spożywany pokarm w energię. Ilość, którą nasz organizm jest w stanie wytworzyć w zupełności starcza do przeprowadzenia szlaków metabolicznych, jednak aby pozyskać działanie kwasu jako przeciwutleniacza, niezbędna okaże się dodatkowa suplementacja. Ponadto kwas ALA działa również w procesach regeneracji wątroby oraz produkcji glikogenu w mięśniach.

Zastosowanie kwasu ALA

  • Kwas przyśpiesza metabolizm komórkowy. Dzieje się tak, gdyż jego obecność zwiększa wydatek energetyczny a jednocześnie obniża apetyt, więc odczuwamy mniejsze łaknienie. Idąc dalej po prostu mniej jemy, dlatego proces chudnięcia jest bardziej wydajny. Co ciekawsze, obniża się stężenie glukozy we krwi oraz zmniejsza się intensywność starzenia się białek, co chroni przed powikłaniami ze strony cukrzycy.
  • Kwas ALA znajduje się przeważnie w mięśniach oraz organach, gdzie jest przekształcana energia z węglowodanów. W sytuacjach, gdy uda się otrzymać jego nadwyżkę, daje organizmowi właściwości antyoksydacyjne. Będąc w ciele wspomaga działanie innych przeciwutleniaczy, takich jak witaminy C i witaminy E.
  • Kwas ALA regeneruje wątrobę. Wątroba, jako narząd charakteryzuje się olbrzymimi właściwościami regeneracyjnymi. Jest jednym z największych narządów ustroju. Jest wielką fabryką, która zapewnia wytwarzanie wielu substancji i neutralizuje leki oraz trucizny oraz alkohol. Uczestniczy w produkcji barwników, jest organem, który gromadzi zapasy witamin A, D, B12 oraz żelaza. Ponadto przemienia hem, który jest składową hemoglobiny i przemienia je w bilirubinę. Dodatkowo, wątroba wytwarza żółć, która jest złożonym produktem, niezbędnym do trawienia tłuszczów. Dodatkowo wątroba ma zdolność fagocytozy, dzięki czemu może unicestwiać drobnoustroje, które się dostaną do ustroju.
  • Dodatkowo kwas ALA chroni przed miażdżycą, gdyż chroni nabłonek jednowarstwowy, który wyścieła naczynia krwionośne naczyń żylnych i tętniczych. Kwas Ala obniża ciśnienie krwi oraz rozluźnia naczynia, dlatego jest chętnie stosowany w leczeniu choroby. Używana jest również w profilaktyce chorób układu krwionośnego.
  • Kwas ALA wykorzystuje się także w przypadku zatrucia, na przykład grzybami i metalami ciężkimi. Dzieje się tak ze względu na jego zdolność do chelatyzacji, przez co rozumie się usunięcie toksyn z organizmu. Ponadto używa się go w leczeniu chorób degeneryzacyjnych, jak choroba Alzheimera oraz zaburzeń psychicznych, jak depresja.

Jakie są skutki uboczne używania kwasy alfa-liponowego?

Kwas Ala jest stosunkowo bezpiecznym środkiem w porównaniu do innych, znanych leków i substancji wykorzystywanych do walki z przeróżnymi chorobami, mogącymi się pochwalić całkiem pokaźną listą skutków ubocznych. Kwas alfa-liponowy jak każdy środek przyjmowany w zbyt dużych ilościach może wyrządzić pewne szkody w organizmie, z którymi należy się liczyć. Do najpopularniejszych należą:

  • Biegunka
  • Bóle brzucha
  • Alergie skórne

Bardzo charakterystyczne dla przedawkowania kwasu alfa-liponowego są dolegliwości ze strony gastrojelitowej. Ze względu na nie do końca przebadane wpływy preparat jest stanowczo odradzany dla kobiet, które spodziewają się dziecka jak i dla matek karmiących piersią.

Preparaty z kwasem alfa – liponowym do kupienia w aptece:

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.