Kubeczek menstruacyjny- czym jest, jak wybrać i jak założyć?

Życie kobiety jest podzielone na wiele cykli. W ramach ciągłej egzystencji musi borykać się z wieloma wyzwaniami czy przeszkodami. Jednakże na pomoc kobiecie ruszyła technologia, która każdego dnia dostarcza wiele udogodnień wszystkim kobietom. Dzięki temu kobiety mogą bezpiecznie i higienicznie przetrwać nawet najgorsze chwile.

Czym jest kubek menstruacyjny?

Współcześnie higiena kobiety wymaga regularnych zakupów obejmujących wkładki, podpaski czy tampony. W przełożeniu na rok są to zakupy sięgające kwoty nawet kilkuset złotych. Tymczasem współcześnie chcemy żyć bez zaśmiecania środowiska i w sposób zapewniający higienę. Coraz częściej realizujemy prowadzenie gospodarstwa domowego w sposób bezodpadowy.

Kubeczek menstruacyjny stanowi alternatywę dla podpasek i tamponów. Według producentów kubeczek odpowiednio założony i czyszczony powinien starczyć kobiecie nawet na kilkanaście lat użytkowania. Z tego powodu kubeczek jest opcją bardziej ekonomiczną, która sprzyja środowisku. Kubeczek powstał w latach 30. XX wieku. Jest to niewielki pojemniczek, który wkłada się do pochwy w trakcie menstruacji. Tego typu kubeczek jest produkowany z silikonu medycznego, co ogranicza możliwość alergii czy podrażnienia. W przypadku prawidłowej aplikacji kubeczka krew menstruacyjna nie wydostanie się na zewnątrz.

Czy istnieje konieczność wymiany kubeczka w trakcie menstruacji?

Prawidłowe założenie kubeczka menstruacyjnego zapewnia higienę na wiele godzin. Według zaleceń producentów opróżniać kubeczek można nawet raz na 12 godzin, co jest wygodne w szczególności w godzinach pracy. Według użytkowniczek kubeczek menstruacyjny można założyć rano i opróżnić po 12 godzinach. Wszystko jest uzależnione od intensywności miesiączki.

Jak dobrać kubeczek menstruacyjny?

Producenci kubeczka menstruacyjnego uwzględnili odmienność kobiet i stworzyli produkt dostępny w rozmiarach od S do XL.  Różnice dotyczą średnicy, długości i pojemności. Dobór kubeczka przez kobiety uwzględnia takie czynniki jak obfitość miesiączki i rozmiar pochwy.

Istnieje nawet kubeczek mini przeznaczony dla kobiet, których szyjka macicy jest nisko położona.

Jak należy założyć kubeczek menstruacyjny?

Oczywiście jak przy każdym produkcie tak i do kubeczka menstruacyjnego dołączona jest instrukcja obsługi. Dodatkowo wiedzę można czerpać od doświadczonych już użytkowniczek tego produktu, które swoich porad udzielają na licznych blogach. Poza tym każda kobieta ma wybór spośród kilku dostępnych metod zakładania kubeczka. Przede wszystkim należy pamiętać o jednej zasadzie jaką jest wkładanie kubeczka do pochwy zawsze grubszą, owalną krawędzią  do góry. Do umiejętnego włożenia kubeczka w ten sposób służą metody na literę C i S oraz technika na rozwinięcie.

Na czym polega technika na literę C?

W przypadku tej techniki należy tak złożyć kubeczek, aby przybrał kształt litery C, pozwoli to na późniejsze rozwinięcie się kubeczka wewnątrz pochwy.

Sposób zakładania kubeczka menstruacyjnego zgodnie z metodą na literę S?

W przypadku metody na literę S także chodzi o odpowiednie zgięcia kubeczka przypominające tą literkę, co pozwoli na rozwinięcie się kubeczka już wewnątrz pochwy.

Na czym polega technika na rozwinięcie?

Użytkowniczki kubeczka posługują się również metodą na zwinięcie, która polega na zagięciu krawędzi pierścienia kubeczka jak najbardziej do środka i wsunięciu go do środka, co także pozwoli na jego rozwinięcie w środku.

Co dalej?

Przede wszystkim nie wolno się poddawać się przy pierwszej nieudanej aplikacji. Kubeczek zawsze można wyjąć ponownie i od nowa próbować założyć. Według zaleceń użytkowników ułatwieniem jest nawilżenie kubeczka, co pozwoli na głębokie umiejscowienie kubeczka w pochwie. Według doświadczonych kobiet aplikacja kubeczka przypomina zakładanie tamponu.

Jak wygląda oczyszczanie kubeczka?

Po użyciu kubeczka należy każdorazowo go zdezynfekować. Najprostszym sposobem jest umycie kubeczka wrzątkiem i wytarcie go jednorazowym ręcznikiem papierowym. Po umyciu kubeczka i zakończeniu menstruacji kubek należy przechowywać go w sterylnym miejscu(np. w etui). Kubeczek menstruacyjny należy także zawsze umyć:

 • przed pierwszym zastosowaniem,
 • na początku miesiączki oraz
 • po zakończeniu okresu.

f-jaguara-ladycup-day-night-black-kubeczek-menstruacyjny Kubeczek menstruacyjny- czym jest, jak wybrać i jak założyć?

Kubeczek menstruacyjny
Kliknij i sprawdź ceny!

Gdzie można kupić kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny to wciąż nowy produkt na rynku dla kobiet. Z tego powodu jego dostępność jest wciąż ograniczona. Na pewno każda zainteresowana kobieta może poszukać tego produktu w takich miejscach jak:

 • sklepy internetowe,
 • u producentów,
 • drogerie ekologiczne,
 • niektóre apteki.

Jaki kubeczek menstruacyjny wybrać?

W wyborze kubeczka menstruacyjnego należy zwrócić uwagę na jego twardość. Do wyboru są takie kubeczki menstruacyjne jak:

 • Soft, które są miękkie i sprężyste,
 • Classic, które przeznaczone są dla kobiet mających siedzącą pracę, pod względem miękkości znajduje się pomiędzy rodzajem Soft i Sport,
 • Sport, który został stworzony z myślą o kobietach aktywnie spędzających czas.

Źle dobrany kubeczek będzie przeciekał i uwierał. Natomiast nauka zakładania i wyjmowania może zająć nawet kilka cykli.

Jak postępować z kubeczkiem menstruacyjnym?

Z uwagi na fakt, że kubeczek menstruacyjny należy do przedmiotów higieny osobistej należy przestrzegać kilku podstawowych zasad. Do zaleceń tych zalicza się przede wszystkim zasada nie pożyczania kubeczka innym kobietom. Kolejne ważne zalecenie to brak potrzeby wyciągania kubeczka w trakcie każdorazowego wypróżniania się czy oddawania moczu. Należy również pamiętać, że kubeczek nie jest odpowiedni dla kobiet, które doświadczyły syndromu wstrząsu toksycznego (TSS). Ponadto należy mieć świadomość, że kubeczek menstruacyjny nie stanowi zabezpieczenia przed ciążą czy chorobami, które są przenoszone drogą płciową.

Jakie zalety niesie za sobą używanie kubeczka menstruacyjnego?

Użytkowniczki tego produktu podkreślają zalety stosowania kubeczka. Do podstawowych zalet kobiety zaliczają takie cechy jak:

 • niski koszt użytkowania na dłuższy okres czasu,
 • dobrze założony jest niewyczuwalny i szczelny,
 • wysoka troska o środowisko,
 • długi okres użytkowania jednego kubeczka,
 • korzystny wpływ na PH pochwy,
 • możliwość współżycia w trakcie miesiączki,
 • nie wymaga częstych wizyt w toalecie,
 • to alternatywa dla tamponów i podpasek,
 • jest zawsze pod ręką i nie trzeba robić zapasu na przyszłość(tak jak tampony czy podpaski).

Czy istnieją wady stosowania kubeczka menstruacyjnego?

Jak w przypadku każdego produktu także kubeczek posiada swoje wady, które zostały zauważone przez użytkowniczki. Przede wszystkim kubeczek może sprawiać kłopoty przy zakładaniu i opróżnieniu. Jednakże jest to wada możliwa do wyeliminowania dzięki praktyce. Często także wśród początkujących pojawia się kłopot z usunięciem kubeczka. W takim przypadku krew może szybko wypłynąć, ale na szczęście praktyka niweluje takie problemy. Z tych powodów dzięki nabytemu doświadczeniu wady kubeczka menstruacyjnego znikają. Tymczasem jeden kubeczek to nawet 10 lat użytkowania, co zapewnia oszczędności i komfort. Dodatkowo kobieta stosująca kubeczek nie produkuje odpadów higienicznych.

 

Kubeczek menstruacyjny- czym jest, jak wybrać i jak założyć?
5 (100%) 5 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.