Krzywa cukrowa metodą diagnostyczną – wyniki, normy i badanie

Krzywa cukrowa, inaczej doustny test obciążenia glukozą to badanie tolerancji glukozy przeprowadzane wśród osób z grupy ryzyka zagrożenia cukrzycą, przy nieprawidłowych badaniach stężenia cukru we krwi oraz u kobiet w ciąży. Badanie to warto przeprowadzić, ponieważ pozwala w sposób wiarygodny zdiagnozować stan przedcukrzycowy i cukrzycę utajoną, czyli taką, przy której poziom na czczo jest prawidłowy.

Wskazania do przeprowadzenia krzywej cukrzycowej

Krzywa glikemiczna przeprowadzana jest w przypadku podejrzenia cukrzycy lub gdy wyniki badania określającego stężenie cukru we krwi przekraczały określoną normę. Również wtedy, gdy badanie stężenia glukozy we krwi na czczo są prawidłowe, ale występują symptomy świadczące o cukrzycy. Wskazaniem jest również obciążenie genetyczne cukrzycą wynikające z wywiadu. Krzywa cukrową wykonuje się tez u osób, u których w poprzednim badaniu stwierdzono stan przedcukrzycowy, z chorobą układu sercowo-naczyniowego oraz u kobiet z zespołem policystycznych jajników. Badanie można przeprowadzać już u niemowląt i małych dzieci, a także u osób starszych.

Drugą grupą osób, do których skierowane jest to badanie, są kobiety ciężarne. W ich przypadku badanie przeprowadza się pomiędzy 24 a 28 tygodniem ciąży, by zdiagnozować cukrzycę ciążową. Jet to o tyle istotne, że cukrzyca ciężarnych stanowi poważną komplikację w ciąży i powinna monitorowana. Tak więc, jeżeli wyniki są nieprawidłowe i wskazują na istnienie cukrzycy, wówczas koniecznością staje się wizyta w poradni diabetologicznej i stosowanie się do zaleceń lekarskich.

Jak przygotować się do badania?

Test obciążenia glukozą jest badaniem bezbolesnym, lecz czasochłonnym. Należy zarezerwować sobie na niego około 3 godzin. Przed badaniem nie powinniśmy drastycznie zmieniać diety ani aktywności fizycznej. Zaleca się stosowanie normalnej, racjonalnej diety, z uwzględnieniem normalnej ilości węglowodanów oraz stosować normalny wysiłek fizyczny. Należy jedynie odstawić na kilka dni leki, które zaburzają gospodarkę węglowodanową, takie jak diuretyki, sterydy lub tabletki antykoncepcyjne.

Nie należy odstawiać żadnych leków na własną rękę, dlatego najlepiej poradzić się wcześniej lekarza. Na dobę przed badaniem nie powinno się palić papierosów ani pić alkoholu. Nie powinno się podchodzić do badania w czasie choroby, nawet podczas zwykłego przeziębienia lub złego samopoczucia, gdyż nasz stan może wpłynąć na wynik badania. Nie należy jeść na minimum 8 do 12 godzin przed zaplanowanym badaniem. W przypadku badania niemowląt, dzieci i osób starszych zaleca się spożycie wody lub niesłodzonej herbaty na 30 minut przed badaniem.

Jak wygląda badanie krzywej cukrowej?

Badanie krzywej glikemicznej wykonuje się rano na czczo, gdyż nawet niewielkie ilości spożytego pokarmu mogą mieć wpływ na końcowy wynik. Badanie krzywej cukrowej polega na kilkakrotnym pobraniu próbek krwi z żyły, w godzinnych odstępach czasu i na oznaczaniu w kolejnych próbkach stężenia glukozy w krwi. Najczęściej wykonuje się krzywą cukrową dwu punktową (niepełną) z użyciem 50 g glukozy lub pełną z użyciem 75 g glukozy, gdzie pomiar wykonuje się trzykrotnie. Krzywe cukrowe mogą być również dłuższe cztero, pięcio lub sześcio punktowe.

W przypadku krzywej cukrowej pełnej, po dotarciu do laboratorium zostanie wykonane oznaczenie poziomu cukru z krwi żylnej na czczo. Następnie zostanie przygotowany roztwór 75 g glukozy w 250-300 ml wody, który należy szybko wypić, najwyżej w ciągu 5 minut. Po godzinie od spożycia roztworu glukozy pobiera się drugą próbkę krwi do badania, a po kolejnej godzinie, trzecią próbkę krwi. Poziom glukozy, który wzrósł po wypiciu roztworu glukozy i pozostaje na wysokim poziomie przez 2 – 3 godziny, świadczy o istniejącej cukrzycy i jest wskazaniem do wizyty u diabetologa, który zajmie się dalszym leczeniem.

W przypadku krzywej cukrowej skróconej, która przeprowadza się w przypadku dzieci, po pobraniu próbki krwi na czczo i wypiciu roztworu z 50 g glukozy, wykonuje się kolejne badanie i ostatnie badanie po upływie godziny. Jest to badanie dwupunktowe.

Aby nie zafałszować wyniku, należy pamiętać, aby podczas badania siedzieć lub leżeć i nie podejmować aktywności fizycznej. Dlatego najlepiej zabrać ze sobą lekturę i czekać spokojnie w poczekalni, na wyniki badania.

Krzywa cukrowa – normy

Prawidłowe stężenie glukozy we krwi na czczo nie powinno przekraczać 100 mg/dl (5,6 mmol/l). Wartości w granicach od 100 do 125 mg/dl (5.6 – 6.9 mmol/l) sugerują stan przedcukrzycowy, a wynik równy lub wyższy od 126 mg/dl (7.0 mmol/l) na czczo, sugeruje cukrzycę.

W przypadku obciążenia glukozą wynik prawidłowy po dwóch godzinach wynosi 140 mg/dl (7.8 mmol/l). Za nieprawidłowy uważa się wartości od 140 do 199 mg/dl (7.8 – 11.0 mmol/l), a wyniki powyżej 200 mg/dl (11.1 mmol/l) po obciążeniu glukozą mogą oznaczać cukrzycę.

Jeżeli poziom glukozy we krwi na czczo jest równy lub niższy niż 92 mg/dl (5,1 mmol/l), a po obciążeniu glukozą równa się lub pozostaje niższy od 140 mg/dl oznacza to, że wynik jest prawidłowy. Wynik z próbki zebranej po dwóch godzinach, jeżeli jest wyższy od 153 mg/dl (8,5 mmol/l), może wskazywać na cukrzycę w ciąży.

Gdzie wykonać badanie?

Krzywa cukrowa wykonywana jest na zlecenie lekarza prowadzącego, internisty lub ginekologa. Jeżeli ma on podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia wówczas badanie wykonywane jest nieodpłatnie. W przypadku, gdy nie wykonujemy badania w przychodni, tylko w prywatnym laboratorium, wtedy jego cena uzależniona jest od rodzaju badania, czy jest to krzywa cukrowa pełna, skrócona, czy ciężarnych. Jej cena prywatnie waha się od 15 do 25 złotych.

Badanie krzywej cukrowej jest bardzo pomocne we wczesnym wykrywaniu cukrzycy oraz przy wykrywaniu cukrzycy ciążowej. Badania nie powinno się wykonywać na własną rękę, jednak w przypadku gdy zalecone zostało przez lekarza, warto zastosować się do zaleceń i przeprowadzić je, zwłaszcza gdy mamy niekorzystną historię chorobową i wskazania do badania, jak cukrzyca w rodzinie, nietolerancja glukozy czy zespół metaboliczny.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.