Krioterapia – leczenie zimnem, wskazania i przeciwwskazania

Jedną z najskuteczniejszych metod rehabilitacji i regeneracji tkanek jest krioterapia. Leczenie zimnem, czyli obniżanie temperatury tkanek pobudza je do działania. Ale też krioterapię można stosować jako wszechstronną metodę leczenia w dolegliwościach bólowych czy choćby dla relaksu i poprawy zdrowia psychicznego. Co prawda najczęściej wykorzystywana jest do leczenia bólu i kontuzji, ale można ją wykorzystać także w leczeniu schorzeń dermatologicznych i niektórych typów nowotworów. Krioterapia może być też ogólna lub miejscowa. A do tego wcale nie trzeba się od razu decydować na zabieg w temperaturze minus 130 stopni Celsjusza. Zabiegi krioterapii zaczynają się tak naprawdę w przedziale od plus 15 do minus 130 stopni, a to lekarz decyduje, jaka temperatura będzie odpowiednia.

Krioterapia – wykorzystanie zimna do leczenia

Krioterapia uznawana jest za jedną z najstarszych metod fizykoterapii. Leczenie zimnem było praktykowane już w średniowieczu, kiedy lodu i śniegu używano jako środków znieczulających. Przez wieki dziedzina ta rozwinęła się i umożliwia zarówno leczenie ogólne jak i miejscowe. Zabiegi krioterapii pomagają przywrócić sprawność czy ułatwić powrót do zdrowia, ale wiele osób korzysta z nich jako metody relaksacyjnej podczas zabiegów w SPA.

Obecnie najczęściej leczenie zimnem wykorzystuje się w reumatologii, neurologii, ortopedii, leczeniu oparzeń, przy zapaleniu żył i żylakach. Jednakże metoda ta stosowana jest również do dzisiaj jako metoda uśmierzania bólu. Może też obniżać napięcie mięśniowe oraz zmniejszać obrzęk. Stosowana jest też w dziedzinie medycyny estetycznej u osób, które walczą z nadwagą lub nawet otyłością oraz z cellulitem. Polecana jest też osobom z chorobami układu nerwowego, ponieważ działa tonizująco, poprawia samopoczucie, a także dodaje witalności, a nawet sił.

Wyróżnia się dwa główne rodzaje zabiegów:

  • krioterapię miejscową,
  • krioterapię ogólną.

Krioterapia miejscowa jest bardzo skuteczna w wypadku, gdy wyleczyć trzeba konkretne miejsce zmienione chorobowo. Do niego przykłada się aplikator wytwarzający bardzo niską temperaturę przez co zamraża się zawartość zmienionej chorobowo komórki i doprowadza do jej obumarcia. Nadaje się do leczenia dermatologicznego zmian skórnych i łagodnych, i złośliwych, ale też do leczenia zmian błon śluzowych. Może też być z powodzeniem stosowana do leczenia kontuzji np. kolana.

Z kolei krioterapia ogólna to zabieg przeprowadzany w komorze w temperaturze minus 120 stopni Celsjusza. Do komory wchodzi się w kostiumie kąpielowym, rękawiczkach, skarpetkach, nausznikach i specjalnych chodakach, a także maseczce chroniącej twarz. Pierwszy zabieg trwa minutę, jednak kolejne mogą trwać do 3 minut. A po zabiegu przeprowadzana jest jeszcze kinezyterapia pod okiem fizjoterapeuty, która trwa pół godziny. Zwykle lekarz zaleca wykonanie serii zabiegów składającej się z 10-14 wejść do komory krioterapii.

Dlaczego krioterapia działa?

Można się zastanawiać dlaczego krioterapia działa, ponieważ w Polsce dość często jest zimno, temperatura zimą spada nawet do minus 30 stopni Celsjusza, a mimo to nie jesteśmy idealnie zdrowi. Krioterapia jednak wykorzystuje naturalne reakcje obronne organizmu na zimno. Te zachowania, jeśli są prawidłowe przywracają równowagę funkcjonowania w całym ciele. Między innymi gwałtownie zwężają się naczynia krwionośne w tkankach, ponieważ organizm broni się przed utratą ciepła. Przepływ krwi spowalnia, a więc tkanki są gorzej zaopatrywane w tlen i składniki odżywcze, ale też sama przemiana materii w organizmie spada. Jednak trwa to tylko moment, a potem organizm zaczyna się bronić i rozszerza naczynia krwionośne.

Zimno bardzo dobrze pobudza układ hormonalny i immunologiczny. W niskiej temperaturze wydziela się endorfina, która w ludzkim ciele działa jako naturalny środek przeciwbólowy. Zmniejsza się też napięcie mięśniowe, co również może przyczynić się do zmniejszenia dolegliwości bólowych czy poprawić ruchomość. We krwi krążą aktywniej substancje przeciwzapalne, a przede wszystkim sama krew dociera do wszystkich miejsc, w których panuje zawsze stała temperatura jak jama brzuszna, klatka piersiowa czy czaszka. Przebywanie w komorze krioterapii powoduje więc pobudzenie naturalnych mechanizmów ciała do walki ze schorzeniami.

Wskazania do zabiegów w komorze krioterapii

Wskazań do zabiegu jest wiele. Jednak za każdym razem decyzję o zabiegu podejmuje lekarz, który upewnia się, że nie ma przeciwwskazań do wejścia do komory czy też miejscowego zabiegu. Ogólnym wskazaniem do terapii są dolegliwości bólowe, w tym nerwobóle i kontuzje sportowe. Także przy łagodnych podrażnieniach nerwów i zespołach uciskowych jak pośladkowe zespoły uciskowe, nerwiak podbrzusza czy podrażnienie nerwów między żebrami (na przykład powikłanie po półpaścu) ta terapia jest zalecana.

Ponadto krioterapia pomaga w leczeniu zapalenia mięśni, stawów i ścięgien, przy gorączce reumatycznej, zespołach bólowych kręgosłupa w tym nerwu kulszowego, przy reumatyzmie tkanek miękkich, przy skurczach i obrzękach spowodowanych inwazyjnymi zabiegami chirurgicznymi, a także przy bolesnych bliznach powstających po operacjach. Można także z powodzeniem stosować krioterapię na schorzenia neurologiczne między innymi niedowłady, chorobę Parkinsona, rozsiane zapalenie mózgu i rdzenia kręgowego czy ostre zapalenie nerwów. Również przy reumatoidalnym zapaleniu stawów i gościecu łuszczycowym ta forma leczenia sprawdzi się znakomicie.

Jednakże krioterapia sprawdzi się też przy kontuzjach jak zwichnięcia, uszkodzenia stawów kolanowych czy przy profilaktyce osteoporozy. Przydatna jest także u osób z zespołem bolesnego barku czy nawet chorujących na stwardnienie rozsiane. Może też być pomocne w leczeniu przemęczenia i depresji, oraz stosowane jako zabieg odnowy biologicznej, gdyż wspomaga usuwanie toksyn i spowalnia proces starzenia się skóry.

Jakie są przeciwwskazania do krioterapii?

Niestety tych też jest sporo. Przede wszystkim to lekarz na podstawie przeprowadzonych wcześniej badań i konsultacji decyduje czy chory kwalifikuje się do takiej formy terapii. Ale nawet jeśli lekarz ją zaleca nie oznacza to, że każdy może wejść do komory krioterapii. Przede wszystkim osoby, które cierpią na klaustrofobię lub mają obawy przed przebywaniem w małych pomieszczeniach nie powinny decydować się na krioterapię ogólną. Także osoby, które w stresie pocą się nie powinny korzystać z komory, ponieważ pierwsze wejście, zwłaszcza gdy zabieg nie był wcześniej wykonywany może właśnie powodować stres, a to doprowadzi ciało do nadpotliwości co z kolei spowoduje, że pot zamieni się w grudki lodu i choremu będzie jeszcze bardziej zimno i nieprzyjemnie.

Z medycznych przyczyn z tej formy terapii są wykluczone osoby z zaburzeniami krążenia, problemami oddychania czy zmianami ropnymi i zapalnymi na skórze, oraz pacjenci w ciężkim stanie klinicznym. Zaostrzona astma, ciężkie schorzenia dróg oddechowych czy zaburzenia rytmu serca lub nawet zapalenie mięśnia serca to również przeciwwskazania do terapii z użyciem ekstremalnie niskich temperatur. Także osoby z niedokrwistością, wadami serca, dusznicą czy niedoczynnością tarczycy, a więc pacjenci źle tolerujący zimno, które powoduje u nich zaburzenia nie mogą skorzystać z tej formy leczenia. Również dzieci do 10 lat oraz osoby starsze niż 65 lat nie powinny przebywać w komorze krioterapii. Niestety także osoby chorujące na nowotwór lub po niedawnych przeszczepach narządów i tkanek nie mogą wziąć udziału w takiej formie terapii.

Przy krioterapii miejscowej również jest kilka przeciwwskazań. Przede wszystkim osoby chore w dniu zabiegu, mające stan gorączkowy powinny przełożyć zabieg na inny dzień. Osoby mające odmrożenia, chorujące na immunosupresję, nadciśnienie krwi, zaawansowaną angiopatię, niedokrwistość czy chorobę wieńcową nie będą mogły mieć przeprowadzonego zabiegu. Kobiety w ciąży również nie mogą korzystać z krioterapii, choć przeprowadzenie terapii wcześniej nie ma wpływu na potencję czy zajście w ciążę.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.