Krew w moczu – jakie są jej przyczyny i co może oznaczać?

Niezależnie od częstości występowania oraz objawów towarzyszących, krew w moczu zawsze budzi lęk o nasze zdrowie. Jakie są możliwe przyczyny niniejszego zjawiska i jakie badania należy wykonać w celu ustalenia sposobu jego leczenia? Odpowiedzi na te oraz inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.

Krwiomocz – jak go rozpoznać?

Krew w moczu (znana również jako krwiomocz lub hematuria) jest objawem, który może pojawić się w różnych okolicznościach zarówno u młodszych, jak i starszych osób. Zdarza się, iż pojawia się on jednorazowo, ale nawet w takim przypadku nie należy go ignorować. Niniejszy objaw może być zwiastunem wielu chorób związanych z układem moczowym, w tym: powszechnej kamicy nerkowej, zapalenia pęcherza, a nawet nowotworów nerek.

Krew w moczu możemy podzielić na dwa typy:

 • Po pierwsze. krwiomocz o charakterze makroskopowym: taki, którego obecność z łatwością możemy stwierdzić na podstawie wyglądu wydalanego moczu;
 • Po drugiekrwiomocz o charakterze mikroskopowym: taki, którego obecność możemy stwierdzić wyłącznie za pośrednictwem badania laboratoryjnego.

Uwaga! Ciemnie, czerwonawe zabarwienie moczu nie zawsze musi świadczyć o obecności w nim krwi. Czasami kolor moczu zmienia się pod wpływem spożywanych pokarmów, na przykład buraków lub rabarbaru.

Krew w moczu – możliwe przyczyny

Krwiomocz może być wywołany niezliczoną ilością czynników, które często powiązane są z występowaniem określonych zaburzeń czynności naszego organizmu. Niemniej jednak, wśród najczęstszych przyczyn odpowiedzialnych za wywoływanie niniejszego objawu możemy wyróżnić:

 • Stany zapalne w obrębie układu moczowego;
 • Zaburzenia czynności i choroby nerek;
 • Zmiany nowotworowe;
 • Choroby gruczołu krokowego; oraz
 • Endometriozę.

Stany zapalne w obrębie układu moczowego

Powszechne choroby układu moczowego (w tym zapalenie pęcherza) oprócz krwiomoczu wywołują często inne objawy, takie jak: ból podczas oddawania moczu, uczucie uporczywego parcia na pęcherz, zwiększoną częstość oddawania moczu oraz podwyższenie temperatury ciała i ogólne osłabienie organizmu.

Zaburzenia czynności i choroby nerek

Istnieje wiele zaburzeń prawidłowych czynności nerek, które mogą przyczynić się do wywołania krwiomoczu. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Kamicę nerkową: powszechne zaburzenie objawiające się nagłym bólem o charakterze kolkowym. W przebiegu niniejszej choroby, pacjentom często towarzyszą nudności a nawet wymioty. Nieleczona kamica nerkowa prowadzi do zablokowania dróg moczowych, a tym samym bezmoczu, który w konsekwencji przyczynia się do niewydolności nerek.
 • Gruźlicę nerek: charakteryzującą się niespecyficznymi objawami obejmującymi podwyższenie temperatury ciała oraz bóle zlokalizowane w dolnej części pleców. Ponadto, chorym w przebiegu niniejszej choroby towarzyszy ból oraz pieczenie podczas oddawania moczu, jak i uporczywe uczucie parcia na pęcherz.
 • Zaburzenia czynności kłębuszków nerkowych: wywołane licznymi nieprawidłowościami. W wyniku powyższej choroby pacjentom może towarzyszyć podwyższenie ciśnienia tętniczego, zmiana barwy moczu oraz obrzęki (zwłaszcza kończyn dolnych).
 • Torbielowatość nerek: w przebiegu, której pacjentom towarzyszą takie objawy, jak: silny ból w okolicy lędźwiowej, ból brzucha oraz podwyższone ciśnienie krwi.
 • Martwicę brodawek nerkowych: diagnozowaną zazwyczaj u osób zmagających się z problemem cukrzycy typu II oraz uzależnieniem od substancji przeciwbólowych.
 • Zawał nerki: to specyficzne zaburzenie, które objawia się za pośrednictwem gwałtownego bólu w dolnej części pleców. Ponadto, pacjentom towarzyszą takie objawy jak: nudności, a nawet wymioty, gorączka oraz krwiomocz i/lub białkomocz.

Zmiany nowotworowe

Za powstawanie krwi w moczu odpowiedzialne mogą być również liczne nowotwory układu moczowego, w tym: pęcherza moczowego, cewki moczowej, prostaty, moczowodu oraz nerek. Powyższe schorzenia diagnozowane są najczęściej w grupie osób po 50 roku życia, a czynnikami zwiększającymi ryzyko ich wystąpienia są między innymi:

 • Obecność nowotworów w historii chorób rodzinnych;
 • Długotrwałe narażenie na działanie promieniowania lub środków chemicznych; oraz
 • Wieloletnie palenie papierosów.

Ponadto, krew w moczu może być obecna w przebiegu innego nowotworu znanego, jako guz Wilmsa. Niniejsza choroby jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem nerek wśród dzieci. Do charakterystyczny objawów powyższego zaburzenie należą między innymi:

 • Zwiększenie obwodu brzucha;
 • Zwiększenie ciśnienia tętniczego;
 • Silne bóle brzucha oraz wymioty;
 • Uporczywe stany zapalne w obrębie dróg moczowych;
 • Podwyższenie temperatury ciała.

Choroby gruczołu krokowego

Krew w moczu może pojawić się również w wyniku chorób prostaty. Wśród nich możemy wyróżnić:

 • Zapalenie gruczołu krokowego, którego głównym objawem są trudności związane z oddawaniem moczu;
 • Rozrost gruczołu krokowego, w wyniku którego dochodzi do wyraźnego powiększenia gruczołu krokowego.

Endometrioza

W przypadku niniejszej choroby, ogniska endometriozy występujące w obrębie układu moczowego, mogą odpowiedzialne być nie tylko za wywoływanie krwiomoczu, ale również za takie objawy jak: silny ból brzucha w czasie oddawania moczu, uczucie uporczywego parcia na pęcherz, nietrzymanie moczu oraz częstomocz.

Inne możliwe przyczyny

Obecność krwi w moczu może również zostać wywołana przez:

 • Obecność ciała obcego w drogach moczowych;
 • Niedawno przebyte urazy oraz zabiegi w obrębie układu moczowego, w tym złamanie prącia;
 • Niedawno przebyte, silne infekcje charakteryzujące się bardzo wysoką gorączką;
 • Obecność pasożytów w drogach moczowych;
 • Choroby przenoszone drogą płciową, w tym rzeżączkę, chlamydiozę oraz drożdżycę;
 • Zespół bólu lędźwiowego.

Uwaga! Występowanie krwiomoczu może również związane być z zażywaniem specyficznych leków o działaniu przeciwzakrzepowym.

Krew w moczu – diagnoza i badania

W celu diagnozy jednego z powyższych zaburzeń, należy udać się na konsultację do gabinetu urologa lub nefrologa. Podczas standardowej wizyty lekarz zaleca swoim pacjentom wykonanie podstawowych badań moczu oraz krwi, dzięki którym możliwe będzie jednoznaczne stwierdzenie obecności świeżych erytrocytów w wydalanym moczu. Ponadto, specjalista może wykonać badania obrazowe układu moczowego, w tym USG, RTG, a nawet tomografię. W niektórych przypadkach zalecane jest również wykonanie cystoskopii, dzięki której możliwe jest dogłębne zbadanie dróg moczowych pacjenta.

Krew w moczy – leczenie

W przypadku dostrzeżenia u siebie krwiomoczu należy jak najszybciej udać się na konsultację specjalistyczną, której głównym celem jest ustalenie przyczyny niniejszej dolegliwości. Dzięki temu, możliwe będzie dobranie odpowiedniego leczenia.  W przypadku chorób o podłożu zapalnym, częstym rozwiązaniem okazuje się podanie antybiotyków doustnych o działaniu przeciwbakteryjnym. Natomiast, w przypadku kamicy nerwowej, krwiomocz najczęściej ustępuje wraz z wydaleniem kamieni z dróg moczowych. W przypadku innych zaburzeń, na przykład nowotworów układu moczowego, konieczne jest zastosowanie innych, dostosowanych do wymagań pacjenta technik terapeutycznych.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.