Kiedy należy sadzić tulipany?

Tulipany to pełne uroku kwiaty, które podobają się właściwie każdemu, nawet mężczyzną. Chociaż ojczyzną tych pięknych kwiatów jest Holandia i to właśnie ona jest głównym producentem tych produktów, to jednak z powodzeniem możemy wyhodować sobie własne, przepiękne tulipany, którymi obdarować możemy na przykład ukochaną. Jakkolwiek jednak jest z tym nieco zachodu i powinno się wiedzieć chociażby podstawowe rzeczy odnośnie hodowli tych kwiatków. Przede wszystkim należy jednak wiedzieć, kiedy sadzić tulipany, gdyż temat ten także jest niesłychanie ważny i może okazać się wręcz kluczowym czynnikiem, dzięki któremu nasze kwiaty będą olśniewały swoim blaskiem i urokiem każdego, kto tylko je zobaczy. Jeżeli chcesz się dowiedzieć więcej o uprawie tych przepięknych roślin to koniecznie przeczytaj dalszą część artykułu.

Kiedy należy sadzić tulipany?

Chociaż szkół uprawy tulipanów jest kilka, zaś gdybyśmy spytali o to rodowitych Holendrów to zapewne rozbolałaby nas głowa, to jednak okazuje się, że cebulki tulipanów najlepiej jest sadzić w okresie od początku września do połowy października. Dłuższe zwlekanie z tym faktem sprawi, że w efekcie cebulki będą miały mniej czasu, aby przyszłe tulipany mogły się ukorzenić przed nadejściem zimy. Jeśli jednak chodzi o odpowiedź na pytanie kiedy sadzić tulipany to właśnie okres wrześniowo-październikowy jest zdecydowanie najlepszy. Inną ważną kwestią jest to, aby tulipany sadzić niemal natychmiastowo po zakupie cebul. Dzięki temu uchronimy je przed nadmiernym przesuszeniem lub zgniciem. Przechowanie cebulek, o ile jest to konieczne, powinno się wykonać następująco. Należy umieścić je w drewnianej skrzynce i przesypać suchym piaskiem lub trocinami. Chłodne miejsce przechowywania zapewni cebulkom nawet kilka tygodni odpoczynku przed sadzeniem, zatem jest to niewątpliwie niezły sposób.

Gdzie sadzić tulipany?

Jeżeli chodzi o stanowisko potrzebne do sadzenia tulipanów, które pozwoli im na prawidłowy wzrost i obfite kwitnienie, to powinno być wystarczająco nasłonecznione. Najlepiej kwiaty te bowiem rosną w pełnym słońcu. Równie dobrze jednak możemy posadzić je pod koronami drzew. Dzięki temu liście dadzą im zacienioną powierzchnię kiedy tulipany zdążą przekwitnąć. Jednak wybieranie miejsc zacienionych w efekcie będzie skutkowało słabym kwitnieniem oraz wydłużaniem się łodyg w stronę słońca, co sprawi, że kwiaty będą się brzydko układały.

Niezmiernie ważny jest także dobór odpowiedniej gleby dla tulipanów. Przede wszystkim ma być ona żyzna i przepuszczalna z tego powodu też odpada ciężka, gliniana ziemia. Gleba powinna ponadto zostać przekopana przy pomocy wideł na głębokość mniej więcej 20 cm, co pozwoli na jej odpowiednie spulchnienie. Nie ma tu miejsce na zostawienie jakiejkolwiek trawy, kamieni, korzeni czy innych chwastów. Bryłki ziemi muszą być rozkruszone, a w razie posiadania nieprzyjaznej gleby warto dodać nieco ziemi kompostowej, zaś w przypadku gliny najlepiej sprawdzi się piasek. Takie podłoże wystarczy już tylko grabić i pozostawić następnie ziemię, by sama zdążyła się nieco ubić.

Ważną zasadą jest to, by cebulki tulipanów sadzić w grupach liczących od kilku do nawet kilkunastu sztuk. Nasadzenia powinny charakteryzować się naturalnością – w rzędach wyglądają okropnie. Przed wkopaniem cebul w ziemię warto położyć je na glebie i ocenić wygląd przyszłych rabatów. Tulipany po urośnięciu powinny zachowywać około 10-15 cm odległości między sobą. Przenikanie się kolorów różnych odmian i mieszańców o innym terminie kwitnienia w efekcie pozwoli nam cieszyć się ich pięknych wyglądem nawet od końca marca do końca maja.

Piękne kwiaty dzięki wyborze zdrowych cebulek

Niezwykle ważne w uprawie tulipanów jest to, by do sadzenia wybierać jedynie sztuki zdrowe. Nie mają prawa posiadać one jakichkolwiek oznak zepsucia, uszkodzeń czy zgnicia, gdyż w przeciwnym razie takie egzemplarze mogłyby wyrządzić poważne szkody całej uprawie. Najlepiej więc zaopatrywać się w cebulki od połowy sierpnia, bowiem całkiem dorodne i zdrowe przedstawicielki można nabyć już od 50 groszy za sztukę. Jeśli chodzi o pytanie kiedy sadzić tulipany to mimo, iż odpowiedź na nie znalazła się już wcześniej, to jednak warto pamiętać, że gdy zakupimy tulipany w sierpniu to warto poczekać na okres wrześniowo-październikowy lub też po prostu zakupić cebulki właśnie w tym okresie. Cebulki z poprzednich lat zaś należy przed sadzeniem odpowiednio zaprawić, czyli najlepiej wymoczyć je w roztworze wody z fungicydem. Jeśli zaś nie jest się zwolennikiem środków chemicznych to istnieją również dobrego rodzaju środki biologiczne. Oczywiście wielbiciele metod tradycyjnych mogą spróbować uprawy bez żadnych dodatków i wcale nie jest powiedziane, że będzie ona w jakimkolwiek stopniu gorsza od pozostałych możliwości.

Złote rady przy sadzeniu tulipanów

Chociaż odnośnie tulipanów dowiedzieliście się już całkiem dużo, także kiedy sadzić tulipany. Wciąż pozostaje jednak pewna kwestia, czyli różnego rodzaju rady od wieloletnich hodowców tych konkretnych kwiatów, dzięki którym to każda uprawa stanie się znacznie ładniejsza i przede wszystkim łatwiejsza w pielęgnacji. Na przykład warto wiedzieć, że cebulki trzeba sadzić pionowo, spiczastą końcówką do góry oraz że nie można sadzić ich zbyt płytko, gdyż przez to najprawdopodobniej nie wyrosną tak, jak byśmy tego chcieli. Do sadzenia cebul najlepiej jest użyć odpowiedniej sadzarki, którą można zakupić w dobrych sklepach ogrodniczych. Przedmiot ten pozwala bowiem na wykrawanie w podłożu dołka dla każdej cebulki z osobna. Po posadzeniu cebulek należy przykryć je ziemią i następnie ją uklepać. Podlewanie zaś powinno następować przy pomocy konewki z sitkiem. Aby zabezpieczyć cebulki na pierwsze mrozy, warto wierzchnią warstwę gleby przykryć suchymi liśćmi bądź korą sosnową. Po posadzeniu warto zaznaczyć miejsce, w którym znajduje się cebulka przy pomocy patyczka lub plastikowej etykietki z nazwą, kolorem oraz terminem kwitnienia. Nasza pamięć nierzadko szwankuje, a dzięki temu zabiegowi będziemy zawsze posiadali wszelkie informacje pod ręką.

Kiedy należy sadzić tulipany?
Oceń artykuł!
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.