Kawa bezkofeinowa – czy warto ją pić i czym się różni od tradycyjnej kawy

Kawa bezkofeinowa – czy warto ją pić i czym się różni od tradycyjnej kawy
5 (100%) 5 votes

W dobie życia na pełnych obrotach wciąż poszukujemy lepszego sposobu na obudzenie niż zwykły budzik. Na świecie wypija się miliony filiżanek kawy niezależnie od pory dnia. Najchętniej pijemy je przed południem aby skutecznie podnieść poziom energii po ciężkich dniach pracy. Jednak kawa ma niewątpliwie negatywny wpływ na nasze zdrowie. Niemal dwieście lat temu pewien naukowiec postanowił odszukać substancję pobudzającą w kawie czyli kofeinę, to jemu zawdzięczamy kawę bezkofeinową, która produkowana jest dzisiaj na skalę przemysłową. Czy jednak jest ona tak samo skuteczna jak klasyczna kawa? Czy może jest zdrowsza? Odpowiedź na te i wiele innych pytań znajdziesz poniżej!

Kawa bezkofeinowa a kawa zbożowa

Kawa bezkofeinowa powstaje z ziaren tradycyjnej kawy jednak przy użyciu różnych metod wypłukiwana jest z niej kofeina, dzięki czemu jest ona jej pozbawiona i osoby o nietolerancji kofeiny mogą ją pijać ciesząc się niemal tym samym smakiem co kawy tradycyjnej. Wbrew wielu opiniom kawa bezkofeinowa a kawa zbożowa lub też kawa z cykorią, to zupełnie różne rzeczy, których nie powinniśmy mylić! Kawa zbożowa nie zawiera w sobie ani grama substancji pobudzającej, którą jest kofeina, główną różnicą jest surowiec z którego jest wytwarzana, a są nim zboża a nie ziarna kawy, dlatego też mają one ze sobą niewiele wspólnego, zaledwie kolor.

Uważaj! Kawa w ciąży

Kawa bezkofeinowa jest lepszym rozwiązaniem w ciąży oraz podczas karmienia piersią niż tradycyjna kawa ze względu na ilość kofeiny w niej zawartej!

Jak działa kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa nie działa specjalnie pobudzająco, co gorsza badania prowadzone na osobach, które miały pić kawę bezkofeinową przez około 3 miesiące miały znacznie gorsze wyniki krwi niż osoby pijające kawę z pełną zawartością kofeiny! Wszystko wskazuje na to, że zły wpływ na nasz organizm ma nie tyle sama kofeina co pełen skład ziaren kawy, które niewątpliwie wpływają zbawiennie na nasze problemy ze wstawaniem. Mimo to kawa bezkofeinowa jest dla tych, którzy kochają smak kawy, a nie mogą sobie na nią pozwolić ze względu na na przykład nietolerancję kofeiny, wtedy filiżanka takiej kawy od czasu do czasu nikomu nie zaszkodzi!

Ilość kofeiny w kawie bezkofeinowej

Ze względu na wytwarzanie kawy bezkofeinowej z tych samych ziaren kawy co klasycznie, ma ona pewną zawartość kofeiny, której nie sposób wypłukać, ponieważ takie działania są wykonywane w celu produkcji kawy bezkofeinowej. Już trzy filiżanki mocnej kawy bez kofeiny mogą mieć zawartość kofeiny zwykłej kawy jednak z mniejszej objętości filiżanki. Nie jest to dobra informacja dla osób z nietolerancją. Dlatego też należy pamiętać i liczyć ilość wypijanej kawy niezależnie od tego czy jest ona bezkofeinowa czy też klasyczna. Jeżeli cierpimy na silną nietolerancję to nawet jedna filiżanka może być niebezpieczna, ponieważ według ustalonych norm może ona zawierać od 1 do 5mg kofeiny na porcję.

Powstawanie kawy bezkofeinowej

Powstawanie kawy bezkofeinowej to niezwykle skomplikowany i trudny sposób. Wypłukanie kofeiny z ziaren kawy możliwe jest przy użyciu trzech sposobów. Najbardziej neutralnym dla samych ziaren jest wypłukiwanie poprzez wodę niezawierającą kofeiny, jednocześnie jest to najsłabsza metoda. Drugim sposobem jest zastosowanie gazów nadkrytycznych po uprzednim rozpulchnieniu ziaren wodą, aby łatwiej było wydobyć kofeinę. Ostatnim i najczęstszym sposobem jest zastosowanie chemicznego rozpuszczalnika, dzięki niemu otrzymuje się kawę o najniższej ilości kofeiny jednocześnie o wątpliwej jakości oraz niepolecanej ze względu na zdrowie.

Zdrowie a częste picie kawy bezkofeinowej

Kawa bezkofeinowa jak już było wspomniane zawiera w sobie znikome ilości kofeiny, które w dużej ilości wypitych filiżanek i tak mogą być niebezpieczne dla osób z nietolerancją. Co więcej naukowcy zauważyli znacznie większy negatywny wpływ kawy bezkofeinowej na ludzki organizm niż kawy tradycyjnej. Możliwe, że jest to spowodowane sposobem w jaki kofeina zostaje wypłukana z ziaren, a mianowicie chemicznym rozpuszczalnikiem. Nie wątpliwie jednak zbyt częste jej picie, jak zostało dowiedzione, podwyższa zły cholesterol, a do tego może powodować zaburzenia metabolizmu co jest istotne przy problemach z wagą.

f-cafe-michel-kawa-ziarnista-bezkofeinowa-arabica-etiopia-fair-trade-bio-1kg Kawa bezkofeinowa – czy warto ją pić i czym się różni od tradycyjnej kawy

Cafe Michel Kawa Ziarnista Bezkofeinowa

Kliknij i sprawdź ceny!

Kto powinien unikać kawy bezkofeinowej

  • osoby z problemami z cholesterolem
  • osoby z chorobami serca
  • osoby z problemami z prawidłowym metabolizmem
  • w dużych ilościach osoby z nietolerancją kofeiny
Pamiętaj! Kofeina w kawie

Kawa bezkofeinowa nie jest zupełnie pozbawiona kofeiny – 5 filiżanek kawy bezkofeinowej odpowiada tradycyjnej filiżance kawy.

Dla kogo kawa bezkofeinowa

Kawa bezkofeinowa powstała jako potencjalnie zdrowszy zamiennik tradycyjnej kawy, która wypłukuje magnez z organizmu, obciąża żołądek czy wątrobę. Prawdą jest jednak, że ten zamiennik jest najlepszą metodą na kawę dla osób z lekką nietolerancją kofeiny. Może być też zamiennikiem kawy przed snem, kiedy mamy na nią ochotę ale nie chcemy aby zbytnio nas pobudziła. Dodatkowo polecana jest kobietom w ciąży, gdyż nieznany jest dokładny wpływ kofeiny na płód, jednak szacuje się, że może mieć ona dosyć poważny wpływ. Z tego powodu kobietom w ciąży oraz karmienia piersią radzi się aby odstawiły klasyczną kawę, a jeżeli mają zachciankę na kawę to lepiej sięgnąć po kawę bezkofeinową.

Zdrowszy zamiennik – kawa zbożowa i kawa z cykorią

Jeżeli jednak chcielibyśmy się zdrowo odzywać i odstawić kawę to najlepszym rozwiązaniem będzie zastąpienie codziennej kawy filiżanką kawy zbożowej lub kawy z cykorią. O ile kawa zbożowa niespecjalnie pobudza, o tyle cykoria jest w stanie nieco wzmocnić efekt pobudzenia. Należy również pamiętać, że nawet jeżeli odczuwamy efekt pobudzenia, to jest to najczęściej efekt psychologiczny spowodowany podobieństwem smaku lub faktem wypicia podobnego napoju o godzinie o której zwykle pijamy kawę. Często jest to również nazywane efektem placebo lub też warunkowania, który może się utrzymać przez krótki czas.