Kasztanowiec – właściwości zdrowotne

Kasztanowiec zwyczajny najczęściej jest wykorzystywany w ziołolecznictwie. Drzewo pochodzi z Grecji, południowej części Azji mniejszej, Iranu oraz Bałkanów. Ze względu na odpowiednie warunki jest uprawiany w Polsce, przede wszystkim jako drzewo ozdobne, sadzone w parkach, zazwyczaj wzdłuż dróg i alei. Kasztanowiec zwyczajny jest mylony z kasztanem. Nasiona kasztanowca są trujące do spożycia. Natomiast w wersji przetworzonej stanowią skuteczne lekarstwo na problemy z żyłami oraz innymi schorzeniami. Surowcem leczniczym jest kora z młodych gałązek kasztanowca, zbiera się ją w czasie wiosny i suszy w suszarniach w temperaturze do 40°C. Z kolei w czerwcu zbiera się białe kwiaty kasztanowca, które następnie są suszone w zacienionym i przewiewnym miejscu. Najbardziej wartościowe, niedojrzałe owoce kasztanowca zbiera się w lipcu. W ziołolecznictwie wykorzystuje się również nasiona oraz liście kasztanowca. Nasiona, czyli kasztany zbieramy jesienią i suszymy w suszarniach w temperaturze do 60°C.

Kasztanowiec zwyczajny – zastosowanie

Kasztanowiec zwyczajny jest stosowany do wyrobu: maseczek, kremów, toników i innych preparatów przeznaczonych do cery naczynkowej. Ponadto można go znaleźć w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, gdyż poprawia napięcie. Z kolei w kuchni kasztanowiec służy do produkcji win i nalewek. Nalewki z kasztanów można używać do nacierania ciała w bólach stawów i przy cellulicie. Nasiona kasztanowca zawierają escynę, która ma zastosowanie przeciwzapalne i przeciwobrzękowe. Używamy go również przy problemach z naczyniami, gdyż wzmacnia je, poprawia ich elastyczność, zapobiega pękaniu przy niewielkich urazach, zmniejsza ich przepuszczalność i obrzęki. Pomaga przy stanach zapalnych w żyłach i żylakach odbytu. Ponadto zapobiega tworzeniu się zakrzepów wewnątrznaczyniowych. Również w przewodzie pokarmowym wyciąg z kasztanowca działa przeciwzapalnie i reguluje rozwój flory bakteryjnej. Poleca się go przy: biegunkach, braku łaknienia, skurczach jelit i chorym z cukrzycowymi uszkodzeniami naczyń. W sytuacji urazów, stłuczeń lub zapaleń pomaga wyciąg z kasztanowca pozyskiwany z nasion i kwiatów. Stosuje się go również w oparzeniach, odmrożeniach, zapaleniach żył i owrzodzeniach. W medycynie ludowej nasiona kasztanowca wkładano do pościeli. Pomagają one na problemy ze stawami i reumatyzmem.

Kasztanowiec zwyczajny – właściwości

Kasztanowiec zwyczajny zawdzięcza swoje właściwości zawartości flawonoidów, garbników, kumaryn, karotenoid oraz escyny. Wspólnie związki te mają działanie:

  • przeciwzapalne;

  • przeciwobrzękowe;

  • wzmacniające naczynia;

  • regulujące nadmierne krwawienie.

Każdy element kasztanowca posiada substancje wartościowe dla ludzkiego organizmu. W białych kwiatach kasztanowca, korze, niedojrzałych owocach, nasionach, oraz liściach znajdują się saponiny triterpenowe, z których najważniejsza jest escyna. Ponadto w nasionach występują: cukry, skrobia, karotenoidy, sterole i związki mineralne. Najbardziej cenionymi składnikami dla przemysłu farmaceutycznego i kosmetycznego, ze względu na wysokie stężenie tych składników są kwiaty i kora kasztanowca.

Kasztanowiec na żylaki

Dzięki escynie znajdującej się w kasztanowcu dochodzi do blokowania stanów zapalnych, które niszczą śródbłonek w naczyniach krwionośnych. Również zwiększa się napięcie ścian żył, które zapobiega ich rozciągnięciu i deformacji, co hamuje powstawanie żylaków. Wyciąg z kasztanowca zawierają popularne środki przeciwdziałające żylakom. Stosuje się je w postaci: maści, żeli, kremów oraz tabletek.

Kasztanowiec w walce z cerą naczynkową

Escyna hamuje aktywność enzymów działających destrukcyjnie na ścianki naczyń włosowatych. Dzięki temu uszczelnia je, poprawia elastyczność i zwiększa odporność na rozszerzanie się i pękanie. Dodatkowo uszczelniająco i przeciwzapalnie działają flawonoidy oraz kumaryna. Dlatego wyciąg z kasztanowca jest składnikiem toników, kremów oraz maseczek przeznaczonych do pielęgnacji cery naczynkowej, na której pojawiają się tzw. pajączki. Wyciągi z kasztanowca mają również zastosowanie w kosmetykach do cery dojrzałej i wiotczejącej, gdyż poprawiają jej napięcie i zwężają pory.

Kasztanowiec na poprawę krążenia krwi

Escyna i flawonoidy opóźniają krzepnięcie krwi, zmniejszają jej lepkość i rozrzedzają ją. Z tego względu poprawie ulega przepływ krwi w naczyniach żylnych i nie powstają zakrzepy wewnątrz naczyń. Ponadto poprawia się krążenie obwodowe i ukrwienie wszystkich narządów, a zwłaszcza skóry. Leki z kasztanowca stosowane wewnętrznie pomagają w leczeniu hemoroidów, zastojów żylnych, zakrzepowego zapalenia żył, zaburzeniach w ukrwieniu tkanek objawiających, czyli bolesnością, uczuciem zimna, mrowieniem oraz kurczami mięśni.

Kasztanowiec na obrzęki i krwiaki

Jak już wcześniej wspomniano substancje czynne z kasztanowca uszczelniają ściany naczyń krwionośnych i poprawiają ich elastyczność. Z tego powodu zapobiegają wyciekom osocza krwi z naczyń do otaczających je tkanek i wynikającym z tego obrzękom. Z tego powodu produkty z kasztanowca są wskazane na ciężkość nóg, szczególnie dla osób, które dużo czasu spędzają stojąc lub siedząc. Pamiętajmy, że brak ruchu ogranicza przepływ krwi i przyczynia się do tworzenia obrzęków. Dodatkowo kasztanowiec ma właściwości przeciwzapalne, przeciwbakteryjne, usprawniające przepływ krwi i łagodnie ściągające, które są potrzebne w leczeniu odmrożeń, oparzeń, siniaków lub zapalenia ścięgien. Robienie okładów z naparów lub odwarów z kory, kwiatów bądź liści poprawia krążenie krwi w skórze, przyśpiesza wchłanianie się krwiaków i zmniejsza obrzęki.

i-linia-natury-zel-do-nog-z-kasztanowcem-250-ml-250-ml

Linia Natury Żel Do Nóg Z Kasztanowcem

Kliknij i sprawdź najniższe ceny

Kasztanowiec na trawienie

Garbniki z kasztanowca wpływają na przewód pokarmowy. Działają: rozkurczowo, przeciwzapalnie i przeciwbakteryjnie. W przypadku zaburzeń trawiennych lub lekkiego zatrucia można ratować się naparem z kwiatów oraz liści kasztanowca.

Kasztanowiec na cellulit

Korzystne i wyjątkowo silne działanie substancji aktywnych na naczynia krwionośne sprawiło, że kasztanowiec wykorzystuje się do zwalczania cellulitu. Preparaty stosowane do nacierania poprawiają krążenie krwi w tkance podskórnej. Jednocześnie ułatwiają usuwanie z niej toksyn i likwidują charakterystyczne dla cellulitu obrzęki.

Pomimo, że kasztanowiec zwyczajny ma wiele cudownych właściwości to nie zawsze możemy korzystać z jego dobrodziejstw. Każdy kto planuje używanie preparatów sporządzonych na jego bazie powinien pamiętać o przeciwwskazaniach.

  • Nie zaleca się stosowania preparatów z kasztanowca kobietom w ciąży i osobom z niewydolnością nerek.

  • Nadmierne stosowanie produktów na bazie kasztanowca wewnętrznie powoduje pieczenie, mdłości i bóle głowy.

  • Owoce, liście, kwiaty i kora kasztanowca zawierają szkodliwą substancję eskulinę. Dlatego nie wolno spożywać ich na surowo.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.