Kaszak – po czym rozpoznać i jak leczyć

Powstające na skórze wypryski są czasem bardziej lub mniej szkodliwe i niebezpieczne. Jednak kaszaki bywają mylone ze zwykłym trądzikiem, a przez to nieleczone mają nieprzyjemne konsekwencje. Kaszaki to zmiany nazywane torbielą łojotokową lub cystą naskórkową. Zmiany te są zazwyczaj łagodne, jednak uszkodzone i nieleczone mogą doprowadzić do złośliwego stanu, co w konsekwencji może sprzyjać rozwojowi nowotworów złośliwych. Jak więc leczyć, przeciwdziałać i właściwie postępować kiedy na naszej skórze pojawi się kaszak?

Jak powstają kaszaki

Kaszaki to zmiany powstające na skutek zamknięcia, zaczopowania porów skóry, a także stanu chorobowego mieszka włosa lub miejsca wytwarzania łoju. Z tego powodu kaszaki często pojawiają się w miejscach owłosionych, jak na skórze głowy, przy brwiach, na mosznie czy wargach sromowych większych, ale również często za uszami lub przy uszach i stosunkowo często na twarzy. Zatkane pory uniemożliwiają samoistnego zagojenia się gdyż wewnątrz zmiany nie ma powietrza i rozwijają się bakterie, a łój zamiast wydostawać się przez pory tkwi pod skórą powodując szkody pod skórą.

Kto jest narażony na powstawanie kaszaków

Kaszaki najczęściej występują u osób młodych, u których zaczynają się zmiany hormonalne. W tym samym czasie pojawia się również trądzik, przez co kaszaki bywają mylone z mniej groźnym trądzikiem. Najnowsze badania wskazują również na to, że kaszaki mogą tworzyć się już w życiu płodowym i mogą mieć podłoże genetyczne.

Leczenie kaszaków

Leczenie kaszaków powinno odbywać się u lekarza i polega ono na usunięciu nagromadzonych płynów i bakterii spod skóry, a także stosowanie później miejscowej antybiotykoterapi, aby sytuacja nie powtórzyła się. Leki pomogą wyleczyć powód jak na przykład pęknięcie gruczołu łojowego przy włosie, co jednocześnie powinno wyleczyć na zawsze problem. Nie znaczy to, że sytuacja się nie powtórzy, ale na przykład w innym miejscu. Niedoleczony kaszak może pojawić się w tym samym miejscu i będzie potrzebował ponownego leczenia.

Lekarz a domowe sposoby

Lekarz wykonuje bezpieczny zabieg w sterylnych warunkach. Może być to chirurgiczne wycinanie kaszaka, które spowoduje bliznę, która może się nie wchłonąć. Jednak jest również usuwanie laserowe i zamrażanie kaszaka, które nie pozostawia trwałych blizn, jest również bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. Po takim zabiegu dostajemy wypis na specjalne leki, które pomogą wyleczyć kaszaka, a jeżeli będzie się odnawiał stosowanie kremów i specjalistycznych środków może zahamować powstawanie nowej zmiany.

W przypadku leczenia domowego różne osoby próbują wydusić kaszaka zupełnie jak pryszcza lub nakłuć igłą i wydusić śmierdzącą maź. Jest to jednak niezwykle niebezpieczne, ponieważ może doprowadzić do zaognienia się kaszaka , a także wdania się poważnego zakażenia. Według domowych metod na takie miejsca stosuje się maceraty i toniki z wywaru skrzypu polnego i innych roślin, które mają działanie normujące pracę gruczołów łojowych, co niewątpliwie może pomóc, jednak wizyta u lekarza jest niezbędna.

Kaszak a zmiany trądzikowe

Często trądzik bywa mylony z kaszakiem, ze względu na powstający guzek i niekiedy czarną kropkę na jego wierzchu. Jednak czarna kropka nie świadczy o zatkanym porze, a o stanie zapalnym mieszka włosowego i często wrośniętym włosku.

f-kelofibrase-sandoz-krem-na-blizny-50-g Kaszak - po czym rozpoznać i jak leczyć

Kelofibrase sandoze krem na blizny 50g

Kliknij i sprawdź ceny!

Trądzik

Zmiany trądzikowe cechują się tym, że zmiany są stosunkowo niewielkie. Ich leczenie jest łatwiejsze, pryszcz narasta raczej w ciągu siedmiu dni i po tym czasie nie wyduszony sam zaczyna się wchłaniać i leczyć. Zaskórniaki tak zwane to czarne kropeczki tkwiące w porach, są to łój i kurz z otoczenia, a jeśli por zostanie zamknięty faktycznie może zacząć rosnąć w nieprzyjemną zmianę.

Kaszak – jak rozpoznać

Kaszak w przeciwieństwie do trądziku narasta nawet trzy miesiące i może urosnąć do rozmiarów orzecha, zatem nie sposób go przeoczyć. Nie pojawia się na nim biała główka z ropy, a sama zmiana jest miękka lub twarda i może zostać swobodnie przesunięta pod skórą w przeciwieństwie do „przyrośniętego” pryszcza.

Konsekwencje nieleczonego kaszaka

Nieleczony kaszak może zmienić się w złośliwą zmianę nowotworową, wtedy niezbędne będzie inwazyjne wycięcie jej i nieprzyjemna kuracja. Co gorsza namnożone komórki nowotworowe mogą przenieść się po skórze przez co konsekwencje mogą być odczuwane przez lata. W dodatku po domowych metodach leczenia kaszaka jest niemal pewne, że powstanie blizna, której nie będzie się już dało zniwelować, nawet kremem na blizny. Zatem warto leczyć takie zmiany, aby nie zezłośliwiły się, ani nie pozostawiły przykrych, nieredukowalnych śladów.

Zapobieganie powstawaniu – czy jest możliwe?

Ogólnie w dermatologii nie ma sposobu na przeciwdziałanie kaszakom, ponieważ zmiana jest głęboko pod skórą i na początku pojawiania się zmian osoba nie wie, że coś złego się dzieje. Dopiero kiedy kaszak narasta jesteśmy w stanie stwierdzić problem. Mimo to często poleca się, aby właściwie dbać o higienę. Regularne usuwanie obumarłego naskórka, stosowanie roślinnych lub chemicznych środków normujących pracę gruczołów łojowych z pewnością pomoże nie tylko w pozbyciu się klasycznego trądziku, ale wczesnej reakcji na kaszaka, a także jego złośliwemu rozwojowi.

Stosowanie maści, które wcześniej dostaliśmy na kaszaka, poza miejscem jego powstania mogą wręcz spotęgować przyszłe szkody niż zapobiec, a to ze względu na to, że skóra przyzwyczai się do medykamentu zawartego w kremie.

Kaszak – po czym rozpoznać i jak leczyć
5 (100%) 17 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.