Karob czyli mączka świętojańska jako zamiennik kakao i inne zastosowanie

Karob czyli inaczej mączka chleba świętojańskiego dosyć często kojarzy nam się z gumą karobową, a ta z kolei z gumą guar, która do najzdrowszych nie jest zaliczana. Jednak nie dajmy się zwieźć podobieństwu nazwy, karob jest niezwykle zdrowym produktem, który polecany jest dla osób na diecie bezglutenowej, wegetariańskiej i wegańskiej oraz na diecie dla alergików. Co więcej to właśnie z karobu czyli mączki chleba świętojańskiego powstaje jakże zdrowy zamiennik cukru – melasa! O tym co jeszcze warto wiedzieć o karobie oraz o tym jak go stosować dowiesz się z dalszej części artykułu.

Czym jest karob czyli mączka świętojańska

Karob czyli też mączka chleba świętojańskiego to strąki pochodzące z drzewa o nazwie Szarańczyn strąkowy, z ich strąków wyrabianych jest wiele produktów takich jak guma karobowa oznaczana w przemyśle nazwą E410. Jest to produkt pochodzenia naturalnego a do tego jest bardzo zdrowy, ma ono zastosowanie nie tylko w przemyśle żywieniowym, ale również guma karbowa dodawana jest do leków na osteoporozę oraz choroby układu oddechowego i syropów na kaszel. Z nasion karobu wytwarza się również jeden z najzdrowszych zamienników cukru – melasę.

Ciekawe! Alergia na karob

Medycyna nie odnotowała jeszcze żadnego przypadku alergii na karob a zatem jest on na liście produktów hipoalergicznych i jest bezpieczny właściwie dla każdej osoby. Jest to cenna informacja dla osób cierpiących na wiele odmian alergii zwłaszcza pokarmowych.

Właściwości karobu

Właściwości zdrowotne karobu są niezwykle zapomniane w naszej kulturze. Lepiej zbadane i chętnie stosowane były w Indiach oraz w Australi skąd pochodzi drzewo Szarańczyn strąkowy. Karob ma właściwości wykrztuśne oraz przeciwbólowe, z tych dwóch powodów również w medycynie ludowej jak i obecnej ziołowej medycynie stosowany jest do wytwarzania syropów na kaszel. Jest również niezwykle bogaty w fosfor oraz wapń w dużych ilościach, w połączeniu z działaniem przeciwbólowym jest również dobrym lekiem na walkę z osteoporozą. Oprócz tego jest bogaty w witaminę A, D, B1 i B2 a oprócz fosforu i wapnia zawiera w sobie magnez, potas oraz żelazo.

Karob na kaszel i choroby układu oddechowego

Jak już było wspomniane karob oraz guma karobowa jest często w naturalnych syropach na kaszel które ułatwiają odkrztuszanie wydzieliny. Jest to naturalnego pochodzenia substancja, którą mogą stosować nie tylko osoby cierpiące na celiakię, ale również dzieci ze skłonnościami alergicznymi czy weganie i wegetarianie. Dobrym sposobem na poprawę zdrowia i odkrztuszanie jest w okresie choroby częstsze stosowanie melasy która powstaje z tych samych strąków co mączka chleba świętojańskiego i ma te same właściwości.

Karob przy diecie odchudzającej i na odchudzanie

Mało kto zdaje sobie sprawę, ale guma karobowa często dodawana jest do ziołowych środków wspomagających odchudzanie, również zaleca się zamiana cukru na inny zdrowy produkt i często tutaj można usłyszeć, że dobrym zamiennikiem jest melasa. Karob pozwala na przyspieszenie naszego metabolizmu, a co więcej jest idealnym zdrowym i jednocześćnie niskokalorycznym zamiennikiem słodyczy oraz czekolady!

Karob czyli mączka chleba świętojańskiego a celiakia

Dla każdej osoby, która cierpi na nietolerancję lub alergie na gluten bardzo istotne jest to, aby nie było go w żadnym ze spożywanych pokarmów, gdyż może się to źle skończyć – rozstrojem żołądka lub nawet wstrząsem anafilaktycznym. Guma karobowa oraz wszystkie produkty z niej przyrządzane nie będą zawierać glutenu, a zatem są bezpieczne dla osób narażonych na problemy. Tak samo jest z melasą produkowaną z tych samych strąków.

Zastosowanie karobu

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę jak liczne jest zastosowanie gumy karobowej. Możemy ją dostać w sklepie pod postacią mączki chleba świętojańskiego i używać samodzielnie w domu, możemy zakupić melasę i używać jej do słodzenia wszelakich potraw oraz napoi, jednak nie tylko! Karob wykorzystywany jest również w ziołolecznictwie, w medycynie, a nawet bywa specjalnie spreparowany, aby powstał naturalnego pochodzenia klej! Z pozostałych łupin robione są również specjalne odmiany papieru, dzięki czemu żadna jego część nie zostaje zmarnowana.

Symbio karob Bio 150g

Kliknij i sprawdź ceny!

Karob na diecie wegańskiej i wegetariańskiej

Karob jest produktem zupełnie bezmięsnym oraz nie zawiera w sobie żadnych składników pochodzenia zwierzęcego dzięki czemu weganie oraz wegetarianie mogą go spożywać. Produkty z oznaczeniem „eko” oraz „bio” są dodatkowo bezpieczniejsze, ponieważ nie wykorzystują dzieci oraz nielegalnej pracy ludzkich rąk. Karob oraz melasa jest zatem idealnym dodatkiem. Co najważniejsze dzięki gumie karobowej wytwarza się wegetariańskie oraz wegańskie produkty o żelowej konsystencji bez wykorzystania do tego żelatyny. Również we własnym domu można dodawać karobu aby stworzyć wegańskie żelki i czy galaretki.

Ważne! Karob jako kawa

Karob może być wykorzystywany do robienia zdrowej naturalnej kawy, która nie zawiera w sobie kofeiny, dzięki czemu osoby, które nie mogą spożywać kofeiny na przykład ze względu na alergie mogą pijać spokojnie kawę karobową.

Domowe słodycze z karobu

Najlepszym sposobem na stworzenie domowych słodyczy z karobu jest stosowanie go jako zamiennika żelatyny oraz z w przypadku zabarwienia karmelem można robić z niego domowe produkty „czekoladowe”. Również z karobu możemy przygotowywać zdrowszy zamiennik kawy, który możemy podawać również naszym pociechom. Karob w formie mączki chleba świętojańskiego nada się do słodkich wypieków aby nadać im bardziej kakaowy smak oraz osłodzić je w naturalny sposób bez użycia białego cukru!

Karob najlepszy zamiennik kakao – przepis na karobowe wegańskie kakao

Karob jest bardzo popularnym obecnie zamiennikiem kakao z tym, że w przeciwieństwie do niego nie zawiera substancji utrudniających wchłanianie fosforu i magnezu, dlatego też jest znacznie zdrowszy. Nie zawiera również kofeiny i innych środków pobudzających dlatego jest idealnym sposobem na urozmaicenie diety niskocukrowej, która ma za zadanie uspokajać na przykład w przypadku autyzmu wśród dzieci. Oto prosty sposób jak przyrządzić proste wegańskie karobowe kakao.

Składniki: ulubione mleko (na przykład sojowe, migałowe), 1-2 łyżeczek karobu oraz łyżeczka melasy

Przygotowanie: Najlepsze będzie przygotowane na ciepło gdyż całość się lepiej rozpuści, najpierw podgrzewamy mleko następnie dodajemy karob, kiedy całość się połączy zdejmujemy z ognia i dodajemy melasy lub innej substancji słodzącej.

Przedawkowanie karobu czyli mączki świętojańskiej

Co ciekawe przedawkowanie gumy karobowej lub mączki świętojańskiej jest niemal niemożliwe, jeżeli jednak z jakiegoś powodu się nią przejemy nie ma powodu do obawy, gdyż jedynymi skutkami ubocznymi jest powstawanie nadmiernych wzdęć. Jeżeli cierpimy na nie i tak często warto wtedy nieco ograniczyć ilość spożywanego karobu, jednak w małych ilościach nie powoduje on wzdęć.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.