Karczochy – właściwości zdrowotne, skuteczny sposób na dietę

Karczochy to warzywa rzadko spotykane w polskich sklepach gdyż dosyć ciężko je sprowadzać. W naszym klimacie również niechętnie wzrastają i jedyna uprawa możliwa jest w szklarniach. Karczochy pochodzą z krajów basenu śródziemnomorskiego, znane były w starożytnym Rzymie czy Grecji i już wtedy uznawane były nie tyle za przysmak, ale lek! Jest stosowany nie tylko w kuchni, ale ma niezwykłe właściwości zdrowotne, wyciąg z karczocha jest nawet stosowany w lekach, które służą wspomaganiu odchudzania, regeneracji wątroby lub przy chorobach żołądkowych.

Właściwości zdrowotne karczocha

Karczoch jest ogromnym źródłem witamin oraz składników wspomagających właściwą pracę naszego organizmu. Zawiera w sobie takie witaminy jak witamina C, PP, K, A, E oraz witaminy z grupy B. Oprócz tego jest bogaty w magnez, fosfor, żelazo, wapń oraz sód. Co więcej w karczochu możemy znaleźć pewne środki chemiczne: canaryna, inulina, kwas chlorogenowy oraz niacyna. Są one niezwykle zdrowe i wpływają pozytywnie na specyficzne ośrodki naszego układu.

[ninja_tables id=”18695″]

Odchudzanie z karczochem

Cynaryna wraz z dużą ilością błonnika, w który bogate są karczochy idealnie nadaje się do diety odchudzającej, ale również dla osób, które mają spowolniony metabolizm. Cynaryna powoduje, ze organizm szybciej trawi, rzadsze są zatwardzenia, błonnik z kolei oczyszcza jelita również przyspieszając trawienie, a co więcej po spożyciu pęcznieje i zalega stosunkowo długo w żołądku, co daje uczucie sytości na dłużej. Dodatkowym aspektem, który sprawia, że karczochy są idealne do diety ze względu na swoją niezwykle niską kaloryczność, na 100 gram karczochów ma tylko 47 kcal, będą więc idealnym wypełnieniem codziennego menu jak przekąska lub danie główne. Wysoka zawartość niacyny pozwala na zmniejszenie ilości wchłanianych cukrów w momencie trawienia jelitowego, co powoduje, że organizm musi zużyć własne zapasy.

Karczoch a miażdżyca

Niacyna nie tylko wspomaga odchudzanie, ale również pozwala obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi, a także obniżyć niebezpieczne ciśnienie. Właściwie dobrana dieta lub suplementy diety z wyciągiem z karczocha pozwalają zmniejszyć ilość złego cholesterolu aż o 60 procent! Jest to niezwykle istotne zwłaszcza dla osób, które są w podwyższonej grupie ryzyka zawału lub miażdżycy, a także wielu chorób wieńcowych serca.

[ninja_tables id=”18696″]

Karczochy przy cukrzycy

Karczochy mają niezwykle niski indeks glikemiczny, który wynosi 18, przez co zalecane są dla osób cierpiących na cukrzycę zarówno pierwszego jak i drugiego stopnia, a także osobom, które są w podwyższonej grupie ryzyka zachorowania na nią. Oprócz tego karczochy bogate są w kwas chlorogenwoy, który sprawia, że tolerancja glukozy w naszym organizmie wzrasta, a zatem jest mniej szkodliwa. Do tego zawiera inulinę, bezpieczny dla cukrzyków cukier, który nie powoduje szoku.

Wyciąg z karczocha – kiedy stosować

Istnieje również produkt nazywany wyciągiem z liścia karczocha, jest to ekstrakt z karczochów stosowany nie tylko w ziołowych aptecznych lekach, ale dodawany jest również do środków kosmetycznych, dzięki swoim antybakteryjnym i oczyszczającym właściwościom. Bowiem karczochy nie oczyszczają tylko organizmu od środka, ale również zewnętrzne zastosowanie będzie niezwykle cenne, jak dla skóry trądzikowej czy z problemami łuszczycowymi!

Olimp Karczoch premium 420mg kaps 30 szt

Kliknij i sprawdź ceny!

Regeneracja

Same karczochy, jak również wyciąg z ich liści może być stosowany w leczeniu uszkodzonych organów. Chętnie podawany jest jako środek wspomagający regenerację wątroby. Poprzez uaktywnianie pęcherza żółciowego organizm zaczyna produkować więcej żółci, a zatem więcej substancji toksycznych zostaje z niego wydalona. Podczas gdy nasza wątroba jest chora warto dać jej odpocząć i zastosować terapię z suplementami diety bogatymi w wyciąg z karczocha.

[ninja_tables id=”18697″]

Przy problemach żołądkowych

Naukowcy dowodzą, że skład karczochów pozwala na utrzymanie problemów żołądkowych w ryzach. Zawarte w karczochach składniki pozwalają leczyć problemy z częstymi zgagami, bólami żołądka, ale również jest pomocny w leczeniu zaparć, oczyszcza i detoksykuje nasz jelita pozwalając właściwym szczepom bakterii rozwijać się i namnażać dzięki czemu trawienie będzie łatwiejsze. Również w tym przypadku pobudzanie do produkcji żółci jest przydatne pozwalając usuwać zbędne produkty metabolizmu a także substancje toksyczne i zatruwające nasz organizm.

Problemy z chorobami skórnymi

Co więcej wszystko wskazuje na to, że wyciąg z karczocha jest idealnym składników produktów kosmetycznych, które mają mieć działanie oczyszczające, leczące, a także zapobiegające nawrotom różnych chorób. Między innymi są to problemy skórne takie jak łuszczyca lub chociażby tak częsty problem nie tylko nastoletniej skóry jak wypryski i trądzik. Już w domu możemy przygotować prosty macerat na bazie karczochów i stosować go jako tonik do skóry wymagającej. Również świeżo wyciśnięty sok z karczochów będzie do tego idealny, a powstała maź jako macerat na bardziej uciążliwe pryszcze lub zmiany łuszczycowe.

Antyoksydanty w karczochach

Karczochy są również bogate w antyoksydanty, które przeciwdziałają powstawaniu nowotworów, a oprócz tego pozwalają na odświeżenie i odmłodzenie organizmu! Antyoksydanty wspomagają walkę z różnymi chorobami i zakażeniami organizmu nie pozwalając namnożyć się drobnoustrojom chorobotwórczym, a zatem w okresie przeziębień warto podjadać karczochy.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.