Karboksyterapia: charakterystyka, wygląd zabiegu, wskazania, przeciwwskazania

Zgrabna i szczupła sylwetka pozbawiona niedoskonałości, a także gładka cera bez widocznych zmarszczek to marzenie niejednej z nas, jednak nieodpowiednia dieta, brak aktywności fizycznej, a także stosowanie niewłaściwych kosmetyków to czynniki, które nie wpływają niestety zbyt korzystnie na nasz wygląd zewnętrzny.

W takim przypadku konieczna jest całkowita zmiana swojego dotychczasowego trybu życia, jednak aby poprawić swój wygląd, warto zdecydować się na jakiś zabieg z zakresu medycyny estetycznej. Jednym z ciekawszych jest z pewnością karboksyterapia, ponieważ dzięki niej można w widoczny sposób poprawić praktycznie wygląd całego ciała. Czym jednak jest karboksyterapia, na czym polega ten zabieg i czy każda osoba może zdecydować się na jego przeprowadzenie?

Czym jest karboksyterapia?

Karboksyterapia to zabieg wykorzystujący medyczny dwutlenek węgla do walki z takimi skórnymi problemami jak cellulit, rozstępy, cienie pod oczami, czy też zmarszczki. Z uwagi na fakt, iż dzięki karboksyterapii można w widoczny sposób zlikwidować różnego rodzaju skórne niedoskonałości, to zabieg ten okrzyknięto w ostatnim czasie prawdziwym przełomem w medycynie estetycznej.

W przypadku wielu kobiet pierwsze efekty zabiegu pojawiają się już po pierwszej wizycie w gabinecie, dlatego też nie ma się w zasadzie czemu dziwić, iż zabieg ten cieszy się rosnącą z dnia na dzień popularnością. Oczywiście czasem konieczne jest wykonanie serii co najmniej kilku zabiegów, co może się okazać dosyć kosztowne, ponieważ jeden zabieg w zależności od obszaru ciała może kosztować od 50 do nawet 200 zł.

Na czym polega zabieg karboksyterapii?

Karboksyterapia to zabieg polegający na wprowadzeniu pod skórę w określone miejsce na ciele dwutlenku węgla, co wydaje się dosyć dziwne, jednak zabiegi przy użyciu tego preparatu stosowane były już w ubiegłym wieku. W dawnych czasach dwutlenek węgla stosowany był głównie w tradycyjnej medycynie, jednak z czasem odkryto, iż wpływa ona bardzo korzystnie nie tylko na zdrowie, ale również na wygląd zewnętrzny.

Dwutlenek węgla po wprowadzeniu pod skórę zaczyna rozchodzić się równomiernie w tkankach, stymulując ich procesy regeneracyjne, a także dotleniając komórki ciała. Niezwykle ważne jest również to, iż po zabiegu pod skórą zaczynają wytwarzać się nowe naczynia włosowate, które poprawiając mikrokrążenie przyczyniają się np. do redukcji cieni pod oczami. Dzięki temu, że dwutlenek węgla doprowadza do wystąpienia niewielkiego stanu zapalnego, to dochodzi w tym momencie do zwiększonej produkcji kolagenu i elastyny, czyli dwóch substancji odpowiadających za sprężystość i elastyczność skóry.

W momencie wstrzyknięcia gazu pod skórę wyczuwalne jest niewielkie ukłucie, a także uczucie rozpychania pod skórą. W sytuacji, gdy karboksyterapia stosowana jest w celu redukcji tkanki tłuszczowej, to wprowadzony pod skórę gaz ulega częściowemu przekształceniu w kwas węglowy, który uszkadzając komórki tłuszczowe, doprowadza do ich rozpadu. W następnym kroku tłuszcz zostaje wydalony na zewnątrz organizmu, poprawiając tym samym w widoczny sposób wygląd sylwetki.

Ile zabiegów należy przeprowadzić?

Ilość koniecznych do wykonania zabiegów uzależniona jest głównie od danego problemu oraz obszaru, na którym przeprowadzana jest karboksyterapia. Jeśli chodzi np. o cellulit, to walka z tym problemem nie należy niestety do najłatwiejszych, dlatego też, aby zauważyć dobre efekty, należy zdecydować się na serię około 8-10 zabiegów.

Z kolei w przypadku worków pod oczami zadowalający efekt widoczny jest już po jednym zabiegu. Jeśli chodzi natomiast o długość zabiegu, to w zależności od danej partii ciała może on trwać od kilku do nawet kilkudziesięciu minut.

Czy karboksyterapia wiąże się z jakimiś efektami ubocznymi?

Karboksyterapia to zabieg, po którym nie pojawiają się żadne reakcje alergiczne, a także nie jest konieczna rezygnacja z opalania, jak ma to bardzo często miejsce w przypadku innych zabiegów z zakresu medycyny estetycznej. Tuż po przeprowadzonym zabiegu można od razu powrócić do swojego codziennego życia, gdyż nie jest konieczna żadna rekonwalescencja.

Każda osoba, która rozważa możliwość przeprowadzenia karboksyterapii powinna mieć jednak świadomość tego, iż zabieg ten może wiązać się z pewnymi efektami ubocznymi. W miejscu iniekcji dwutlenku węgla może pojawić się rumień, siniaki, wybroczyny, a nawet niewielki ból, co związane jest ze zwiększonym ciśnieniem podskórnym.

Bardzo rzadko na skórze mogą pojawić się krwiaki lub stan zapalny, jednak można ich uniknąć w bardzo prosty sposób, nie aplikując na skórę po zabiegu żadnych kosmetyków, a także unikając sauny, basenu oraz aktywności fizycznej (poza krótkimi spacerami) przez co najmniej kilka pierwszych dni.

Jakie są wskazania do zabiegu karboksyterapii?

Wśród głównych wskazań do zabiegu karboksyterapii można wymienić w szczególności cellulit, rozstępy oraz walkę z cieniami pod oczami, co zostało nawet potwierdzone licznie przeprowadzonymi badaniami klinicznymi. Warto jednak wiedzieć o tym, iż karboksyterapia bardzo dobrze radzi sobie również z innymi problemami natury estetycznej takimi jak:

 • zmarszczki mimiczne,
 • łuszczyca,
 • nadmierne wypadanie włosów,
 • nadmiar tkanki tłuszczowej na określonych partiach ciała,
 • blizny,
 • opadające powieki,
 • utrata elastyczności i jędrności skóry,
 • rozszerzone naczynka

Karboksyterapia to jednak nie tylko zabieg z zakresu medycyny estetycznej, ale również tej tradycyjnej, ponieważ już kilkadziesiąt lat temu wykorzystywany był do walki z określonymi problemami zdrowotnymi. W jakich jednak przypadkach warto zastosować karboksyterapię? Sprawdza się ona idealnie w walce z trudno gojącymi się ranami, problemami z krążeniem, niewydolnością żylną, czy też w zespole Raynauda.

Czy są jakieś przeciwwskazania do zabiegu karboksyterapii?

Karboksyterapia to zabieg, który w widoczny sposób pomaga poprawić zarówno wygląd, jak i stan skóry, jednak nie może niestety zostać przeprowadzony u wszystkich osób. Wśród głównych przeciwwskazań do jego wykonania można wyróżnić w szczególności:

 • padaczkę,
 • nadciśnienie tętnicze,
 • ciężką niewydolność nerek,
 • udar mózgu lub zawał serca, które zostały niedawno przebyte,
 • hemofilię,
 • choroby związane z tkanką łączną,
 • choroby nowotworowe,
 • aktywną opryszczkę,
 • cellulitis (nie należy mylić z cellulitem, ponieważ to dwie różniące się znacząco od siebie problemy),
 • trądzik różowaty,
 • ostre infekcje wirusowe, grzybicze i bakteryjne,
 • okres ciąży i karmienia piersią.
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.