Kapusta czerwona – właściwości, wartości odżywcze, odchudzanie

Kapusta czerwona – właściwości, wartości odżywcze, odchudzanie
4.9 (97.14%) 7 votes

Owoce i warzywa są podstawą zbilansowanej i zdrowej diety i powinny stanowić częsty dodatek w naszym codziennym jadłospisie. Są nie tylko zdrowe, ale również usprawniają prawidłową pracę naszego organizmu, dostarczając ogrom niezbędnych witamin i minerałów, które ponadto przyczyniają się do zmniejszenia ryzyka wystąpienia wielu poważnych chorób. Bez wątpienia warzywa i owoce goszczą na naszych talerzach szczególnie w okresach sezonowych, bo jak wiadomo – sezonowe smakują najlepiej i są najbogatsze w witaminy. Warzywem, które często gości na naszych talerzach w okresie jesiennym jest czerwona kapusta, która jest wspaniałą bazą do smacznych surówek, czy dodatkiem do dań obiadowych. Dziś przyjrzymy się bliżej kapuście czerwonej – jej właściwościom, wartościom odżywczym, oraz rozstrzygniemy kwestię odchudzania się wprowadzając do naszej diety kapustę czerwoną.

Kapusta czerwona – pochodzenie:

Kapusta czerwona, zwana również w niektórych obszarach Polski kapustą modrą jest warzywem z rodziny kapustowatych i jest bardzo częstym gościem w naszych ogródkach. Ta charakterystyczna, czerwona odmiana kapusty powstała wskutek skrzyżowania się przed laty kilku gatunków tego smacznego warzywa. Kapusta czerwona jest rośliną jednoroczną, którą zasiewamy za pomocą drobnych ziarenek. Roślina ta nie potrzebuje zbyt idealnych warunków i żyżnej gleby, aby obfitować w plony. Należy jednak pamiętać, że z małego ziarenka wyrośnie ogromna głowa kapusty i zasiewać ziarenka w odstępach przynajmniej 30-40 centymetrów od siebie.

Kapusta czerwona – właściwości kulinarne:

Kapusta czerwona jest warzywem wykazującym wiele kulinarnych i pro-zdrowotnych właściwości, rozpoczynając od ogromnych zawartości witamin i minerałów, które są obecne w gotowanych, jak i surowych liściach tego warzywa. Spożywanie potraw i dań bazujących na czerwonej kapuście zaleca się przede wszystkim w okresach przejściowych między poszczególnymi porami roku, kiedy to nasz organizm narażony jest na wszelkiego rodzaju infekcje i zakażenia – ogromne ilości wapnia i potasu sprzyjają zachowaniu dobrego zdrowia. Ponadto sok z czerwonej kapusty będzie wspaniałym detoksykantem i polecany jest szczególnie osobom, które chcą zadbać o jak najlepszą kondycję swojego organizmu i zafundować mu cudowne, naturalne oczyszczenie.

Kapusta czerwona – właściwości lecznicze:

Kapusta czerwona znana jest ze swoich licznych właściwości pro-zdrowotnych. Stosowanie okładów ze świeżych liści czerwonej kapusty pomagają niwelować objawy związane chociażby z zapaleniem oskrzeli, leczyć opryszczki (szczególnie te występujące w obszarze ust), łagodzić trądzik, szczególnie ten powstający wskutek dojrzewania. Ciekawostką jest również to, że okłady z liści tego niedocenianego warzywa sprawdzą się jako naturalny opatrunek przy oparzeniach czy oparzeniach, dodatkowo łagodząc ból związany z tymi nieprzyjemnościami.

Nasze babcie stosowały często liście czerwonej kapusty jako naturalny lek i opatrunek na wszelkiego rodzaju stłuczenia i zasinienia, a również skręcenia.

Kapusta czerwona – wartości odżywcze:

150 g czerwonej kapusty zawiera:

 • Wartość energetyczna: 46 kcal
 • Tłuszcz: 0.3 g
 • Kwasy tłuszczowe nasycone: 0 g
 • Kwasy tłuszczowe wielonnienasycone: 0.1 g
 • Kwasy tłuszczowe jednonienasycone: 0 g
 • Cholesterol: 0 mg
 • Sód: 40 mg
 • Potas: 362 mg
 • Węglowodany: 10.5 g
 • Błonnik: 3.1 g
 • Cukry: 5.7 g
 • Białko: 2.1 g
 • Kwas askorbinowy: 82 mh
 • Żelazo: 1.2 mg
 • Witamina B6: 0.3 mg
 • Magnez: 24 mg
 • Witamina B12: 0 IU
 • Wapń: 63 mg
 • Witamina D: 0 IU

Kapusta czerwona jako antidotum na odchudzanie?

Szczególnie w zbliżającym się okresie letnim, damska część naszego społeczeństwa decyduje się na diety odchudzające, dzięki którym będziemy mogły zaprezentować swoją nienaganną sylwetkę na plaży, czy nakładając przyległe i zwiewne ubrania. Nie każda z nas pamięta jednak, że prawidłowe odchudzanie nie powinno polegać na pochłanianiu jak najmniejszych ilości pożywienia, a na najadaniu się i częstym spożywaniu określonych i zdrowych posiłków. Wspaniałą alternatywa, jeśli chodzi o dodatek czy choćby danie w diecie odchudzającej jest czerwona kapusta, która jest pozbawiona tuczących tłuszczy, a za to obfitująca w wiele niezbędnych do prawidłowej pracy naszego organizmu witamin i minerałów.

Czerwona kapusta w formie  zwyczajnej surówki z dodatkiem czerwonej marchwi czy selera jest bardzo sycąca i sprawi, że nie będziemy mieli ochoty na podjadanie.

Surówka ze starkowanej kapusty może być również dobrą przekąską, oraz alternatywą na podjadanie. To, jak skomponujemy taką surówkę zależy tylko od nas – Ci z nas, którzy wolą smaki słodkie pokochają ją z dodatkiem tarkowanego jabłka, czy gruszki, a fani słonych i intensywnych smaków powinni skusić się na surówkę z czerwonej kapusty z dodatkiem selera naciowego, pora i koperku. Należy jednak pamiętać, że zdrowa i w pełni zbilansowana dieta powinna być bogata również w chude mięsa, czy wybrane owoce, które nie charakteryzują sie olbrzymimi zawartościami cukru.