Jaskółcze ziele – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

 

Glistnik jaskółcze ziele to bylina z rodziny makowatych. Występuje głównie w strefie klimatu umiarkowanego na terenie Eurazji. W Polsce jest znany jako pospolicie rosnący chwast. Glistnik nie ma konkretnych upodobań glebowych, można go spotkać w rozmaitych miejscach, od łąk po wysypiska śmieci. Jest rośliną wieloletnią, osiąga wysokość do 90 centymetrów. Łodyga jest silnie rozgałęziona i owłosiona, kwiaty żółte. Glistnik jaskółcze ziele jest od dawna znany ze swojego soku, który – odpowiednio stosowany – posiada szereg leczniczych właściwości. W dawnych księgach zielarskich roślinę można było spotkać pod wieloma fantazyjnymi nazwami, między innymi „złoty korzeń”, „ziele Marii”, „brodawnik” czy „zwyciężyjad”. Najstarsze źródła podają, że roślinę stosowano już w starożytnej Grecji, a rzymski pisarz Pliniusz utrzymywał, że glistnik był w stanie przywracać wzrok jaskółkom, którym wcześniej wydłubano oczy. Prawdopodobnie stąd właśnie pochodzi polska nazwa rośliny. Glistnik był przez dawnych zielarzy używany do leczenia katarakty – obecnie już się go w tym celu nie stosuje – kurzajek, narośli na podeszwach stóp oraz szeregu innych dolegliwości dermatologicznych, jak choćby pryszczy, grzybicy czy egzemy.

Sok z glistnika – na co stosować?

Obecnie jaskółcze ziele traktowane jest jak niechciany chwast a jego sok uważany za trujący. Jednak przy odpowiednim wykorzystaniu jest on w stanie wspomóc organizm w walce z wieloma dolegliwościami – nie tylko skórnymi, ale także z chorobami wątroby i nerek, migreną czy reumatyzmem. Sok z glistnika posiada również właściwości moczopędne, co sprawia, że jest skuteczną bronią w walce z nadmiernym zatrzymywaniem się wody w organizmie. Jaskółcze ziele jest bogate w różne alkaloidy – w sumie jest ich osiemnaście – zawiera również karoten, kwas askorbinowy, aminy biogenne, olejki eteryczne, glikogen, cholinę i inne. Niektóre alkaloidy zawarte w roślinie, na przykład sangwinaryna, koptyzyna i chelerytryna, wykazują działanie przeciwnowotworowe. Glistnik jaskółcze ziele ma działanie rozkurczające mięśnie gładkie przewodu pokarmowego i dróg żółciowych, z tego powodu może być z powodzeniem wykorzystywany jako środek na bóle brzucha i bóle miesiączkowe. Odwar z glistnika jest w ziołolecznictwie wykorzystywany również jako preparat na uspokojenie lub na dobry sen. Ma to związek z działaniem przeciwskurczowym i przeciwbólowym rośliny. Ponadto glistnik wykazuje właściwości moczopędne, żółciopędne, przeciwuczuleniowe, bakteriobójcze i grzybobójcze, a zawarty w glistniku alkaloid o nazwie berberyna wspomaga prawidłową pracę serca. Warto wspomnieć, że obecnie sok z glistnika jest składnikiem wielu lekarstw, między innymi przeciwnowotworowych i przeciwwirusowych.

Glistnik jaskółcze ziele – zbiór, przygotowanie, metody stosowania

W ziołolecznictwie wykorzystuje się ziele oraz korzeń glistnika. Jaskółcze ziele najlepiej zbierać przed okresem pełnego kwitnienia. Zerwaną roślinę należy suszyć na specjalnych siatkach lub w suszarni, w temperaturze nie przekraczającej 35 stopni. Należy pamiętać, że jaskółcze ziele jest rośliną trującą, dlatego jej stosowanie powinno się odbywać z zachowaniem najwyższej ostrożności, najlepiej pod kontrolą lekarza. Ważne jest, by nie przedawkować otrzymanej z rośliny substancji. Maksymalna dawka dobowa dla dorosłej osoby wynosi 30 mg alkaloidów zawartych w jaskółczym zielu. Taka ilość odpowiada około 4-5 gramom suszu. Glistnika nie powinny stosować dzieci, kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby dotknięte chorobą wrzodową lub jaskrą oraz alergicy.

i-brodacid-plyn-na-brodawki-8g-300x300 Jaskółcze ziele – pochodzenie, właściwości, zastosowanie

Brodacid, płyn na brodawki

Kliknij i sprawdź ceny!

Przygotowanie odwaru

Odwar z jaskółczego ziela sporządzamy gotując około pół łyżki suszu w letniej wodzie. Do wywaru można stopniowo dodawać inne zioła w celu poprawienia smaku mieszanki. Należy zwrócić uwagę na to, by kubek w którym sporządzamy odwar nie był wykonany z aluminium. Gotowy wywar odcedzamy, studzimy i spożywamy trzy razy dziennie, po jednej lub po dwie łyżki.

Sporządzanie nalewki przeciwko brodawkom

Aby otrzymać nalewkę zwalczającą brodawki, należy w szklanym słoju zmieszać 250 ml octu winnego z około 10 gramami świeżo zmiażdżonego jaskółczego ziela. Taki wywar umieszczamy na miesiąc w zacienionym miejscu, daleko od światła. Co kilka dni powinno się potrząsać słojem. Po tym okresie lek należy stosować na brodawki 2-3 razy dziennie. Można umieścić na brodawce nasączony nalewką tampon.

Bezpośrednie usuwanie kurzajek sokiem z glistnika

Aby szybko pozbyć się kurzajki, należy zerwać łodygę glistnika i pojawiający się w miejscu złamania łodygi sok nanieść bezpośrednio na problematyczny obszar. Kurzajkę smarujemy sokiem jak najczęściej. Można nasączyć sokiem plaster lub wacik i przykleić go mocno do skóry. Wykonując tego typu zabieg należy pamiętać o każdorazowym umyciu rąk; nie wolno dopuścić, żeby trujący sok dostał się do oczu.

Jaskółcze ziele – pochodzenie, właściwości, zastosowanie
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również