Jarzębina – zdrowotne właściwości i proste sposoby na domowe kosmetyki

Jarzębina czyli owoc drzewa jarzębinowego, jej owoce są pięknie czerwone lub pomarańczowe i niewątpliwie cieszą oko jesienią. Często nie tylko drzewko, ale również jego owoce wykorzystywane są do robienia różnych ozdób. Co raz częściej jednak w sklepie możemy dostać przetwory jarzębinowe, które do tej pory wydawały się przecież trujące. Przestrzega się przed nimi zwłaszcza dzieci, ucząc je, że ptaki mogą spokojnie jeść jarzębinę, jednak dla nas jest trująca. Jednak po odpowiednim przygotowaniu możemy usunąć z niej toksynę i sprawić, że będzie unikalnym źródłem witamin i karotenu! A co więcej może przydać się w domowej apteczce.

Owoce jarzębiny – trujące czy jadalne

Owoce jarzębiny są niejadalne, ale tylko na surowo. Są one trujące z powodu zawartości kwasu parasorbinowego, które może spowodować objawy zatrucia pokarmowego, a w dużych ilościach może być bardzo niebezpieczna. Jednak wystarczy przetrzymanie żurawiny w wysokiej temperaturze, na przykład blanszowanie lub robienie z niej przetworów jak dżemy, aby straciła trujący składnik jakim jest kwas parasorbinowy.

Równie często żurawina jest niechętnie jadana ze względu na gorzkawy posmak, który nie każdemu odpowiada. Jednak również ten element możemy zniwelować poddawaniem żurawiny wysokiej obróbce termicznej.

Właściwości zdrowotne jarzębiny

Jarzębina bogata jest w wiele witamin w tym witaminę C, D, PP, P i K, a także w niewielkich ilościach witaminę E, co więcej ma bardzo duże ilości tego samego składnika co marchew, czyli karotenu, który będzie idealny na jesienne dni, kiedy odkręcimy słoik przetworów jarzębinowych.

Oprócz tego jarzębina ma swoje zastosowanie w medycynie domowej lub zielarskiej. Ma zastosowanie moczopędne, a więc będzie skuteczna przy leczeniu chorób nerek i pęcherza. Co więcej ma właściwości bakteriobójcze, co pomoże leczyć różnego rodzaju infekcje, w tym infekcje pęcherza. Jarzębina może być stosowana podobnie do śliwki węgierskiej, aby uregulować pracę jelit i wyleczyć się z zaparć. Jarzębina jest również dobra przy leczeniu różnych chorób wątroby, gdyż jest w stanie absorbować z organizmu toksyny i powodować szybsze ich wydalanie!

Zdarza się również, że jarzębina stosowana jest do leczenia kaszlu i przeziębień, ze względu na swoje właściwości odkażające i wysoką zawartość witaminy C.

Jak i kiedy zbierać jarzębinę na własne przetwory

Jarzębinę możemy spotkać zarówno w parkach miejskich, ogrodach i lesie. Jednak najlepiej jest zbierać ją z drzew rosnących z dala od siedzib ludzkich, gdzie narażone są na różnego rodzaju pestycydy i środki chemiczne, które mogą zaabsorbować z gleby. Zatem jeżeli znajdziemy już odpowiednie drzewo z odpowiednimi owocami warto poczekać do pierwszych przymrozków. Jeżeli jednak nie możemy czekać to zebrane owoce warto włożyć do zamrażalnika na dwa lub trzy dni. Przemrożenie sprawi, że jarzębina straci swoją naturalną gorycz i będzie dużo smaczniejsza zarówno w przetworach jak i suszona. Nie należy martwić się o utratę cennych składników, gdyż i tak będzie trzeba poddać ją obróbce termicznej w co najmniej 60 stopniach Celsjusza, aby toksyna w niej zawarta rozłożyła się.

Do czego dodawać jarzębinę

Jarzębina jest idealnym dodatkiem do mięs, pod tym względem przypomina żurawinę. Chętnie podawana jest pod postacią dżemu lub konfitury, czasem również jako mieszanka żurawiny z jabłkiem. Z żurawiny można przygotować różnego rodzaju powidła na słodko, które będą urozmaicać domowe słodycze lub słodkie wypieki ze względu na swój niepowtarzalny smak.

Co ciekawsze jednak, co raz większą popularność zyskuje nalewka z jarzębiny! Zanim weźmiemy się za przygotowanie jej, należy jednak pamiętać o odpowiednim przemrożeniu lub prażeniu, ususzeniu jarzębiny, gdyż alkohol nie rozkłada kwasu w niej zawartego. Taka nalewka będzie idealna na jesienne przeziębienia!

Jarzębina w kosmetyce

Chociaż rzadko wspomina się o dobroczynnym wpływie jarzębiny na naszą cerę, to jej wpływ jest nieoceniony! Jarzębina bogata jest bowiem w wiele składników, które uszczelnią nasze naczynia krwionośne, napną i uelastycznią cerę, a co więcej spowodują załagodzenie stanów zapalnych. Ze względu na to, że jej owoce są bardzo łatwo dostępne, można samemu przygotować proste domowe kosmetyki, dzięki którym wydobędziemy to co najlepsze z czerwonych drobnych jagód.

Fungopol jarzębina do mięs 200g

Kliknij i sprawdź ceny!

Domowe kosmetyki z żurawiny

Wystarczy kiść obranych i dokładnie umytych owoców, opcjonalnie mogą się przydać różne naturalne oleje czy jogurt, jednak nawet sama jarzębina wystarczy.

Maseczka

W zależności od preferencji możemy użyć samej rozgniecionej (niekoniecznie gotowanej) jarzębiny lub możemy dodać do niej łyżkę jogurtu lub mleka. Jeżeli mieszanka jest zbyt płynna można dodać płatków owsianych. Taką mieszankę nakładamy na twarz na około 20 minut, a następnie spłukujemy letnią wodą.

Tonik

Tonik może również służyć jako napar, gdyż przygotowujemy go poprzez zagotowanie jarzębiny w szklance wody, odcedzamy i pozostawiamy wywar. Można go stosować jak tonik w celu oczyszczania twarzy, ale także jako napój wzmacniający naszą odporność.

Jak przygotować jarzębinę do jedzenia

Jarzębinę możemy przygotowywać na wiele różnych sposobów tak samo jak obrabiamy inne owoce na przykład dżemy, kompoty i tym podobne. Najważniejsze jest jednak aby spełnić warunek przemrożenia lub poddania obróbce termicznej. Bez tego możemy się zatruć owocami jarzębiny. W przypadku mrożenia, należy na najniższej półce zostawić jarzębinę na dwa, a najlepiej 3 dni. Po tym czasie możemy bezpiecznie spożywać. Jeżeli zaś chodzi o podgrzewanie, to najlepiej, aby było to co najmniej 60 stopni Celsjusza przez około 5-15 minut. Jeżeli używamy jej do jakiejś konkretnej potrawy i potrzebny jest dłuższy czas obróbki to nie ma się o co martwić, gdyż dłuższe ogrzewanie nie zaszkodzi owocom.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.