Jakie są skutki ubocze brania tabletek antykoncepcyjnych?

Tabletki antykoncepcyjne to zdecydowanie jeden z najwygodniejszych sposobów na zapobieganie ciąży. Środki tego typu pozwalają na stosunki seksualne niemalże całkowicie pozbawione ryzyka zapłodnienia. Niestety tabletki antykoncepcyjne nie zawsze są w pełni bezpieczne dla zdrowia kobiety. Środki te mogą powodować szereg niepożądanych skutków ubocznych, których pozbycie się nie jest wcale proste. Jeśli chcesz uniknąć nieprzyjemnych powikłań związanych z przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych, zawsze stosuj się do zaleceń lekarza. Kwestii tej przyjrzymy się nieco bliżej na łamach niniejszego artykułu.

Tabletki antykoncepcyjne – kto powinien ich unikać?

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych hamują jajeczkowanie, zagęszczają śluz, wydłużają transport jajowodowy oraz uniemożliwiają implantację macicy. Nic więc dziwnego, iż środki te cieszą się niemalże stuprocentową skutecznością. Niestety, ze względów zdrowotnych powinny unikać ich osoby takie jak:

  • chorzy na cukrzycę,
  • cierpiący z powodu padaczki,
  • dotknięci nadciśnieniem tętniczym,
  • posiadający problemy z wątrobą,
  • cierpiący na nowotwory,
  • mający skłonności migrenowe,
  • dotknięci chorobami układu krążenia,
  • walczący z otyłością.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych

Mimo licznych zalet, tabletki antykoncepcyjne mogą powodować wiele skutków ubocznych. Z reguły nie zagrażają one w bezpośredni sposób naszemu zdrowiu, niemniej jednak zdarzają się przypadki, w których nieumyślne stosowanie tego typu środków może doprowadzić nawet do śmierci! Oto przykłady powikłań, które może spowodować przyjmowanie tabletek antykoncepcyjnych:

  • wzrost ciśnienia,
  • nudności,
  • wymioty,
  • grzybica pochwy,
  • bóle sutków,
  • nabieranie wagi,
  • niekontrolowane krwawienia,
  • spadek ibido,
  • wahania nastrojów,
  • choroba niedokrwienna serca,
  • wzrost żylaków,
  • wzrost złego cholesterolu,
  • inne powikłania, które mogą doprowadzić nawet do śmierci.

W poniższych śródtytułach poddaliśmy dokładnej analizie najczęstsze skutki uboczne stosowania tabletek antykoncepcyjnych.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – ból głowy

Ból głowy jest jednym z najczęstszych powikłań spowodowanych przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych. Czasami przeradza się on w prawdziwą migrenę, co uniemożliwia cierpiącej osobie swobodne funkcjonowanie. Tabletki antykoncepcyjne zaburzają naturalny stan gospodarki hormonalnej, co może objawiać się w postaci stanów takich jak nagłe i silne bóle głowy. Dokładna specyfika skutków ubocznych różni się w zależności od przypadku. Jeśli cierpisz regularnie na bóle głowy, nie przyjmuj żadnych środków antykoncepcyjnych, których działanie opiera się na dostarczeniu hormonów do kobiecego ciała. Lekceważenie tego ostrzeżenia może doprowadzić do bardzo poważnych powikłań, takich jak zwiększenie ryzyko wystąpienia udaru mózgu.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – przybieranie na wadze

Hormony zawarte w tabletkach antykoncepcyjnych mogą negatywnie wpływać na gospodarkę wodną organizmu. Płyny nie są usuwane z tkanek ciała w dostatecznym stopniu, co powoduje lekki przyrost masy. Na szczęście z reguły nie przekracza on 2-3 kilogramów i łatwo znika po odstawieniu tabletek. Oczywiście nie powinno się zmieniać stosowanych środków antykoncepcyjnych na własną rękę. Decyzje tego typu dobrze jest najpierw skonsultować z lekarzem. Doradzi on, kiedy najlepiej przestać przyjmować tabletki oraz na jaki nowy środek się zdecydować.

W niektórych przypadkach przyrost masy ciała związany z antykoncepcją hormonalną może być spowodowany wzrostem łaknienia. Warto więc trzymać się diety, która pozwoli Ci utrzymać prawidłową wagę.

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – niespodziewane krwawienie

Czasami podczas przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych mogą pojawić się nieregularne krwawienia. Z reguły występują one w przeciągu pierwszych trzech cykli, wywoływane pigułkami o niskiej zawartości hormonów. Poza tym często się zdarza, że problem nie leży w samych tabletkach, lecz w braku konsekwencji dotyczącym ich przyjmowania. Dlatego to tak ważne, by dbać o regularność w zażywaniu hormonalnych środków antykoncepcyjnych.

Niestety zdarza się i tak, że nieregularne krwawienia spowodowane są dużo poważniejszymi czynnikami, takimi jak stan zapalny, polip szyjki macicy lub inne niepożądane zmiany chorobowe w obrębie narządów rozrodczych. Bez względu jednak na potencjalną przyczynę tego typu objawów, należy jak najszybciej zgłosić je do lekarza.

Skutki uboczne tabletek koncepcyjnych – kiedy się pojawiają?

Skutki uboczne tabletek antykoncepcyjnych – jeśli się pojawiają – występują z reguły od razu, to jest po dwóch lub trzech dniach. W przypadku niektórych środków nieprzyjemne efekty uwidaczniają się jednak nieco później, na przykład na przełomie drugiego i trzeciego cyklu ich stosowania. W skrajnie rzadkich sytuacjach zdarza się, że tabletki hormonalne wywołują skutki uboczne aż po kilku miesiącach od odstawienia.

Negatywne efekty spowodowane przyjmowaniem tabletek antykoncepcyjnych mogą zatem pojawiać się w przeróżnych okresach i odstępach czasowych. Dlaczego tak się dzieje? Tabletki antykoncepcyjne potrafią bardzo łatwo zburzyć równowagę hormonalną organizmu. Dlatego też jeżeli nie zostaną odpowiednio dobrane, mogą wyrządzić sporo szkód. Zachwiania hormonalne w ludzkim ciele można przyrównać do ciągu przyczynowo-skutkowego, który w występuje w układance domino. Jeden efekt uboczny powoduje kolejny – przy czym bywa, że taki łańcuch zdarzeń trwa bardzo długo. Organizm może jednak dać o sobie znać w widoczny dla nas sposób dopiero po kilku miesiącach.

Jeśli zauważyłaś u siebie zaburzenia w samopoczuciu lub pojawienie się nowych dolegliwości, które mogą być spowodowane przyjmowanymi tabletkami antykoncepcyjnymi, niezwłocznie udaj się do lekarza i poproś o fachową pomoc.

Może ci się spodobać również
1 komentarz
  1. Madzia mówi

    Moim zdaniem skutki uboczne mogą pojawić się w przypadku każdego leku, wystarczy ulotkę jakąkolwiek przeczytać. Wiadomo, że czasem są przeciwwskazania, czy jeden rodzaj antykoncepcji nie odpowiada a inny tak. Jednak przy właściwym doborze przez lekarza, badaniach, kontroli można stosować antykoncepcję i wszystko jest w porządku. Ja sama biorę belarę-tabletki i nie narzekam na skutki uboczne. Oczywiście jestem pod kontrolą ginekologa, to podstawa.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.