Jakie choroby leczy laryngolog?

Do laryngologa (a właściwie otolaryngologa) udajemy się wówczas, gdy dopada nas choroba ucha, nosa czy gardła, zwłaszcza przewlekła czy nawracająca. Do lekarze tej specjalności zwracamy się też z zaburzeniami słuchu, głosu, mowy czy równowagi.

Otorynolaryngologia jako dział medycyny klinicznej

Otorynolaryngologia (częściej nazywana po prostu laryngologią) jako odrębna specjalność medyczna wyłoniła się stosunkowo późno, bo dopiero pod koniec XIX wieku. Rozwijała się dość prężnie wraz z całą medycyną, a prawdziwym przełomem stało się wprowadzenie do niej technik mikroskopowych. Obecnie ten dział medycyny klinicznej skupia się m.in. na zapobieganiu i leczeniu niedosłuchu, diagnostyce i leczeniu nowotworów głowy i szyi czy leczeniu zaburzeń funkcji oddechowych. Warto zajrzeć na stronę https://millemedica.pl/, gdzie lekarze z renomowanej warszawskiej przychodni laryngologicznej opisują najczęściej występujące obecnie choroby laryngologiczne.

A jest ich bardzo wiele. Najczęściej dotyczą one ucha (gr. oús, ōtós), nosa (gr. rhís, rhinós), krtani (gr. lárygx), a więc tych narządów, od których nazwę swą wzięła otorynolaryngologia.

Choroby laryngologiczne ucha

Do najczęściej występujących chorób uszu zalicza się zapalenie ucha zewnętrznego. Może ono mieć postać bakteryjną, grzybiczą, wirusową czy odczynową. Objawia się bólem, który się nasila np. podczas żucia, czy też surowiczą wydzielina, która w miarę rozwoju choroby może się przekształcić w ropny wyciek. Często występuje u dzieci, u których trąbka słuchowa nie jest jeszcze do końca wykształcona.

Wiek odgrywa istotną rolę również w przypadku takich schorzeń, jak szumy uszne czy niedosłuch. Im człowiek staje się starszy, tym ryzyko zachorowania na te choroby staje się większe.

Stosunkowo rzadką chorobą jest nagła głuchota, która może dotknąć osoby w każdym wieku. Jednym z charakterystycznych objawów tej dolegliwości jest pojawienie się uczucia „rozpierania” w uchu. Następnie wzrasta niedosłuch, któremu towarzyszą szumy.

Choroby laryngologiczne nosa

Równie często do laryngologów z Mille Medica zgłaszają się pacjenci cierpiący na choroby nosa i zatok przynosowych. Najczęściej są to takie schorzenia, jak krwawienie z nosa, śluzowy lub ropny wyciek z nosa, upośledzenie drożności nosa, a także nieżyt nosa – zarówno niealergiczny, jak i alergiczny. Szczególnie ten ostatni jest coraz częściej spotykany, bo jak wynika z szacunkowych danych – dotyczy on 10–25% naszej populacji.

Z kolei skrzywiona przegroda nosowa czy doznany niegdyś uraz tej części ciała może być przyczyną m.in. zapalenia zatok.

Choroby laryngologiczne gardła i krtani

Równie nieprzyjemnymi dolegliwościami są choroby gardła i krtani. Najmłodsi pacjenci do gabinetu laryngologicznego często trafiają z przerośniętym migdałkiem gardłowym. Chroni on organizm przed wnikającymi przez drogi oddechowe zarazkami. Gdy jest jednak zbyt duży, utrudnia oddychanie, może być przyczyną zapalenia zatok czy chorób uszu.

Starsi pacjenci do laryngologa udają się najczęściej z zapaleniem krtani czy anginą, zwaną też zapaleniem migdałków podniebiennych. Do charakterystycznych objawów tej ostatniej choroby należą:

  • powiększone i zaczerwienione migdałki, często z białym lub żółtym,
  • powiększone węzły chłonne szyi,
  • ból gardła powodujący trudności z mówieniem czy połykaniem,
  • ogólne osłabienie,
  • wysoka gorączka.

Niemal każdy z własnego doświadczenia wie, że w przypadku tej choroby nie warto zwlekać. Trzeba jak najszybciej udać się po pomoc do lekarza rodzinnego lub laryngologa.

Zaburzeniami narządów zmysłów

Do laryngologa możemy się też udać, gdy odnotujemy zaburzeni równowagi czy też węchu i smaku. Z kolei z zaburzenia głosu i mowy pójdziemy do lekarza specjalizującego się w foniatrii (jest to jedna ze specjalizacji otorynolaryngologicznych). Do tego specjalisty zgłaszają się najczęściej aktorzy, nauczyciele czy politycy, których życie zawodowe związane jest z mówieniem.

Badania laryngologiczne

Do najczęściej wykonywanych badań laryngologicznych należy otoskopia, czyli oglądanie ucha zewnętrznego i błony bębenkowej za pomocą specjalnego wziernika. Równie często wykonywana jest rynoskopia, czyli wziernikowanie jamy nosowej.

Do przeprowadzenia badania słuchu, czyli tzw. audiogramu, potrzebna już jest specjalna kabina.

Jakie zabiegi może wykonywać laryngolog?

Lekarz laryngolog zajmuje się nie tylko diagnozowaniem chorób, lecz może również wykonywać zabiegi lecznicze, takie jak np. punkcję zatok czy tzw. paracentezę, czyli nacięcie błony bębenkowej.

Poważniejsze operacje laryngologiczne wykonywane są tylko w szpitalach.

Czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie?

Wiele osób się zastanawia, czy do laryngologa potrzebne jest skierowanie. Odpowiedź brzmi tak, o ile na wizytę do tego specjalisty chcemy się udać w ramach NFZ. Skierowanie do laryngologa może wypisać nam lekarz rodzinny lub internista.

Jeżeli chcemy się udać do lekarza laryngologa prywatnie, skierowania mieć nie musimy. W ten sposób nie tylko unikniemy dodatkowej wizyty w przychodni, lecz również szybciej się dostaniemy do lekarza, a tym samym szybciej podejmiemy leczenie.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.