Jaki krem na wrastające włoski po depilacji?

Wrastające włosy są problemem głównie kobiet, ponieważ to one z reguły walczą i próbują pozbyć się niechcianego owłosienia, które pojawia się na różnych częściach ciała. Okazuje się jednak, że depilacja nie jest sprawą aż tak prostą jak mogłoby się wydawać. Źle przeprowadzony zabieg może spowodować, że włoski urywają się przy samej skórze, bądź co gorsza  w środku kanału włosowego. Taki włos wciąż rośnie zmieniając jednak kierunek wzrostu. Wówczas jego ostra końcówka zaczyna wbijać się w skórę i co raz to głębiej wrastać.

Często wykonujemy depilacje poprzez mocne pociągnięcie np. plastra z woskiem. Może wtedy dojść do wspomnianego urwania, albo też skręcenia. Taki włos niczym sprężynka chowa się w środku kanału włosowego. Następnie rośnie w taki sposób, że nie ma możliwości, by przedostał się na powierzchnię naskórka. Jest to duży problem, ponieważ tego typu włosy wrastają naprawdę głęboko.

Włosy, które wrastają przyczyniają się do podrażnień naskórka. Brak reakcji może doprowadzić do wystąpienia stanu zapalnego. Jak objawia się podrażnienie wywołane wrastającym włosem? W obrębie miejsca depilacji skóra staje się zaczerwieniona, widać czerwone punkciki. Zazwyczaj odczuwamy także swąd skóry. Jeśli dojdzie do stanu zapalnego na skórze mogą się pojawić niewielkie krosteczki, które często są jakby wodniste. Jeśli stan zapalny dotyczy nawierzchni naskórka  nie jest ciężko go wyleczyć. Gorzej jeśli włosy wrastają głęboko i zapalenie rozwinie się wokół mieszka włosowego. Wtedy najczęściej dochodzi do ropnego zapalenia mieszków włosowych. Taka dolegliwość musi być leczona przed dermatologa, w innym przypadku może dość do znacznie poważniejszych konsekwencji.

Zdarza się, że dochodzi do otorbielenia włosa. Jak to wygląda? Wtedy mamy wrażenie, jakby na skórze czuć było grudkę czy guzek, który jest umiejscowiony na tyle głęboko, iż nie ma szansy samodzielnie go usunąć. Wówczas należy niezwłocznie udać się do specjalisty, który określi czy jest to spowodowane na pewno wrastaniem włosa.

W przypadku mężczyzn problem wrastających włosów najczęściej dotyczy twarzy oraz szyki  czyli miejsc, w których najczęściej codziennie się goli. Powodem wrastających włosów może być m.in. wrażliwa skóra lub nieodpowiedni sposób golenia się.

Jak radzić sobie z wrastającymi włoskami?

Pomóc z tą dość uciążliwą dolegliwością mogą peelingi złuszczające. Warto je stosować zarówno przed jak i po depilacji. Dzięki nim złuszczamy naskórek i zmniejszamy ryzyko wrastania włosków. Skóra jest także dzięki nim znacznie gładsza.

peeling złuszczający na wrastające włoski
Peeling złuszczający na wrastające włoski
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Specjaliści zalecają także stosowanie specjalnych kremów na wrastające włosy. Można je nabyć w dobrych drogeriach, bądź aptekach. Kremy są jednak skuteczne pod jednym warunkiem – jeśli używamy ich systematycznie. Specyfik należy wklepać w skórę tuż po depilacji oraz kolejnego dnia (przynajmniej rano i wieczorem). Krem sprawi, że włosy będą odstawały znacznie wolniej, dodatkowo działa odżywczo i kojąco na skórę (szczególnie w okolicach bikini, gdzie jest ona szczególnie wrażliwa).

f-pilarix-krem-zapobiegajacy-nadmiernemu-rogowaceniu-skory-100-ml
Krem na wrastające włoski Pilarix
Kliknij i znajdź najniższe ceny!

Alternatywą dla peelingów mogą być myjki do złuszczania naskórka. Są one twarde i doskonale masują ciało jednocześnie poprawiając krążenie. Polecane są również maseczki złuszczające, które sprawiają, że naskórek staje się cieńszy, dzięki czemu włoski mogą się przez niego przebić.

Każdy zmagający się z wrastającymi włoskami może próbować samemu się z nimi uporać. Zwykłą igłę należy zdezynfekować i następnie lekko przebić skórę w celu uwolnienia włoska na zewnątrz. Jeśli zachowamy szczególną ostrożność i przeprowadzimy wszystko w sterylnych warunkach zabieg ten nie jest w żaden niebezpieczny. W aptece można także zaopatrzyć się w sterylne igły jednorazowego użytku.

Jak jeszcze można uniknąć wrastających włosków? Jednorazowe maszynki do golenia, jak sama nazwa wskazuje powinny być używane tylko jeden raz. Większość jednak używa ich wielokrotnie. Warto jednak pamiętać, że z czasem stają się tępe co sprawia, że depilacja nie jest tak dokładna. Przed każdym ponownym użyciem maszynki koniecznie trzeba odkażać jej ostrza. Dzięki temu zapobiegniemy namnażaniu się bakterii i grzybów, których jest na niej wbrew pozorom pełno.

Włosy powinny być usuwane w tym samym kierunku, w którym rosną  wówczas unikniemy podrażnień. Tuż po depilacji warto nasmarować skórę oliwką, bądź specyfikami przeznaczonymi do skóry po tego typu zabiegach. Jeśli nie mamy żadnych preparatów antybakteryjnych możemy samemu je przyrządzić. Do niepełnej szklanki wody dodajemy aspirynę i kilka kropel gliceryny. Taką miksturą przecieramy skórę kilka razy dziennie i zawsze tuż po depilacji.

Na miejsca szczególnie wrażliwe zaleca się nakładanie kompresów. Jak je wykonać? Wystarczy ręcznik nasączyć gorącą wodą (może to być napar z rumianku) i przykładać na podrażnianą skórę. Taki zabieg działa kojąco i zapobiega stanom zapalnym, które występują po depilacji.

W przypadku podrażnień po depilacji w okolicach intymnych należy pamiętać o luźnej i bawełnianej bieliźnie.

Może ci się spodobać również
3 Komentarze
 1. Martyna mówi

  nie napisaliście nic o produktach Bump Eraiser, to moje ostatnie odkrycie, bardzo dobrze radzą sobie z podrażnieniami po goleniu i wrastającymi włoskami, pilarix u mnie się nie sprawdzał, pozdrawiam

  1. Marek mówi

   remove

   2017-04-26 10:33 GMT+02:00 Disqus :

 2. kasia77112 mówi

  Kobiety często mają problem z wrastającymi włoskami na nogach, ale ja miałem problem z okolicami intymnymi. Może nie przeszkadzało to szczególnie mojej partnerce, ale zdarzało się, że mnie to po prostu bolało. Postanowiłem więc skorzystać z depilacji laserowej! Polecam!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.