Jak zrobić napój izotoniczny? Domowe sposoby na izotoniki

Napoje izotoniczne to płyny wyrównujące poziom wody oraz elektrolitów w naszym organizmie. Są szczególnie przydatne podczas regularnej aktywności fizycznej i takiej w której narażeni jesteśmy na długotrwały, intensywny wysiłek, ponieważ wtedy wraz z potem wydzielamy z naszego ciała sole mineralne, witaminy i spalamy węglowodany. Dzięki równowadze elektrolitów mięśnie pracują wydajniej i nie odczuwamy zmęczenia po treningu. Izotoniki charakteryzują się małą ilością cukru w składzie, brakiem lub minimalnym nasyceniem dwutlenkiem węgla i zawartością minerałów, wybierajmy je ostrożnie i nie pomylmy z napojami energetyzującymi.

Z czego składa się napój izotoniczny?

Oczywiście najwięcej w izotoniku jest wody, to ona jest nośnikiem mikroelementów i podczas wysiłku tracimy ją wraz z potem, dlatego należy rozsądnie uzupełniać braki. Oprócz wody w napoju jest sód, poprawia on wchłanialność płynu i zapewnia równowagę elektrolitów. Kolejnym ważnym składnikiem jest potas, jego obecność ma na calu regulację prawidłowej pracy mięśni i układu nerwowego. Często potas uzupełniany jest o magnez i wapń, które mają podobne działanie do niego i razem zapewniają zwiększoną wchłanialność mikroelementów. Na ostatnim miejscu są węglowodany, najczęściej w postaci cukrów prostych. Dowiedziono, że cukier w połączeniu z sodem sprawiają, iż woda skuteczniej nawadnia organizm.

Dlaczego warto pić napój izotoniczny?

To czy sięgniemy po izotonik powinno być podyktowane rodzajem wysiłku. Jeśli ćwiczymy 1-2 razy w tygodniu i wysiłek nie jest intensywny oraz trwa około godziny, to z powodzeniem wystarczy nam sama woda czy herbata po zakończonym treningu, jeśli jednak uprawiamy sport intensywnie, a treningi trwają kilka godzin, to musimy zastanowić się nad uzupełnianiem mikroelementów traconych podczas wysiłku, ponieważ zbyt duży ich spadek doprowadzi do zwiększonego zmęczenia i bóli mięśni, a w dalszej perspektywie do wyjałowienia się organizmu. Warto wiedzieć, że podczas treningów odchudzających izotoniki nie są polecane, ponieważ organizm będzie czerpał węglowodany z płynu zamiast z pokładów w naszym ciele.

Natura i napój izotoniczny – czy da się to połączyć?

Po zobaczeniu etykiety napoju izotonicznego możemy się przestraszyć, szczególnie miłośnicy produktów bez sztucznych substancji będą zawiedzeni. Słodziki zamiast cukru, syntetyczne witaminy, barwniki, sztuczne aromaty, konserwanty… Przecież z założenia izotonik powinien służyć naszemu zdrowiu, a nie pozbawiać go nas. Na szczęście napój izotoniczny nie jest trudny do wykonania w domowych warunkach, robiąc napój samemu zaoszczędzimy nie tylko pieniądze, ponieważ jedna butelka to często wydatek kilku złotych, ale również będziemy czerpać satysfakcję z wykonania! Swój własny izotonik możemy dopasować do typu aktywności jaki wykonujemy, oraz do upodobań smakowych, ponadto możemy dodać do niego co tylko nam się podoba i zawsze będziemy pewni jego składu.

Zasady tworzenia izotoników

O ile dodatki są dowolne, to baza napoju izotonicznego powinna zostać taka sama i tworząc ją musimy trzymać się proporcji, aby zachować odpowiednie stężenie i równowagę elektrolitów.

Węglowodany powinny być dodane w ilości 6-7 g na 100 ml, do nas należy wybór czy będzie to glukoza, czy miód. Środek słodzący możemy zastąpić sokiem wyciśniętym z owoców (na przykład z cytryny czy pomarańczy), wtedy mieszamy go z wodą w proporcji 1:1. Do mieszaniny koniecznie dodajemy szczyptę soli, będzie naszym źródłem sodu. Napój wystarczy przelać do bidonu i możemy ruszać na trening. Nudzi nam się smak wody z owocami? Urozmaicić go możemy dodając miętę lub napar herbaciany/ziołowy zamiast wody. Izotonik na bazie zielonej albo białej herbaty będzie miał dodatkowe właściwości alkalizujące.

OSHEE, napój izotoniczny

Kliknij i sprawdź ceny!

Jak skomponować napój izotoniczny by odpowiadał typowi aktywności?

Domyślamy się zapewne, że wraz z aktywnością powinniśmy odrobinę zmienić ilość dodawanego cukru czy soli. Dla osoby ćwiczącej do maratonu ważne będzie zapewnienie sobie odpowiedniej ilości sodu, dlatego dawka soli powinna być większa – nawet do 9g na litr wody!
Kulturysta potrzebuje więcej węglowodanów, w jego izotoniku cukru (lun innej substancji słodzącej) powinno być więcej niż soli. Podobny skład wykorzysta też osoba trenująca crossfit lub inny wymagający typ aktywności. Uniwersalny napój izotoniczny to jeden litr wody zmieszany z 5 łyżeczkami miodu, sokiem z całej cytryny i doprawiony szczyptą soli.

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.