Jak wybrać odpowiednią walizkę dla dziecka?

Walizka to świetny substytut dotychczasowych plecaków dla dzieci. Doskonale sprawdza się ona podczas wyjazdów rodzinnych, jak również w codziennym życiu dziecka – chodzenie do szkoły. Dobrze dobrana walizka powinna pomieścić wszystkie niezbędne rzeczy, być poręczna i nie przyczyniać się do powstawania wad kręgosłupa.

Walizka dziecięca do szkoły

Bardzo trudnym zadaniem jest wybranie odpowiedniego ekwipunku dla naszego dziecka, kiedy rozpoczyna ono przygodę ze szkołą. Rynek oferuje szeroki wybór plecaków, tornistrów oraz walizek, które nieco różnią się od siebie i mają inne korzyści.

Plecak

Plecaki dostępne są w przeróżnych kolorach oraz wielkościach, a ich waga jest bardzo mała. Zazwyczaj są bardziej pojemne od tornistrów i często mają na wyposażeniu pasek do ściskania w pasie, który lekko odciąża plecy. Plecki najchętniej wybierają starsze dzieci. Jednak plecak to nie jest najlepsze rozwiązanie, wiele modeli jest zbyt wiotkich, przez co ciężar na plecach pozostaje źle rozłożony. Oprócz tego plecaki łatwo się wypychają w wyniku, czego wyglądają nieestetycznie i są niewygodne do noszenia.

 Tornister

Najcenniejszą zaletą tornistra jest jego sztywna konstrukcja, która zapobiega odkształceniom oraz sprawia, że ciężar równomiernie rozkłada się na plecach dziecka. Dodatkowo konstrukcja pozwala na postawienie tornistra na ławce lub krześle, w przeciwieństwie do plecaka, tornister nie przewraca się i jest bardziej ergonomiczny. Tornistry najczęściej wybierane są przez najmłodsze dzieci.

Jedną z wad tornistra jest większa waga, niż w przypadku plecaka, a także mniejsza ilość kieszonek. Oprócz tego tornister ma dość ograniczone miejsce w środku i często nie mieści dużej ilości książek.

Walizka

Walizka na kołkach to znakomite rozwiązanie, które pozwoli odciążyć kręgosłup Twojego dziecka. Konstrukcja walizki posiada usztywnione dno oraz boki, a także wyposażona jest w rączkę, za którą ciągnie się walizkę. Walizka jest najlepszym rozwiązaniem, kiedy dziecko musi nosić do szkoły dużą ilość książek i zeszytów. Dodatkowo walizka jest łatwa do transportowania, dziecko sprawnie może się z nią poruszać przy czym nie obciąża swoich pleców. Walizka na kółkach to najlepsze rozwiązanie, jeśli chodzi o potrzebę dużej pojemności, zmieść ona wiele książek, zeszytów oraz przyborów.

Walizka niestety ma pewne wady:

  • trudna do ciągania na schodach, kamienistych i piaskowych ścieżkach oraz nierównym terenie
  • dużo większy ciężar od plecaka i tornistra (podnoszenie walizki na schodach to duże wyzwanie dla dziecka)
  • zazwyczaj jest nieco droższa od plecaka lub tornistra

Walizka dziecięca podróżna

Dokonując zakupu walizki podróżnej dla dzieci, warto przemyśleć wygodę pakowania oraz transportowania bagażu. Nie należy kierować się popularną marką, lecz trzeba zdecydować się na taki produkt, który w pełni sprosta wymaganiom dziecka.

Walizka podróżna dla dziecka musi być stabilna i wyposażona w cztery kółka, dzięki którym łatwo będzie się prowadzić. Rączka walizki powinna być dobrze przymocowana i mieć możliwość regulacji długości, najlepszym wyborem są rączki teleskopowe, które posiadają wygodny uchwyt niewbijający się w dłoń i ułatwiający transportowanie.

Wybór pomiędzy walizką miękką, a twardą jest bardzo ciężki, bowiem walizka miękka pomieści więcej rzeczy i dobrze sprawdzi się u dzieci, które nie zawsze dbają o swój bagaż. Natomiast walizka twarda lepiej uchroni i zabezpieczy rzeczy znajdujące się wewnątrz bagażu. Twarde walizki zdecydowanie polecane są dla dzieci na samodzielne wyjazdy.

Wymiar walizki zależy od długości wyjazdu, najlepiej jednak wybierać mniejsze modele, aby dziecko z łatwością poruszało się z walizką. Przed zakupem walizki należy pamiętać, że może nas ograniczać regulamin środka transportu przewidujący limit wielkości bagażu.

Wzór walizki to najważniejsza sprawa dla dzieci, która znacząco przewyższa inne priorytety. Dzieciom zależy, aby ich bagaż był ładny, często wybierają walizki z postaciami z ich ulubionych bajek lub filmów. Wyjątkowy wzór walizki ma dodatkową zaletę, bowiem może być bardzo pomocny w czasie odbierania bagaży, dziecko z łatwością odnajdzie swoją walizkę wśród innych pakunków.

Rodzaje walizek dziecięcy

Wybierając odpowiednią walizkę dla dziecka chcemy, aby spełniała ona nasze oczekiwania, była poręczna i podobała się dla naszego malucha. Rynek oferuje przeróżne rodzaje walizek miękkich i twardych, pionowych i poziomych oraz szeroki wybór kolorów i wzorów. Na wygląd główną uwagę zwracają dzieci, jednak my nie powinniśmy brać tego kryterium za najważniejsze.

Nowoczesnym i coraz częściej wybieranym modelem walizek są walizki poziome, które z łatwością mieszczą dużą ilość książek lub garderoby. Przeznaczone są dla dzieci powyżej 3-go roku życia i mają trwałą konstrukcję. Walizka jest zbudowana w taki sposób, że dziecko może na niej usiąść i odpychać się nogami trzymają za 2 rogi umieszczone z przodu. Dodatkowo w zestawie jest smycz, za którą można ciągnąć walizkę. Walizki tego typu przeważnie mają wzory przeróżnych zwierzątek lub samochodów, które bardzo się podobają dzieciom.

Walizki w kształcie pionowym, wyposażone są w cztery kółka, które sprawiają, że bagaż nie przewraca się i jest stabilny. Posiadają pakowną przegrodę, a także przednią oraz siateczkową kieszonkę, w których można schować dokumenty oraz butelkę wody. Walizki tego rodzaju często mają doczepiany pasek, dzięki któremu osoba dorosła może założyć walizkę na ramie.

Tekst powstał we współpracy z serwisem Rodzice.pl

Jak wybrać odpowiednią walizkę dla dziecka?
5 (100%) 4 votes
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.