Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną?

Większość stomatologów oraz ekspertów nie ma wątpliwości, że elektryczne szczoteczki do zębów są znacznie lepsze, niż te manualne. Dlaczego? Człowiek jest w stanie wykonać około 200 ruchów czyszczących zwykłą szczoteczką przez minutę. Tymczasem współczesne szczoteczki elektryczne wykonują takich ruchów w minutę dużo ponad 10 tysięcy. Elektryczna szczoteczka zatem oszczędza nasz czas, ale przede wszystkim lepiej czyści nasze zęby. Zatem jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną?

Szczoteczka dobrana do potrzeb

Aby dobrze wybrać szczoteczkę, warto najpierw zastanowić się, jakie są nasze potrzeby. Zupełnie inne są na przykład szczoteczki dla dzieci oraz dorosłych – te pierwsze są nie tylko mniejsze, ale ich ruchy są też zdecydowanie delikatniejsze. Zakłada się, że główka szczoteczki przeznaczonej dla dziecka powinna być wynosić od 7.5 do 15 milimetra. W przypadku modeli dla dorosłych spotyka się główki do wielkości 30 milimetrów. Podobnie jest z szerokością oraz długością rączki – dziecięce modele powinny być mniejsze, by po prostu zapewnić im jak największą wygodę.

Przy wyborze szczoteczki niezwykle istotna jest częstotliwość jej ruchów – to od niej zależy, jak szybko niszczy ona płytkę bakteryjną na zębach. Wyróżniamy tu dwa kluczowe ruchy – oscylacyjno-rotacyjne oraz pulsacyjne. Tych pierwszych może być do 10 tysięcy ruchów na minutę, tych drugich – od 10 do nawet 40 tysięcy. Generalną zasadą jest, że im więcej takich ruchów tym lepiej, choć osoby, które mają problemy ze szkliwem, powinny wybierać jednak te nieco wolniejsze modele. Inną istotną sprawą przy wyborze szczoteczki jest twardość włosia. Tu wszystko powinno zależeć od tego, jak wrażliwe są nasze dziąsła. Jeśli dziąsła są delikatne, albo nawet krwawią podczas szczotkowania, to oczywiście najlepiej zdecydować się na miękkie włosie. Inne osoby powinny się decydować na te twardsze, a zwłaszcza jeśli piją sporo kawy lub palą papierosy.

Kluczowe dla wielu osób jest także to, ile szczoteczka może pracować po jednym ładowaniu – jest to zwłaszcza istotne dla tych, którzy często podróżują. Jednak generalnie trzeba się przygotować na to, że dobre szczoteczki trzeba często ładować. Zazwyczaj po pełnym ładowaniu szczoteczka może pracować przez około kwadrans. A to oznacza, że przy prawidłowym korzystaniu, należy taką szczoteczkę ładować raz na cztery dni. Oczywiście większość współczesnych szczoteczek pokazuje, jaki stan naładowania i ile można jeszcze z niej korzystać. Warto również zwrócić uwagę na to, jak wiele zmiennych końcówek jest dostępnych do określonego modelu. Są na przykład takie specjalne do masowania dziąseł, czyszczenia języka oraz do wybielania zębów.

Jak wybrać dobrą szczoteczkę elektryczną? – ranking

Coraz więcej osób wybiera elektryczne szczoteczki, zatem propozycji na rynku jest naprawdę mnóstwo. Które jednak popularne modele są naprawdę warte polecenia? Oto krótki ranking.

  • Oral-B Vitality White & Clean – to jedna z najpopularniejszych szczoteczek, obecnie dostępnych na rynku. Zwraca uwagę przede wszystkim atrakcyjna cena – ten model można już dostać za około 66 złotych. Szczoteczka pracuje w trybie 7600 ruchów oscylacyjnych na minutę. Ma profesjonalny timer, który uruchamia się po dwóch minutach korzystania ze szczoteczki. W tej szczoteczce można swobodnie wymieniać końcówki, dzięki temu z jednego modelu może korzystać cała rodzina. Model jest dostępny w dwóch kolorach – w niebieskim oraz białym. Producent oferuje gwarancję na 24 miesiące.
  • Philips Sonicare Easyclean HX6511/50 – to kolejny popularny model, choć z nieco wyższej półki cenowej. Ta szczoteczka sprzedawana jest w cenie od 185 złotych. Opiera się na ruchach sonicznych, a to oznacza, że może być stosowana również przez tych, którzy mają bardzo wrażliwe dziąsła. Szczoteczka wykonuje ponad 31 tysięcy ruchów na minutę. Szczoteczka ma wyjątkowo długi czas pracy, który sięga nawet 84 minut. Ma również wbudowany dwuminutowy timer. W modelu zwraca uwagę również lekko wygięta szyjka główki, która bardzo ułatwia dotarcie do tylnych zębów.
  • Oral-B Professional Care OxyJet Irygator – to model, który poza nowoczesną szczoteczką do zębów, ma w zestawie również wygodny irygator do  przepłukiwania jamy ustnej. Sama szczoteczka wykorzystuje natomiast technologię mikropęcherzyków, które tworzy mieszanka wody oraz powietrza. Dzięki temu ta szczoteczka powinna rozwiązywać podstawowe problemy z dziąsłami, ale pod warunkiem korzystania ze specjalnych, poleconych przez producenta past do zębów. W zestawie, który można dostać w cenie od 215 złotych, są cztery wymienne dysze Oral-B OxyJet oraz ładowarka z podstawką i pojemnikiem na dysze. W modelu można też kontrolować ciśnienie wody, która dostaje się do szczoteczki w pięciostopniowej skali.
  • AEG EZS 5664 – model kosztuje od 99 złotych i jest często wybierany zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i w internetowych. To jeden z najtańszych na rynku modeli sonicznych, oferowanych przez renomowanych producentów. Szczoteczka wykonuje 30 tysięcy ruchów wibracyjnych na minutę, ma tryb delikatnego czyszczenia zębów, a także masażu dziąseł oraz specjalnie zabezpieczenie przed głębokim rozładowaniem. Szczoteczka AEG jest też stosunkowo lekka – waży zaledwie 270 gram. W zestawie dostaniemy również praktyczny stojak ze schowkiem na końcówki. Model AEG EZS 5664 jest dostępny wyłącznie w kolorze szarym.
  • ORAL-B PRO 4000 – to zaawansowana szczoteczka do zębów, zasilana systemem rotacyjnym. Można ją nabyć w cenie od 315 złotych. Szczoteczka wykonuje 8800 obrotów oscylacyjnych na minutę oraz 40 tysięcy ruchów pulsacyjnych. Ma zasilanie akumulatorowe i jej czas pracy to około 28 minut po jednym naładowaniu. Szczoteczka ma kilka trybów – między innymi czyszczenia codziennego, pielęgnacji dziąseł, delikatnego czyszczenia oraz wybielania. Model jest wyposażony w specjalną końcówkę CrossAction, która dociera w trudno dostępne miejsca w jamie ustnej.

Na rynku jest więc sporo modeli, także w całkiem rozsądnych cenach. Warto więc najpierw zastanowić się, jaka szczoteczka będzie dla nas najlepsza, a dopiero potem przyjrzeć się danym technicznym poszczególnych modeli.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.