Jak walczyć ze stresem po pracy?

Businesswoman Relax from work. At the office

Trudno byłoby znaleźć chociaż jedną osobę, która nigdy nie odczuwała stresu, zwłaszcza takiego związanego z pracą. Nie tylko wymagające zawody, takie jak lekarz, policjant czy prawnik, są źródłem wielu nerwowych sytuacji wynikających z codziennych obowiązków. Warto jednak pamiętać, że stres niekoniecznie musi być niekorzystny, a w razie potrzeby istnieje wiele sposobów na to, by się go zniwelować.

Czym jest stres i z czego wynika?

Większości z nas pojęcie „stres” kojarzy się wyłącznie negatywnie – jako nieprzyjemna reakcja organizmu w odpowiedzi na jakieś wydarzenie czy przeżycie. Tymczasem stres może działać na nas pozytywnie i motywująco,[1] szczególnie w pracy. To, czy tak się dzieje, w dużej mierze zależy od stawianych przed nami wymagań oraz indywidualnych umiejętności fizycznych, emocjonalnych i intelektualnych. Dlatego tak często używa się sformułowania, że ktoś jest lub nie jest odporny na stres, a na rozmowach kwalifikacyjnych pojawia się pytanie, czy potrafimy pracować pod presją. Przyjrzenie się własnym reakcjom jest kluczowe w rozpoznaniu, jak radzić sobie ze stresem.

Negatywny stres w pracy najczęściej wywołuje nałożenie na pracownika obowiązków, którym nie jest w stanie podołać. Powodem może być także długotrwała, monotonna praca, która nie angażuje w żaden sposób umiejętności zatrudnionej osoby. W efekcie powstaje reakcja stresowa, którą można rozpoznać m.in. po takich objawach:

  • przyspieszona akcja serca oraz oddech, wzrasta również ciśnienie krwi;
  • zwiększona potliwość i napięcie mięśni przy jednoczesnym pobudzeniu siły fizycznej;
  • problemy z koncentracją;
  • nadmierna emocjonalność – w sytuacjach stresowych możemy nawet reagować agresją.

Stres a choroby

Warto zaznaczyć, że sama reakcja stresowa nie jest chorobą – to po prostu naturalna odpowiedź organizmu na jakieś wydarzenie. Od zarania dziejów ludzkie ciało działa właśnie w taki sposób, ponieważ niegdyś oznaczało to, że należało się przygotować na zagrożenie.

Niestety stres, jeśli jest negatywny i na dodatek długotrwały, może być przyczyną wielu chorób, w tym chorób serca.[2] Dodatkowo bardzo często spotykane są zespoły bólowe mięśni, najczęściej dotyczące karku i ramion, ale także krzyżowo-lędźwiowego odcinka kręgosłupa. Stres nierzadko powoduje brak apetytu, zdarzają się również owrzodzenia układu pokarmowego i bolesne skurcze jelit. Odporność naszego organizmu spada, w związku z czym stajemy się bardziej podatni na infekcje.

Ponadto, zmagając się z chronicznym stresem, stajemy się bardziej narażeni na nerwicę czy depresję. Ponieważ w celu rozładowania napięcia chętniej sięgamy po używki, takie jak alkohol i papierosy, ogólny stan naszego zdrowia może ulec znacznemu pogorszeniu.

Jak radzić sobie ze stresem?

Już sam pracodawca może zaoferować pracownikom wiele rozwiązań na to, jak radzić sobie ze stresemZakład pracy powinien promować zdrowy tryb życia, w tym zbilansowaną dietę oraz uprawianie aktywności fizycznej. W niektórych firmach możemy nawet napotkać specjalnie wydzielone pomieszczenia, w których pracownicy mogą spędzić przerwę lub oderwać się od obowiązków – np. poprzez zagranie w grę planszową czy komputerową albo posłuchanie ulubionej muzyki.

Również sami powinniśmy dbać o to, by znaleźć chwilę na relaks. Joga, spacer czy nawet długa, gorąca kąpiel pozwolą nieco zregenerować ciało, a przy okazji odciążyć umysł. Jeśli nasza praca wykorzystuje przede wszystkim nasze możliwości intelektualne, dla równowagi, w ramach odpoczynku, powinniśmy zająć się wybraną dyscypliną sportową. Warto również wypróbować techniki zarządzania czasem i korzystać z wszelkich szkoleń proponowanych przez pracodawcę – podszkolenie swoich umiejętności sprawi, że będziemy bardziej pewni siebie, a kolejne zadania nie będą tak często generować reakcji stresowej.

Bibliografia

  1. Dawidziuk K., Lishchynskyy Y., Wojciechowska M., Kopański Z., Marczewska S., Uracz W., Stres jako źródło wypalenia zawodowego, „Journal of Public Healt, Nursing and Medical Rescue” 2011, nr 4.
  2. Gólcz M., Stres w pracy, Warszawa 2015.
  3. Łuczak A., Żołnierczyk-Zreda D., Praca a stres, „Bezpieczeństwo Pracy” 2002, nr 10.
  4. Pakalska-Korcala A., Zdrojewski T., Piwoński J., Radziwiłłowicz P., Landowski J., Warzykowski B., Stres i niskie wsparcie społeczne jako psychospołeczne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, „Kardiologia Polska” 2006, nr 64.
  5. Potocka A., Stres – natura zjawiska, [w:] Waszkowska M., Potocka A., Wojtaszczyk P., Miejsce pracy na miarę oczekiwań, Łódź 2010.

[1] M. Gólcz, Stres w pracy, Warszawa 2015, str.  5.

[2] A. Pakalska-Korcala, T. Zdrojewski, J. Piwoński, P. Radziwiłłowicz, J. Landowski, B. Warzykowski, Stres i niskie wsparcie społeczne jako psychospołeczne czynniki ryzyka chorób sercowo-naczyniowych, „Kardiologia Polska” 2006, nr 64, str. 80.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.