Jak ugotować idealne jajko na miękko?

Jajka są jednym z najpopularniejszych produktów spożywczych w polskiej kuchni. Są uniwersalne! Stanowią idealne uzupełnienie niektórych dań, na przykład tatara czy żurku, lub mogą stanowić posiłek sam w sobie. Jajka są doceniane przez każdą osobą, która chce prowadzić zdrowy tryb życia i zdrowo się odżywiać. Sposobów na przygotowanie jajek jest bez liku. Na twardo, na miękko, po wiedeńsku, pasta jajeczna, jajecznica, omlety…wyliczać można bez końca. Jednak niektóre z nich sprawiają trudność niedoświadczonym kucharzom. Powiedz szczerze- ile razy zjadłeś jajko na twardo choć miałeś ochotę na jajko na miękko? Dzięki naszemu artykułowi wyjaśnimy jak ugotować idealne jajko na miękko. Miłej lektury!

Wartości odżywcze w jajkach

Według danych opublikowanych przez USDA National Nutrient Database, przeciętne jajko kurze składa się w:

 • 74,8% z wody,
 • 10,0% z tłuszczu (z czego 3,8% stanowią tłuszcze jednonienasycone, 3,1% to tłuszcze nasycone, a 1,4% wielonienasycone. Ponadto około 0,42% to cholesterol),
 • 12,6% z białka,
 • 1,1% z węglowodanów (są to prawie wyłącznie cukry proste).

Jeżeli procenty wiele Ci nie mówią to poniżej przechodzimy na bardziej konkretne liczny. Jedno jajko kurze wielkości L to około 65-70 gram. W takim jajku klasy A znajdziemy:

 • 90 kcal,
 • 8,1 grama białka,
 • 6,3 grama tłuszczów,
 • 0,4 grama węglowodanów.

Oczywiście jajka dostarczają naszemu organizmowi witamin. Zawierają dużo witaminy A oraz D, a ponadto (już w mniejszych ilościach) niektóre witaminy z grupy B.

Korzyści płynące z białka i żółtka

Jajka od zawsze gościły na naszych stołach. Nie bez powodu!W jajkach znajdziemy kompletny zestaw składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Jajko dostarczy nam wszelkich substancji niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania mózgu i mięśni, czy też budowy kości. Warto pamiętać, że jajko jest pewnego rodzaju inkubatorem dla kurczęcia, który musi zapewnić mu wszelakich potrzebnych składników odżywczych. Więc kiedy jemy jajko cały ten szeroki wachlarz potrzebnych substancji odżywczych trafia do nas.

Jajeczne aminokwasy

Ponadto w jajkach kurzych znajdziemy bogatą gamę aminokwasów których nasz organizm nie zawsze jest w stanie wytworzyć. Ciekawym faktem jest to, że te aminokwasy nie znajdują się jedynie w białku! To mit w który wierzy bardzo wiele osób. aminokwasy rozdzielają się po połowie- oznacza to, że 50 % zawartych jest w białku a kolejne 50% w żółtku. Więc aby dostarczyć naszemu organizmowi pełną porcję białka z jaja kurzego należy po prostu zjeść całe jajko.

Warto jeść jajka ze względu na niewytwarzane przez ludzki organizm aminokwasy egzogenne. Mają one kluczowe znaczenie dla prawidłowego funkcjonowania całego organizmu ludzkiego (mają wpływ na działanie układu nerwowego, układu krążenia oraz układu kostno-szkieletowego). Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że w jajkach kurzych zawarte są takie związki jak Tryptofan oraz Tyrozyna. Są to prekursory hormonów odpowiadających za dobre samopoczucie człowieka. Innymi słowy jedząc jajka poprawiamy sobie humor.

Tłuszcze w jajkach

Tłuszcze zawarte w jajkach to w około 70% nienasycone kwasy tłuszczowe (omega). Są to tłuszcze zdrowe i bardzo potrzebne naszemu organizmowi. Warto podkreślić, że nienasycone kwasy tłuszczowe omega nie powodują przybierania na wadze za to usprawniają pracę mózgu oraz pomagają regulować pracę gospodarki hormonalnej. Dlatego też, nawet gdy jesteś na diecie nie powinieneś pozbywać się żółtka jaja kurzego. Spożywanie żółtka jajka wpływa na wytwarzanie hormonów anabolicznych (te hormony przyspieszają budowę masy mięśniowej) oraz hormonów pomagających spalić tkankę tłuszczową.

Jak ugotować idealne jajko na miękko?

Jajko na miękko jest jedną z najpopularniejszych form spożywania jajek. Jednak nie każdy potrafi ugotować idealne jajko na miękko! To wcale nie jest trudne jeżeli będziesz trzymać się prostych instrukcji które przedstawiamy poniżej! Do dzieła!

 1. Jajka należy na kilka (kilkanaście) minut przed gotowaniem wyjąć z lodówki- powinny mieć temperaturę pokojową.
 2. Dobierz wielkość garnka i ilość do ilości jajek- nie ma potrzeby gotowania jednego jajka w 10 litrach wody (proponujemy proporcje- 5 jajek na 2 litry wody).
 3. Do garnka należy nalać wodę i doprowadzić ją do wrzenia.
 4. Jajko umieść na łyżce i delikatnie włóż do garnka. PAMIĘTAJ- woda musi się cały czas gotować.
 5. Zależnie od rozmiaru jajka inny jest czas gotowania. Aby uzyskac idelne jajko na miękko w romiarze:
 • S- gotuj jajko prze 3,5 minuty,
 • M- gotuj jajko przez 4 minuty,
 • L- gotuj jajko przez 5-5,5 minuty.
 1. Wyjmij delikatnie jajka przy pomocy łyżki a następnie schłodź je zanurzając w zimnej wodzie aby zatrzymać proces gotowania.
 2. Smacznego!

Podsumowanie:

Jajka kurze są podstawowym produktem spożywczym w każdej kuchni. Sposobów podania jajek istnieje mnóstwo i każdy znajdzie idealny, najsmaczniejszy sposób dla siebie. Jedną z najczęściej spożywanych form jajka jest jajko na miękko. Jednak ugotowanie naprawdę idealnego jajka na miękko, ze ściętym białkiem i cudownie płynnym żółtkiem, wcale nie jest takie proste! bardzo często jajko wychodzi zbyt płynne, z galaretowatym, nieapetyczny białkiem, lub wręcz przeciwnie- za długo gotowane da nam jajko na twardo. To czas jest tu największym wrogiem i problemem. Mamy nadzieje, że po lekturze naszego artykułu już nigdy nie będziesz miał kłopotów z przygotowaniem idealnego jajka na miękko. Życzymy smacznego!

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.