Jak skutecznie schudnąć 5 kg?

W jaki sposób zabrać się za gubienie kilogramów?

Każda z kobiet wielokrotnie stawała przed lustrem, spoglądając na siebie krytycznym wzrokiem. O ile drobne niedoskonałości można zatuszować, bądź po prostu zaakceptować, o tyle przychodzi pewien moment, w którym osiągamy tak zwany “punkt krytyczny”. Nie lubimy swojego własnego odbicia, wstydzimy się w towarzystwie, nie mówiąc już o tym, gdy trzeba pokazać nieco więcej ciała na przykład podczas pobytu nad morzem. Wtedy zaczyna się mordercza walka z czasem o to, aby dojść do wymarzonej sylwetki w jak najszybszy, najprostszy i najlepiej niewymagający od nas wielkiego poświęcenia sposób. Niestety, czas nie jest naszym sprzymierzeńcem, im mniej go mamy – tym gorzej dla nas.

Przede wszystkim swoje odchudzanie należy planować. Impuls do działania jest niezwykle ważny, ale początkowy zapał może bardzo szybko wyparować, gdy zorientujesz się, że dodatkowe kilogramy, których nabrałaś nie znikają tak szybko, jakbyś tego chciała. Faktycznie, przybieramy na wadze w niezauważalnym dla nas procesie, natomiast gdy przychodzi do odchudzania – uważnie obserwujemy skomplikowany proces, próbując wyłapać choćby najmniejszą zmianę, Jeśli widzisz efekty, zapewne stwierdzisz, że gra jest warta zachodu, gorzej, gdy nic szczególnego się nie dzieje, a przecież myślisz: ćwiczę już trzy dni! No, gdzie te zmiany?!

Jak schudnąć 5 kg i na stałe pozbyć się nadbagażu?

Odpowiedź jest całkiem prosta: musisz nastawić się na zmiany. Przede wszystkim odpowiedz sobie na kilka pytań i spróbuj scharakteryzować, jaki tryb życia prowadzisz. Jeśli codziennie spędzasz długie godziny w pracy w pozycji siedzącej, możesz być pewna, że nie obejdzie się bez wprowadzenia ruchu do codziennego planu twojego dnia. Nikt nie jest idealny i każdy popełnia grzeszki. Szczególnie łatwo o te żywieniowe, przecież słodkie ptysie, pyszne różane pączki, czy też syty obiad skutecznie potrafią skusić i odciągnąć nas od trzymania się restrykcyjnej diety. Dlatego właśnie nie warto przechodzić na dietę, która zabrania nam wszystkiego – same zakazy sprawiają, że człowiek staje się sfrustrowany i swoją złość wyładowuje na innych, bo dieta nie pozwala mu na zjedzenie ciastka, na które akurat ma ochotę.

Przechodząc do sedna sprawy: jak schudnąć 5 kg – jest to ilość, która nie jest aż tak dużym wyzwaniem. Choć oczywiście im więcej kilogramów do zrzucenia, tym szybciej widoczne są zmiany, dlatego osoby dość szczupłe bardzo szybko się zniechęcają, nie dostrzegając subtelnych efektów.

Na dobry początek spróbuj kilku sprawdzonych elementów, które powinnaś wprowadzić w swój codzienny rytm;

  1. Jedz śniadania. Nigdy nie zapominaj o tym, że pierwszy posiłek musi obfitować w witaminy i zapewnić ci energię na cały poranek. Nie rezygnuj z niego na rzecz kolejnych posiłków. Bardzo często popełniamy błąd, trwając w mylnym przekonaniu, że im mniej zjemy, tym lepiej dla naszej wagi. Skądże znowu! Wiele gwiazd celebruje śniadanie, poświęcając mu szczególną uwagę. Może warto dzień wcześniej zaplanować sobie, co jutro rano wyląduje na naszym stole?
  2. Staraj się jeść regularnie. To może być trudne, ale nic nie jest niemożliwe. W weekend przygotuj sobie jadłospis na cały kolejny tydzień i idź na duże zakupy. Oczywiście nie wszystkie rzeczy można kupić raz na tydzień, ale mniej wycieczek do sklepu = mniejsza możliwość zakupu kompletnie zbędnych nam rzeczy, które atakują nas z półek, kusząc ceną, smakiem i po prostu będąc zakazanym owocem są dla nas bardziej interesujące. Tak, właśnie tak działa nasz mózg i nic na to nie poradzimy.
  3. Mówisz sobie, że przecież nie jesz dużo – raptem obiad i kolację. A ile pomiędzy tym podjadasz? Wypisz na koniec dnia to, co zostało dostarczone do twojego organizmu. Możesz się zdziwić, jak dużo zapychaczy zjadłaś w ciągu całego dnia – nie oszukujmy się, one też (przede wszystkim one) mają kalorie. W ten sposób prościej będzie ci wyeliminować te błędy i więcej ich nie powtarzać.
  4. Zamień białe pieczywo na pieczywo chrupkie. Wcale nie smakuje tak źle, a jeśli chodzi o kwestię kalorii – jest ich zdecydowanie mniej. Tak samo zrób z ryżem, mąką, makaronem – postaw na ich brązowe odpowiedniki (są nieco droższe, ale gdy odpowiednio poszukasz – na pewno uda ci się upolować coś w odpowiednim przedziale cenowym)
  5. Jedz dużo zielonego. Warzywa i owoce – szczególnie w okresie letnim powinny często gościć w naszych posiłkach nie tylko jako zbędne dodatki, ale jako równoprawna część dania.
  6. Ruszaj się. Jeśli nie masz czasu na wyczerpujące treningi – nic straconego. Oczywiście, warto byłoby zainwestować w karnet na siłownię (kolejny ludzki defekt – jeśli za coś zapłacimy, chcemy to wykorzystać, żeby nie być stratnymi), ale jeśli nie posiadasz odpowiednich środków na koncie, możesz przecież ćwiczyć w warunkach domowych. W internecie wręcz kipi od trenerek, które prześcigają się w nowych pomysłach na ćwiczenia – od rodzimych celebrytek, po światowe gwiazdy, wśród nich na pewno znajdziesz coś, co będzie ci odpowiadać. Fitness nie jest dla ciebie? Spaceruj! Zrezygnuj z dojazdu do pracy, czy szkoły środkiem transportu, a przerzuć się na własne nogi, które przecież wiele mogą. Rower również będzie niezłą opcją, bowiem angażuje całe ciało.

Zmiany muszą być trwałe!

Jeśli zaczniesz wprowadzać racjonalne żywienie, połączone z aktywnością fizyczną, prędzej czy później kilogramy na wadze zaczną stopniowo spadać w dół. Nie oczekuj, że proces ten zajmie ci tydzień. Kilogramów też nie nabrałaś w ciągu dwóch, czy trzech dni. Musisz nauczyć się tego, co mówi do ciebie twój organizm. Życie w symbiozie gwarantuje spokój i pewność, że będziesz mieć dobre samopoczucie. Restrykcyjną dietą być może szybko pozbędziesz się 5 kg, czy nawet ich wielokrotności, ale później przy powrocie do normalnych przyzwyczajeń może spotkać cię przykre zaskoczenie, że nabrałaś ich dwa razy więcej, niż miałaś przed przejściem na dietę redukującą tkankę tłuszczową. Właśnie dlatego tak ważne jest przyzwyczajanie samej siebie do nowego trybu życia, który pozostanie z nami na zawsze. Zdrowie jest niezwykle ważne, a zdrowe nawyki żywieniowe, zgodne z piramidą żywienia na pewno zaprocentują nie tylko piękną sylwetką, ale też lepszym samopoczuciem – w końcu jesteś tym, co jesz.

Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.