Jak oczyścić wątrobę: najbardziej skuteczne sposoby

Wątroba bywa nazywana “oczyszczalnią ludzkiego organizmu” i to metaforyczne określenie w bardzo precyzyjny i dobitny sposób określa niezwykle istotną rolę, jaką spełnia ten narząd. To właśnie do wątroby trafiają niemal wszystkie substancje toksyczne, które codziennie spożywamy razem z pożywieniem oraz napojami, a także spora część tych toksyn, które dostają się do naszego organizmu poprzez drogi oddechowe. Chociaż często nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale obciążenie dla wątroby stanowią nie tylko takie czynniki, jak alkholol, przyjmowane przez nas leki czy papierosy, ale również ogromna większość tego, co jemy i pijemy, a nawet powietrze, którym na codzień oddychamy(zwłaszcza jeżeli mieszkami w dużym mieście, gdzie panuje smog, a tym samym stężenie pierwiastków ciężkich w powietrzu niemal stale znajduje sie na bardz wysokim poziomie).

Cechą charakterystyczną wątroby są jej wysokie, niespotykane w przypadku innych narządów ludzkiego ciała, zdolności do autoregeneracji. Narząd ten potrafi samodzielnie “naprawiać” swoje uszkodzone komórki nawet w stosunkowo ciężkich przypadkach. Niestety, współczesny tryb życia bardzo często stanowi dla wątroby zbyt duże wyzwanie. Codzienne, nieustanne obciążanie tego narządu sprawia, że z czasem staje się on po prostu mniej wydolny.

Dochodzi do uszkodzenia komórek wątroby a także postępującego upośledzenia czynności tego narządu, przez co z czasem staje się on coraz mniej zdolny do efektywnego usuwania toksyn z naszego organizmu. Oczywiście, proces ten można znacząco spowolnić, na przykład poprzez całkowite odstawienie alkoholu i zmianę diety. Niestety, bardzo często tego rodzaju środki okazują się niewystarczające, zwłaszcza jeżeli wątroba już znajduje się w kiepskim stanie. W takim wypadku podstawowym, najważniejszym pytaniem staje się pytanie pod tytułem jak oczyścić wątrobę? Na szczęście, istnieje kilka sprawdzonych, skutecznych sposobów, które mogą nam wydatnie pomóc poprawić kondycję tego niezwykle istotnego organizmu. Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej.

Jak oczyścić wątrobę: najbardziej skuteczne sposoby

Przede wszystkim należy zaznaczyć, że proces oczyszczania wątroby, aby był skuteczny musi składać się z dwóch różnych rodzajów środków. Wynika to z faktu, że efektywne funkcjonowanie wątroby w bardzo dużej mierze zależy od kondycji tego narządu. Z tego powodu, samo stosowanie doraźnych środków wspomagających pracę wątroby w jej funkcjach oczyszczających i detoksykacyjnych najczęściej okazuje się środkiem niewystarczającym do osiągnięcia zamierzonego efektu. Proces oczyszczania wątroby musi zawierać również drugi element, a mianowicie efektywne wspomaganie wątroby w jej funkcjach autoregenracyjnych.

Z tego, co napisano powyżej, wynika, że istnieją dwie odpowiedzi na pytanie pod tytułem jak oczyścić wątrobę, a mianowicie: doraźne wsparcie wątroby w jej funkcjacj detoksykacyjnych a także wsparcie wątroby w jej funkcjach autoregeneracyjnych.

Detoksykacja wątroby

Jeżeli chodzi o pierwszy z wymienionych czynników, to istnieje pokaźna liczba ziół oraz innego rodzaju substancji, które doraźnie wspomagają proces oczyszczania wątroby z toksyn. Jednym z najbardziej skutecznych rozwiązań jest cynaryna, czyli substancja, której źródłem są karczochy. Jest ona dostępna w postaci tabletek zawierających wyciąg z karczocha, herbatek ziołowych a także soków z wyciągu z karczocha. Najbardziej skuteczna jest trzecia z wymienionych możliwości, jednak sok z karczocha posiada specyficzny, gorzki i nieprzyjemny smak, który dla wielu osób okazuje się przeszkodą nie do przezwyciężenia. W takim wypadku, najlepszym rozwiązaniem będą tabletki. Cynaryna jest substancja, która wspiera wątrobę poprzez zwiększanie wydzielania żółci odpowiedzialnej za neutralizowanie toksycznych substancji dostających się do wątroby drogą pokarmową lub razem z wdychanym powietrzem.

Jeżeli chodzi o środki, które doraźnie wspierają wątrobę w jej funkcjach detoksykacyjnych to można wymienić tutaj również takie zioła, jak chociażby coraz bardziej popularny ostatnio czystek, miętę pieprzową oraz kminek, jednak ich działanie nie jest tak mocne, jak ma to miejsce w przypadku opisywanej powyżej cynaryny,

Wsparcie procesów regeneracji

Co do drugiego z czynników, które uznaliśmy za składowe procesu kompleksowego oczyszczania wątroby, to zasadniczo można wymienić dwie substancje, które w skuteczny, dowiedziony naukowo sposób wspierają procesy autoregeneracji komórek wątroby. Mowa tutaj oczywiście o fosfolipidach sojowych a także o sylimarynie.

Jeżeli chodzi o te pierwsze, to ich wpływ na wątrobę został dowiedziony w toku badań naukowych, dzięki czemu niektóre z preparatów zawierajacych w swoim składzie fosfolipidy sojowe posiadają status leków, a nie suplementów diety. Fosfofilpidy sojowe pomagają regenerować oraz odbudowywać uszkodzone komórki wątrobowe. Stosuje się je również w charakterze “osłoby na wątrobę”, która chroni ten narząd przed działaniem toksycznych substancji. W odróżnieniu od na przykład cynaryny, działanie fosfolipidów sojowych nie jest zauważalne od razy: komórki wątrobowe muszą się nimi “nasycić”, co wymaga co najmniej 2-3 tygodni regulanego przyjmowania dobrej jakości preparatu.

Druga z substancji, które wspierają procesy regeneracji i odbudowy komórek wątroby to sylimaryna. Jej źródłem jest ostropest plamisty. Sylimaryna jest dostępna na rynku zarówno w postaci tabletek, jak i herbatek oraz wyciągów z tego zioła. Mechanizm działania sylimaryny jest podobny, jak ma to miejsce w przypadku fosfolipidów sojowych: również tutaj efekty pojawiają się dopiero po pewnym czasie regularnego przyjmowania tej substancji. Ważne: stosowanie preparatów zawierających fosfolipidy sojowe wcale nie wyklucza stosowania sylimaryny, te dwie substancje mogą być przyjmowane równolegle, dzięki czemu wsparcie procesu regenracji wątroby będzie jeszcze silniejsze.

f-colfarm-karczoch-ziola-60-tabl Jak oczyścić wątrobę: najbardziej skuteczne sposobyTabletki z wyciągiem z karczocha
Kliknij TUTAJ!

Dieta oraz unikanie używek

Oczywiście, wszelkie wsparcie wątroby może być naprawdę skuteczne tylko wtedy, gdy wdrożymy odpowiednie środki natury ogólnej. Chodzi tutaj przede wszystkim o odstawienie alkoholu oraz wątroby, a także zmniejszenie ilości przyjmowanych leków, o ile jest to możliwe. Kolejna odpowiedź na pytanie pt. jak oczyścić wątrobę to zmiana nawyków żywieniowych a także stosowanie ziół oraz preparatów wspomagających procesy trawienia(stanowią one znakomite uzupełnienie metod działających wprost na wątrobę).

Jak oczyścić wątrobę: najbardziej skuteczne sposoby
5 (100%) 1 vote
Może ci się spodobać również

Zostaw odpowiedź

Twoj adres e-mail nie bedzie opublikowany.